Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Chronimy niechronionych. Policjanci drogówki przypominają o odblaskach

Czas, kiedy coraz szybciej zapada zmrok, dla niechronionych uczestników ruchu drogowego - czyli pieszych - to szczególnie trudny. Policjanci drogówki, by zadbać o ich bezpieczeństwo mają dla nich odblaski i kilka dobrych rad.

W 2014 roku na drogach Warmii i Mazur doszło do  blisko 380 wypadków z udziałem pieszych, w których śmierć poniosły  43 osoby, 332 zostały ranne. Porównując z danymi z ubiegłych lat - wypadków z udziałem pieszych jest mniej, jednak wciąż o wiele za dużo.

Najtrudniejszy okres roku dla pieszych to niezmiennie czas od października do marca. Szybko zapadający zmrok, długie wieczory i często trudne warunki atmosferyczne  sprawiają, że  piesi mogą być praktycznie niewidoczni dla innych uczestników ruchu. W tym okresie najwięcej zdarzeń drogowych odnotowuje się  w godzinach 16 -19 czyli wtedy, kiedy na zewnątrz jest już ciemno. Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych w minionym roku doszło na jezdni. Na drugim miejscu niechlubnego podium znalazły się przejścia dla pieszych. 

Sami piesi swoim nieostrożnym zachowaniem także mogą stać się sprawcami  wypadków. W ubiegłym roku spowodowali prawie 120 zdarzeń, w których śmierć poniosło 12 osób, 107 zostało rannych. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń było nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd.

Jeden mały odblask może uratować życie

Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150-200 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

Odblaski w świetle prawa

Polskie prawo od 31.08.2014 roku stanowi, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Jakie konsekwencje za brak odblasku?

Za niestosowanie się do przepisów niechroniony uczestnik może zostać ukarany mandatem do stu złotych. Ta kwota wydaje się dość niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też bardzo wysoka w porównaniu do ceny odblasku. Nawet najmniejszy odblask, który można kupić za kilka złotych poprawia widoczność.

2000 przypadków narażania życia

Od 20 października ubiegłego roku do chwili obecnej policjanci drogówki na Warmii i Mazurach odnotowali 2000 przypadków nieużywania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy poruszali się w obszarze niezabudowanym. Ponad 1000 ukarano mandatem, blisko 850 pouczono, skierowano także 71 wniosków o ukaranie do sądu. W ubiegłym sezonie policjanci drogówki oprócz reagowania na łamanie prawa dawali pieszym odblaski. Tak jest też i w tym roku.

Bezpieczny pieszy to bezpieczny kierowca. Policjanci pomogą

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego to priorytet policjantów ruchu drogowego. Co roku funkcjonariusze rozdają elementy odblaskowe podczas działań profilaktycznych. W ubiegłym roku seniorzy otrzymywali ekologiczne torby na zakupy w wszytymi odblaskami, dzieci dostawały kamizelki i zawieszki, wśród dorosłych największym powodzeniem cieszyły się samozaciskowe opaski odblaskowe.

Podobnie jak w latach ubiegłych, oprócz konsekwencji prawnych za złamanie przepisów pieszy dostaje odblask, by bezpiecznie dotarł do celu, ale także po to, by nie popełniał kolejnego wykroczenia

 - powiedział podinsp. Mariusz Tański z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie.

Od wielu lat warmińsko-mazurscy policjanci zachęcają mieszkańców do noszenia odblasków

"Nowy trend w modzie! Bądź widoczny na drodze!" to tytuł kampanii, którą warmińsko-mazurscy policjanci skierowali do pieszych jesienią 2009 roku. Jak podkreślali pomysłodawcy i realizatorzy "nie chcieliśmy straszyć widokiem krzyży, czy czarnych worków przy drogach. Naszym celem było zmniejszenie liczby potrąceń pieszych przez kierujących pojazdami, bo życie każdego jest cenne, wyjątkowe. Z odblaskiem, jak na wybiegu mody, każdy pieszy powinien czuć się wyjątkowo, jak model. A ze strony kierowców - drogowej publiczności, widoczny i kolorowy pieszy może liczyć wyłącznie na aplauz".

Odblaski są aha, aha, świecące, czyli znane twarze w słusznej sprawie

„Gwiazdy są najbardziej widoczne po zmroku”, to tytuł kampanii z 2010 roku. Tym razem działania policjantów wsparły gwiazdy – Iwona Pavlović, Norbi i Sylwester Czereszewski. Artyści i piłkarz bezinteresownie wystąpili w spotach promujących kampanię. Twórcy liczyli na to, że za przykładem gwiazd swoje bezpieczeństwo będą poprawiać piesi i rowerzyści.

 

Szczęściary, Pani Róża, odblaskowa piosenka i torba – słowem „Zabłyśnij”

W ubiegłym roku działania profilaktyczne policjantów pn. „Zabłyśnij” wsparło Koło Gospodyń „Szczęściary” ze wsi Szczęsne pod Olsztynem. „Szczęściary” to osiem energicznych kobiet w wieku dojrzałym. Od sześciu lat organizują festyny wiejskie i rodzinne. Zajmują się oprawą artystyczną imprez, tworząc autorskie programy. I to właśnie te aktywne seniorki promowały noszenie odblasków wśród seniorów. Specjalnie na tę okazję nagrały w studiu Radia Olsztyn „Odblaskową piosenkę”.

Dodatkowo w promocji działań poprawiających bezpieczeństwo osób starszych, policjantów wsparli znamienici ambasadorzy, znane osoby naszego regionu, które dzięki swojej działalności i autorytetowi cieszą się zaufaniem seniorów, jak chociażby pani Irena Burska Telesz aktorka Teatru Stefana Jaracza w Olsztynie, podziwiana za wiele ról, znana szerszej publiczności jako Pani Róża z serialu „Życie nad rozlewiskiem”. Seniorzy z regionu otrzymywali od policjantów odblaskowe torby na zakupy.

(MK, af, TM)

Powrót na górę strony