Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ełk: Sprzedawca za pięć wędzonych ryb sprzedał 13-letnim chłopcom petardy

Zarzut sprzedaży petard dwóm 13-letniem chłopcom usłyszał 40-letni mieszkaniec Szczuczyna, który w zamian za pięć próżniowo pakowanych makreli dał chłopcom pięć paczek petard. Za sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobie małoletniej grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Matka 13-letniego chłopca powiadomiła policjantów o tym, że mężczyzna handlujący fajerwerkami na straganie w centrum miasta, w zamian za pięć próżniowo pakowanych ryb dał jej synowi i jemu koledze fajerwerki.

Policjanci wyjaśniając okoliczności tej niecodziennej transakcji potwierdzili, że 40-letni mieszkaniec Szczuczyna sprzedał chłopcom petardy w zamian za pięć wędzonych makreli, które wcześniej chłopcy dostali w ramach bezpłatnej, promocyjnej akcji.

Mężczyzna usłyszał już zarzut sprzedaży wyrobów pirotechnicznych w postaci petard osobom małoletnim. Teraz grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Przypominamy!

Przepisy wyraźnie określają dni, kiedy można używać wyrobów pirotechnicznych. Używając ich wbrew prawu i w nieostrożny sposób narażamy się na odpowiedzialność karną. Przestrzeganie zasad pozwoli też uniknąć szpitala.

 

 

Sprzedawanie wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim jest zakazane zgodnie z art. 37 Ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym Dz.U.2012.1017.

Jest to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

(AJ/TM)