Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Odznaczeni za wzorową służbę

Podczas uroczystości ślubowania Medale za Długoletnią Służbę oraz Odznaki Zasłużony Policjant odebrało ponad 40 policjantów i pracowników warmińsko-mazurskiej Policji. Jak powiedział insp. Marek Walczak Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, ci funkcjonariusze stojący obok tych, którzy są na początku policyjnej drogi to przykład, że w codziennej pracy można być ponadprzeciętnym i wzorowym.

Ślubowanie nowych funkcjonariuszy policji było także okazją do uroczystego wręczenia medali i odznaczeń policjantom i pracownikom warmińsko-mazurskiej Policji.

W zaszczytnym gronie znalazło się ponad 40 osób. 24 z nich zostały uhonorowane przez Prezydenta RP Medalem za Długoletnią Służbę.

Podinsp. Jacek Doliński odznaczony Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę pełni służbę w Policji od 1 marca 1997r. Od 1 grudnia 2010 roku jest kierownikiem Sekcji Psychologów KWP w Olsztynie. Wielokrotnie podejmował się zadań wykraczających poza zakres obowiązków. Udzielał profesjonalnej pomocy psychologicznej ofiarom m.in. „białego szkwału”, wspierał osoby cywilne po zdarzeniach traumatycznych zapobiegając w ten sposób rozwinięciu się objawów Zespołu Stresu Pourazowego. Realizuje wiele szkoleń z zakresu psychoprofilaktyki stresu zawodowego, wypalenia zawodowego, wykazując przy tym doświadczenie i szeroką wiedzę oraz ogromny talent dydaktyczny. Od wielu lat swoją wiedzą służy również środowiskom współpracującym z Policją: prokuratorom, instytucjom edukacyjnym i społecznym prowadząc szkolenia z zakresu psychologii.

Występując jako ekspert w programach telewizyjnych, radiowych, prasie oraz prowadząc szeroką działalność edukacyjną buduje tym samym pozytywny i profesjonalny wizerunek Policji w społeczeństwie.

Asp. szt. Tomasz Didjurgeit odznaczony Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę od 7 lat pracuje w Wydziale dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, gdzie prowadzi sprawy operacyjne o dużym ciężarze gatunkowym, często też o międzynarodowym charakterze. Policjant ten w 2011 roku  doprowadził do ustalenia i zatrzymania dwóch obywateli Bułgarii, którzy wykorzystując tzw. skimmer zamontowanego na jednym z olsztyńskich bankomatów, pozyskali nielegalnie dane około 600 kart bankomatowych. Dynamiczne działania prowadzone z wykorzystaniem szerokiego wachlarza metod pracy operacyjnej pozwoliły na zablokowanie wszystkich z wyjątkiem jednej kart bankomatowych, dzięki czemu zminimalizowano straty. Aktualnie ta sprawa dobiega do finału sądowego. W 2012 roku  asp. szt. Tomasz Didjurgeit prowadził sprawę operacyjną dotyczącą produkcji na dużą skalę oraz wprowadzania do obrotu podrobionych kosmetyków markowych firm, które to kosmetyki trafiały zarówno na rynek polski, jak i na inne rynki europejskie, m.in. w Wielkiej Brytanii i Rumunii. Wzorowe przygotowanie sprawy operacyjnej pozwoliło na przygotowanie kompleksowej realizacji, w wyniku której przeszukano kilkanaście miejsc na terenie kraju i zatrzymano osoby związane ze wszystkimi etapami produkcji, konfekcjonowania oraz dystrybucji podrobionych kosmetyków. Sposób realizacji sprawy zyskał uznanie Europolu, którego przedstawiciel brał udział w ostatnim jej etapie. Również w 2012 roku policjant zrealizował sprawę wprowadzania do obrotu sprowadzanych z Litwy nielegalnych środków ochrony roślin. Podczas realizacji zatrzymano podejrzanego, który sprowadzał nielegalne środki ochrony roślin, pośredników sprzedających w legalnych punktach nielegalne środki oraz końcowych odbiorców tych środków. W wyniku kilkunastu przeszukań dokonanych na terenie całego kraju zabezpieczono znaczne ilości nielegalnych środków ochrony roślin wartych kilkaset tysięcy złotych.

Srebrny Medal za Długoletnią Służbę Marian Podziewski Wojewoda Warmińsko-Mazurski przypiął do munduru nadkom. Bogdanowi Królikowskiemu z morąskiego Komisariatu Policji.  W trakcie ponad 15 letniej kariery w Policji zdobywał doświadczenie na kolejnych wyższych stanowiskach. Od 2012 r. służy na stanowisku Zastępcy Komendanta Komisariatu Policji w Morągu. Dzięki jego właściwej organizacji policyjnej pracy podczas poszukiwań osób zaginionych, były one odnajdowane w krótkim czasie bez uszczerbku na ich zdrowiu. Jednym z przykładów mogą być poszukiwania mężczyzny, który zaginął w lutym 2014 r. na terenie Morąga, po ucieczce ze Szpitala Miejskiego w Morągu. Zaginiony został odnaleziony po zaledwie trzech godzinach w zaroślach położonych przy torowisku pociągów, dwa kilometry od dworca w Morągu. Mężczyzna był skrajnie wyczerpany i wyziębiony, co zagrażało jego życiu. Nadkom. Bogdan Królikowski jest też dowódcą III Kompanii Nieetatowych Pododdziałów Policji. Jako dowódca tego pododdziału wielokrotnie brał udział w zabezpieczaniu imprez masowych, w tym meczy piłki nożnej, które przebiegły bez jakichkolwiek zakłóceń.

Nadkomisarz Iwona Sanewska odznaczona Brązowym medalem za Długoletnią Służbę pełni służbę w Zespole Badań Dokumentów Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Posiada uprawnienia do samodzielnego wydawania opinii w zakresie klasycznych badań dokumentów. Jest koordynatorem zespołu, a także kierownikiem technicznym w rozumieniu Systemu Zarządzania. Nadkomisarz Iwona Sanewska ze względu na bardzo wysokie kompetencje i umiejętność współpracy realizuje czynności o najwyższym stopniu skomplikowania, w szczególności dotyczące przestępczości gospodarczej, gdzie straty budżetu państwa szacowane są w milionach złotych. Warto podkreślić, że wydane w tym zakresie opinie kryminalistyczne zaliczyć należy do głównych źródeł dowodowych.

Wśród odznaczonych 21 to ci, których Minister Spraw Wewnętrznych wyróżniła  odznaką Zasłużony Policjant.

Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant” wyróżniony został nadkom. Andrzej Ciężkowski, realizował zadania w pionie prewencji w latach 1990 – 1991 oraz 1993 – 2006 oraz w pionie kryminalnym w latach 1991 – 1993, zarówno na stanowiskach wykonawczych jak i kierowniczych średniego szczebla. W latach 2006 – 2008 pełnił służbę na stanowisku Komendanta Komisariatu Policji w Ornecie. Obecnie od 2008 r. pełni służbę w  Wydziale Kontroli Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Prowadzone przez wymienionego policjanta postępowania kontrolne, o bardzo dużym stopniu złożoności merytorycznej, cechuje przede wszystkim rzetelność oraz trafność sporządzanych wniosków pokontrolnych. Właściwa organizacja pracy, ponadprzeciętna dyspozycyjność i gotowość do realizacji nakładanych obowiązków służbowych, postawa oraz osiąganie bardzo dobrych wyników, niewątpliwie ma wpływ na efektywność wyników jego pracy, jak również poziom pracy reprezentowanego wydziału. Jak czytamy w uzasadnieniu przyznania odznaczenia „Nadkom. Andrzej Ciężkowski jest wzorem policjanta godnym do naśladowania.

Marian Podziewski Wojewoda Warmińsko-Mazurski przypiął Srebrną Odznakę „Zasłużony Policjant” mł. insp. Romualdowi Furgałowi, który pełni służbę od października 1986 r. Dzięki właściwemu przygotowaniu zawodowemu, i wynikom uzyskiwanym na kolejnych stanowiskach służbowych, awansował i aktualnie zajmuje stanowisko Zastępcy Dowódcy OPP KWP w Olsztynie. Na zajmowanym stanowisku służbowym jest odpowiedzialny między innymi za realizację zadań związanych z prowadzeniem operacji policyjnych w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego, organizowanie i planowanie służby pododdziałów. Pan mł.insp. właściwie organizował, nadzorował i koordynował przygotowanie pododdziałów OPP do udziału w operacji ,,Szczyt” w 2004 roku w Warszawie oraz operacji ,,Europa 2005”. Jako Zastępca Dowódcy OPP dowodził pododdziałami podczas zabezpieczenia w 2003, 2004 i 2005 roku przejazdu przez Olsztyn wyścigu kolarskiego ,,Tour de Pologne” oraz wielu meczy piłkarskich, w tym finał o ,, Puchar Polski” w 2011 roku w Bydgoszczy. Ponadto, od wielu sezonów piłkarskich dowodzi pododdziałami podczas meczy piłki nożnej i powoływanych operacji policyjnych. W 2011 roku brał udział w zabezpieczeniu samochodowego 68 Rajdu Polski w Mikołajkach.

Brązowa Odznaka „Zasłużony Policjant” trafiła m.in. do st. asp. Mirosława Suchowieckiego, który pełni służbę na stanowisku asystenta Zespołu Dochodzeniowo-Śledczego I Wydziału dw. z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. W listopadzie 2014 r. st. asp. Mirosław Suchowiecki wraz z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Przestępczością p-ko Mieniu KMP w Olsztynie zatrzymali Bartosza W., Krystiana K. oraz Arkadiusza M. podejrzewanych o popełnienie szeregu przestępstw na terenie Olsztyna. W wyniku podjętych czynności operacyjno-dochodzeniowych ustalono, że w okresie od stycznia 2014 r. do dnia zatrzymania sprawcy dopuścili się łącznie 40 przestępstw kradzieży mienia, w tym kradzieży miedzianych elementów z kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Olsztynie oraz 11 kradzieży z włamaniem do piwnic i pomieszczeń gospodarczych na terenie Olsztyna. Kolejnym przykładem dobrej pracy st. asp. Mirosława Suchowieckiego jest zatrzymanie w styczniu br. Kamila S., podejrzewanego o popełnienie na terenie Olsztyna i okolicznych miejscowości szeregu przestępstw przeciwko mieniu. Ustalono, że dopuścił się on łącznie 97 kradzieży z włamaniem do piwnic i altanek oraz 3 kradzieży mienia. Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.

Mł. asp. Andrzej Zieliński pełni funkcję Dowódcy Drużyny Automatycznej Wyrzutni Gazów Łzawiących Plutonu Wzmocnienia Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie.

W 1997 r., w Kłodzku, w trakcie powodzi, brał udział w akcjach ratujących zdrowie i życie ludzkie oraz mienie. Wielokrotnie uczestniczył w zabezpieczeniu imprez masowych odbywających się zarówno na terenie województwa warmińsko – mazurskiego, jak i kraju. Z ważniejszych wymienić należy: zabezpieczenie pielgrzymek Papieża Jana Pawła II do Polski, zabezpieczenie meczy piłkarskich w sezonie ligowym, coroczne zabezpieczenia w sezonie letnim wielu imprez rozrywkowych odbywających się na terenie województwa. Brał udział w operacji ,,Szczyt” w Warszawie w 2004 r., w zabezpieczeniu wizyty prezydenta USA George’a Busha Gdańsku w roku 2007. W czerwcu 2012 r. brał udział  w zabezpieczeniu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej „Euro 2012”. Wielokrotnie w okresie letnim był delegowany do służby na sezonowe posterunki policji garnizonu warmińsko–mazurskiego, w celu zapewnienia bezpieczeństwa turystom wypoczywającym na terenie naszego województwa.

 

  • Odznaczeni oficerowie
    Odznaczeni oficerowie
  • Odznaczeni oficerowie
    Odznaczeni oficerowie
  • "Młodzi" i "starzy" służbą
    "Młodzi" i "starzy" służbą
  • Odznaczony oficer
    Odznaczony oficer
  • Odznaczony oficer
    Odznaczony oficer
  • Odznaczeni oficerowie
    Odznaczeni oficerowie
  • Odznaczony oficer
    Odznaczony oficer
  • Odznaczeni oficerowie
    Odznaczeni oficerowie
  • Oficerowie podczas uroczystości
    Oficerowie podczas uroczystości
  • Odznaczeni oficerowie
    Odznaczeni oficerowie
  • Odznaczeni oficerowie
    Odznaczeni oficerowie
  • Odznaczeni oficerowie
    Odznaczeni oficerowie
  • Odznaczony oficer
    Odznaczony oficer

 

Wszystkim odznaczonym gratulujemy!

wkis/af

 

Powrót na górę strony