Region: Mierzymy wysoko w bezpieczeństwo seniorów - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Logo KWP

Region: Mierzymy wysoko w bezpieczeństwo seniorów

Bycie seniorem to perspektywa każdego z nas. Spokojna starość to marzenie wielu. Dbając teraz o bezpieczeństwo najstarszych mieszkańców regionu, budujemy swoją bezpieczną przyszłość. Dlatego policjanci prowadzą działania, których celem jest lepsze życie seniorów. Jak uniknąć oszustwa, reagować na przemoc, być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego, to niektóre obszary policyjnej pracy na rzecz osób starszych. Potrzebna jest także pomoc bliskich seniorów, dlatego aktywizujemy ich do działania.

Kampania „Bezpieczny senior”

Głównym celem kampanii „Bezpieczny senior”, której organizatorami są: Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSA, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, jest szeroko rozumiana poprawa jakości życia seniorów naszego regionu z uwzględnieniem edukacji tej grupy w różnych aspektach.

Od listopada 2015 roku w całym województwie odbywają się spotkania z osobami starszymi, podczas których poruszane będą także zagadnienia z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Zgodnie z założeniami Kampanii wszędzie tam, gdzie środowiska skupiające seniorów będą chciały przeprowadzić spotkanie pojawią się także policjanci, którzy omówią kwestie związane z bezpieczeństwem osób starszych.

Policjanci z regionu aktywnie uczestniczą w spotkaniach z seniorami prowadząc warsztaty pt. „Świadomy senior – bezpieczny senior – jak nie dać się oszustom”, „Senior bez przemocy w rodzinie”, „Senior w ruchu drogowym”.

Nie wnuczek, nie policjant, ale oszust

Skala oszustw metodami „na wnuczka”, czy „na policjanta” w dalszym ciągu jest zbyt duża. Na Warmii i Mazurach w ubiegłym roku odnotowaliśmy około 100 zgłoszeń, z czego więcej niż 65 to usiłowania, a w około 35 przypadkach pokrzywdzeni przekazali pieniądze. Seniorzy z regionu stracili ponad 660 tysięcy złotych. Dlatego podczas spotkań z seniorami, poprzez media, policjanci przypominają, w jaki sposób działają przestępcy, na co seniorzy powinni zwracać uwagę w kontakcie z nimi i przede wszystkim jak uniknąć ogromnego stresu i utraty oszczędności. Każdorazowo, kiedy w województwie pojawia się oszust, policjanci informują mieszkańców o tym poprzez komunikaty ostrzegające i Regionalny System Ostrzegania.

Niemal każdego dnia 2 seniorów ofiarami przemocy domowej

Policjanci z Ełku prowadzą postepowanie dotyczące 40-latka, który miał znęcać się fizycznie i psychicznie nad swoim 82-letni ojcem. Z informacji zebranych przez funkcjonariuszy wynika, że syn wszczynał awantury, bił, kopał i wyzywał swojego ojca.

Liczby dotyczące seniorów – ofiar przemocy domowej są niepokojące. Patrząc w policyjne statystyki, liczba pokrzywdzonych tym przestępstwem, wśród osób powyżej 66 roku życia, rośnie. W 2013 roku było to 376 seniorów, w 2014 – 542, a w ubr. – 601. Dlatego podczas kontaktu z seniorami, ale także pracownikami socjalnymi, służby zdrowia, policjanci zwracają uwagę na symptomy przemocy domowej, możliwości otrzymania pomocy i przede wszystkim rozwiązania prawne chroniące ofiarę tego przestępstwa.

Co z niechronionymi uczestnikami  ruchu drogowego, którzy są w podeszłym wieku? Im należy się szczególna uwaga.

Bezpieczeństwo pieszych leży szczególnie na sercu policjantom ruchu drogowego. Każdy i każdego dnia bez względu na wiek czy płeć przekraczając próg domu stajemy się uczestnikami ruchu drogowego - nasze obowiązki i przywileje określa prawo i to jest niezmienne, zmieniają się tylko role jakie pełnimy.

(Nie) Bezpieczna jesień życia

Najczęściej jesteśmy pieszymi. W przypadku osób starszych wiek gra dużą rolę. Często seniorzy potrzebują więcej czasu by spokojnie pokonać choćby przejście dla pieszych. Zażywane leki, związane z wiekiem problemy ze wzrokiem, słuchem czy układem ruchowym także działają na niekorzyść podczas dynamicznej sytuacji w ruchu drogowym. Dlatego warto przypominać i uczulać nie tylko seniorów na kwestie bezpieczeństwa ale także edukować wszystkich innych użytkowników ruchu. Często ogromną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa  w ruchu drogowym tym najstarszym uczestnikom ruchu drogowego odgrywa najbliższe otoczenie. 

Z policyjnych statystyk wynika, że piesi po 60 roku życia najczęściej ulegają wypadkom drogowym. W 2015 roku na ponad 300 wypadków dotyczących najechania na pieszego, aż  107 dotyczyło pieszych po 60 –tce. W 2015 roku na drogach naszego regionu 30 pieszych poniosło śmierć, ponad połowa z nich to osoby sześćdziesiątym roku życia, w tej grupie wiekowej najwięcej osób odniosło także obrażenia.

Warto pamiętać, że piesi swoim zachowaniem mogą także doprowadzić do groźnego w skutkach zdarzenia drogowego. W 2015 roku piesi po 60-tym roku życia  spowodowali 28 wypadków, w których  osiem osób poniosło śmierć, a 20 zostało rannych.

Do najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych z winy pieszych należą odpowiednio:  nieostrożne wejście na jezdnię- przed jadącym pojazdem, nieostrożne wejście zza pojazdu, przeszkody, oraz przekraczanie  jezdni w miejscu niedozwolonym.

Bezpieczna jesień życia

Skutki urazów doznanych w podeszłym wieku są o wiele groźniejsze dla życia i zdrowia, niż dla osoby młodej. Wydłuża się także czas rekonwalescencji. Dlatego potrącenia osób starszych często mają dużo poważniejsze skutki, niż byłoby to w przypadku  młodego człowieka.

Senior musi pamiętać o własnym bezpieczeństwie każdego dnia- także w ruchu drogowym. Często proste, dziecinne wręcz zasady stosowane w codziennym życiu  mogą uratować życie czy zdrowie. Zdrowy rozsądek, mierzenie własnych sił na zamiary, stosowanie się do przepisów- to  recepta na bezpieczeństwo dla każdego, niezależnie od wieku. Najważniejsze zasady dla odpowiedzialnego seniora to:

- „w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo”- zasada, którą wpajamy dzieciom od najmłodszych lat a często ignorowana przez dorosłych- warto rozejrzeć się, zanim wejdziemy na przejście dla pieszych;

- „zasada ograniczonego zaufania”- to, że pieszy widzi kierowcę, nie oznacza wcale, że kierowca zauważył także pieszego. Warto stosować zasadę ograniczonego zaufania także będąc pieszym. Jeśli nie mamy pewności, że kierowca zamierza się zatrzymać, nie wchodźmy na przejście;

-„nigdy z marszu, nigdy zza przeszkody”- przejście dla pieszych samo z siebie nie gwarantuje 100%  bezpieczeństwa.  Kierowca może nie zauważyć pieszego, może zauważyć go za późno by podjąć  jakikolwiek manewr;

- „zawsze na zielonym”-  jest to oczywiste, jednakże wiele osób ignoruje sygnalizację tłumacząc  „zdążę” , „dlaczego mam czekać, jeśli nic nie jedzie”, niestety takie tłumaczenia mają tragiczne skutki;

- „nie czas na rozmowę”-  rozmowa przez telefon komórkowy rozprasza uwagę i zmniejsza koncentrację. Przechodząc przez przejście należy skupić się na sytuacji drogowej;

- „wybierz dobry moment”-  czyli taki, by nie cofać się z połowy jezdni, gdzie może pojawić się już inne auto;

- „uwaga na zakręty”- przechodząc przez jezdnię należy unikać takich miejsc, gdzie  nie widać nadjeżdżających samochodów np. na zakręcie, przed wzniesieniem;

- „trzy pytania: w jakiej jestem kondycji, czy mam wystarczająco dużo czasu, czy jestem widoczny dla kierowcy?”

Każdy senior, który korzysta z okularów, czy aparatu słuchowego powinien używać ich podczas każdego wyjścia. Warto poruszać się w towarzystwie innej osoby. Gdy planowana jest dłuższa wyprawa, należy ze sobą zabrać sumę pieniędzy, która wystarczy na taksówkę, w przypadku spadku formy. Nieocenione jest także wygodne obuwie oraz przede wszystkim naładowany telefon komórkowy. A jesienią i zimą nieodłącznym towarzyszem każdego popołudniowego czy wieczornego wyjścia powinien być odblask.

Pamiętaj o mnie, bo ja zapominam

Kolejnym obszarem, w którym policjanci chcą poprawić bezpieczeństwo seniorów są zaginięcia, szczególnie osób z tzw. I kategorii. Poszukiwania osób starszych, cierpiących na zaniki pamięci są wyjątkowo trudne. Starsze osoby często są w słabej kondycji zdrowotnej. Muszą przyjmować leki. Mają zaniki pamięci i orientacji przestrzennej. Często nie można skierować policyjnych sił i środków w konkretne miejsce, ponieważ w większości przypadków członkowie rodzin osób zaginionych nie wiedzą, gdzie mogły one pójść. Poszukiwaniom nie sprzyja także to, że osoby starsze często w ogóle nie korzystają z  telefonu komórkowego. Policjanci ścigają się z czasem, skracają go też pora roku, niskie temperatury oraz to, że np. osoby starsze szczególnie te, które chorują na Alzheimera, są ubrane niestosownie do pogody.

Dlatego policjanci realizują projekt „Pamiętaj o mnie, bo ja zapominam”. Jego celem jest dotarcie do osób z otoczenia osób starszych cierpiących na zaniki pamięci i zwrócenie ich uwagi na konieczność aktywnych działań na rzecz bezpieczeństwa seniorów, którzy już nie pamiętają o swoich potrzebach. Spot filmowy promujący policyjny projekt, oprócz stron internetowych policji, mediów, trafi także do instytucji pomagającym seniorom, na spotkania z pracownikami socjalnymi, czy lokalnymi społecznościami.

Po pierwszym dniu emisji spot obejrzało około 13 tyś. osób.

Red.af