Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KMP Olsztyn

Olsztyn: Pieszy szedł krajową 16 bez odblasku, kompletnie nie było go widać. To kierowca zatroszczył się o jego życie i zaalarmował policję

Prawie od roku obowiązują przepisy mówiące o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmroku poza terenem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych użytkowników ruchu. Piesi, którzy nie mają odblasków narażają nie tylko własne życie, ale i innych obecnych na drodze. Właśnie dlatego kierowca jadący krajową 16 zaalarmował policję. Zauważył chłopaka, który ubrany w ciemną odzież, bez odblasku, był kompletnie niewidoczny. Ostatecznie interwencja zakończyła się ukaraniem pieszego mandatem. Przez niespełna rok policjanci z Warmii i Mazur o takim obowiązku ochrony swojego życia i zdrowia przypominali już prawie 1900 pieszym i rowerzystom.

Wczoraj po godzinie 23.00 do oficera dyżurnego zadzwonił kierowca jadący krajową „szesnastką” z Barczewa do Biskupca. Mężczyzna zgłosił, że drogą idzie chłopak ubrany w ciemną odzież, nie posiadający żadnych odblasków. Kierowca w trosce o zdrowie i życie pieszego, poprosił policjantów o interwencje, ponieważ brak elementów odblaskowych o tej porze stwarzało ogromne zagrożenie nie tylko dla pieszego, ale również innych użytkowników drogi. Funkcjonariusze jadąc z Barczewa do Biskupca zauważyli młodego mężczyznę idącego jezdnią. Faktycznie, 18-latek nie miał żadnych odblasków. Ostatecznie Kamil Z. został ukarany mandatem karnym. 

Wprowadzenie obowiązku korzystania z elementów odblaskowych było podyktowane przede wszystkich zwiększeniem bezpieczeństwa pieszych. To oni jako niechronieni uczestnicy drogi są najbardziej narażeni na utratę życia, zdrowia w przypadku zderzenia z samochodem. Niestety większość takich spotkań kończy się śmiercią pieszego, czy rowerzysty. Dlatego zaopatrzmy się w odblask czy inny element, który sprawi, że zwiększymy swoją widoczność, a tym samym zwiększymy swoje bezpieczeństwo.

Zakup odblasku to koszt rzędu kilku złotych. Życia nie da się wycenić. By uniknąć  płacenia mandatu, który może wynieść nawet 500 złotych, kupmy zawieszkę, opaskę, breloczek, inne przedmioty, które być może uchronią nas przed niebezpieczeństwem.

Od wejścia w życie obowiązku posiadania odblasków przez pieszych policjanci w regionie interweniowali prawie 1900 razy w stosunku do osób, które o tym zapomniały. 1032 sprawców wykroczenia zostało ukaranych mandatem, 801 pouczono, a 63 sprawy zostały skierowane do rozpatrzenia przez sąd.

mp/af