Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn/Biskupiec: Spotkanie z podopiecznymi Ośrodka Kuratorskiego w Biskupcu

Przedstawiciele olsztyńskiego Wydziału Prewencji i Komisariatu Policji w Biskupcu spotkali się z podopiecznymi biskupieckiego ośrodka kuratorskiego, by porozmawiać na temat zagrożeń związanych z procederem handlu ludźmi. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Nie tylko dzieci dają się nabrać” realizowanego przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Funkcjonariusz z Komisariatu Policji w Biskupcu i pracownik cywilny - pedagog z olsztyńskiego Wydziału Prewencji zorganizowali przy współpracy z zespołem kuratorskiej służby sądowej spotkanie z podopiecznymi Ośrodka Kuratorskiego w Biskupcu. Odbyło się ono w ramach autorskiego projektu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie pod nazwą „Nie tylko dzieci dają się nabrać”, w ramach którego funkcjonariusze edukują na temat zagrożeń związanych z handlem ludźmi.

Podczas spotkania młodzież poprzez różnorodne ćwiczenia, dyskusję i miniwykład poznała zagrożenia związane z wykorzystywaniem ludzi do pracy przymusowej, żebractwa, a także niebezpieczeństwa związane z zawieraniem znajomości przez Internet i dzieleniem się swoimi danymi osobom nowopoznanym. Na podstawie obejrzanego filmu prewencyjnego przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uczestnicy rozmawiali na temat sygnałów mogących świadczyć o tym, że ktoś ma nieuczciwe zamiary oferując pracę, o metodach stosowanych przez sprawców, a także o przejawach wykorzystywania ludzi. Prowadzący wyjaśnili, o czym należy pamiętać poszukując pracy i jak przygotowywać się do wyjazdu za granicę. Młodzież poznała również kodeksową definicję „handlu ludźmi” i dowiedziała się, gdzie można szukać pomocy, jeśli staniemy się jego ofiarą.

Spotkanie odbyło się w ramach opracowanego przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie projektu działań „Nie tylko dzieci dają się nabrać”. Celem projektu jest przede wszystkim zwrócenie uwagi młodych ludzi na zagrożenia wynikające z podejmowania dorywczej pracy za granicą; wyposażenie w wiedzę dotyczącą procederu handlu ludźmi oraz we wskazówki gdzie i jak szukać pomocy jeśli ktoś stanie się ofiarą tego procederu oraz ograniczenie przestępstw związanych z wyzyskiem i zmuszaniem do niewolniczej pracy obywateli naszego kraju.


lc

Powrót na górę strony