Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn, Mrągowo: Spotkali się z osobami starszymi, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie

Jak nie paść ofiarą oszustów i naciągaczy? Jak zabezpieczyć mieszkanie oraz jak skutecznie poprawić swoje bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania, a także podczas poruszania się po drodze? To tematy przewodnie spotkania kętrzyńskich i mrągowskich policjantów z osobami starszymi.

Kętrzyńscy policjanci od lat działają na rzecz bezpieczeństwa osób starszych. Funkcjonariusze wychodząc naprzeciw problemom bezpieczeństwa seniorów, wczoraj spotkali się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Głównym celem spotkań było przede wszystkim uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie świadomości osób starszych o tego typu zjawiskach i przekazanie informacji, jak postępować w przypadku zagrożenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiele uwagi poświęcono oszustwom, na jakie są narażone osoby starsze, szczególnie te samotne. Wyjaśniono seniorom, jak powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo w domu oraz omówiono przestępstwa, których ofiarami najczęściej padają. Przypomniano m.in. metody oszustw "na wnuczka", "policjanta", "pracownika socjalnego", "pracownika gazowni" i inne. Seniorzy dowiedzieli się, jak należy się zachować, aby nie paść ofiarą oszustów, złodziei oraz nieuczciwych domokrążców. Przestrzegano także przed zakupowymi okazjami. Podczas spotkania policjanci ruchu drogowego omówili z seniorami problematykę bezpieczeństwa na drodze. Przedstawili niebezpieczeństwa grożące podczas poruszania się po drodze jako pieszy, kierujący rowerem i samochodem. Ponadto udzielano seniorom wskazówek, jak należy zachowywać się by uniknąć wypadku i bezpiecznie dotrzeć do celu. Przypomniano o obowiązku używania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym. Zwrócono także uwagę na zagrożenia, takie jak przechodzenie w miejscu niedozwolonym czy też jazdę rowerem po przejściu dla pieszych.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak nie stać się ofiarą oszustów?


– Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

– Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

– Zadzwońmy do kogoś z rodziny. Zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

– W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

– W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną rozłączając się! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do spotkania z seniorami doszło także w siedzibie mrągowskiego Centrum Kultury i Turystyki „Zodiak”. Odbyła się tam debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu osób starszych.

Rozmowę o bezpieczeństwie mrągowskich seniorów rozpoczęła pani Regina Barwisz i grupa emerytów prezentująca przy okazji świąteczne wiersze. Po tak miłym wprowadzeniu insp. Tomasz Klimek Komendant Powiatowy Policji w Mrągowie zapewnił, że działania funkcjonariuszy z miejscowej komendy mają podstawowy cel - ochronę mieszkańców przed przestępstwami.

Pierwszym tematem spotkania były wciąż ewaluujące metody oszustw i okradania osób starszych z oszczędności ich życia. Policjantka przytoczyła dotychczas znane metody działania oszustów i omówiła ich mechanizmy. Zwróciła również uwagę na sposoby reagowania i przeciwdziałania ewentualnym wyłudzeniom. Funkcjonariuszka przypominała, aby w kontaktach z osobami obcymi zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim, aby nie zapraszać do mieszkania osób, których nie znamy. Co ważne by nie przekazywać pieniędzy nieznajomym i zawsze upewnić się, że osoba telefonicznie prosząca cię o pomoc jest tą, za którą się podaje.

Funkcjonariuszka podkreśliła, aby nie podejmować pochopnych decyzji i nie podpisywać dokumentów, których treści nie znamy lub nie rozumiemy. Po raz kolejny przypomniała obecnym, że policjanci nigdy nie żądają od obywateli, aby ci przekazywali pieniądze czy kosztowności. Co ważne w każdej sytuacji, kiedy mamy zastrzeżenia co do uczciwości osoby, która oczekuje od nas pieniędzy powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z miejscową Policją.

Tego dnia również Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta  przypomniał o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy podpisywaniu wszelkiego rodzaju umów i zaciąganiu kredytów, w szczególności tych zawieranych na odległość lub podczas pokazów.

st. asp. Joanna Dawidczyk podczas spotkania omówiła zjawisko przemocy domowej, które niestety nie rzadko dotyka osoby starsze. Omówiła procedurę Niebieskiej Karty i przypomniała, gdzie zwróciła się o pomoc i jak ważne jest wsparcie osoby bliskiej, znajomego czy po prostu sąsiada dla osoby pokrzywdzonej przemocą. Apelowała o to, by nie być biernym i reagować na krzywdę innych.

Czwartą część spotkania poprowadził ast. szt. Wojciech Dutczak, który omówił bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym. Funkcjonariusz przypomniał o obowiązkowych elementach odblaskowych na spacerze poza terenem zabudowanym, co ważne podkreślił, że takie elementy zdecydowanie polepszą widoczność pieszego również i w mieście. Na zakończenie prezentacji wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali opaski odblaskowe.

md/dk/rj/in

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(ep/rj)

 

Powrót na górę strony