Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Spotkanie nadinsp. Józefa Gdańskiego z laureatem konkursu „Policjant, który mi pomógł”

Nadinsp. Józef Gdański Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie spotkał się asp. sztab. Jarosławem Manelskim z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie, który znalazł się w gronie pięciu laureatów wyróżnionych podczas VII edycji konkursu „Policjant, który m pomógł”. W obecności najbliższej rodziny i przełożonego policjanta - insp. Cezarego Gołoty, generał pogratulował policjantowi wyróżnienia i podziękował za godną naśladowania postawę.

Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie nadinsp. Józef Gdański gościł laureata VII edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł” asp. sztab. Jarosława Manelskiego, jego rodzinę, oraz przełożonego policjanta - insp. Cezarego Gołotę Komendanta Powiatowego Policji  w Szczytnie. Generał pogratulował policjantowi wyróżnienia i podziękował za godną naśladowania postawę.

 Asp. sztab. znalazł się w gronie 5 laureatów wybranych spośród 103. zgłoszonych policjantów wybranych przez Kapitułę,  w skład której weszli pracownicy „Niebieskiej Linii”, laureaci trzech poprzednich edycji konkursu oraz przedstawiciele Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP.  Nasz policjant 25 lipca br. w Sali Generalskiej w Komendzie Głównej Policji w Warszawie podczas spotkania laureatów konkursu „Policjant, który mi pomógł” z gen. insp. Markiem Działoszyńskim Komendantem Głównym Policji, jego I Zastępcą nadinsp. Krzysztofem Gajewskim, Renatą Durdą kierownikiem Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", ks. bp Józefem Guzdkiem Biskupem Polowym Wojska Polskiego został wyróżniony za wkład włożony w zjawisko zwalczania przemocy w rodzinie, konsekwentne  działania, w tym zakresie, które zakończyło dramat rodzin.

Asp. sztab. Jarosław Manelski  jest dzielnicowym  w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie. W służbie od 22 lat. Zaczynał w Oddziale Prewencji Policji KWP w Olsztynie. Tam pracował pierwsze 3 lata. Następne 4 w KMP w Olsztynie, a od 1999 roku związany z KPP w Szczytnie,  gdzie był przewodnikiem psa służbowego, dzielnicowym miejskim, funkcjonariuszem Zespołu Operacyjno-Rozpoznawczego.  Obecnie dzielnicowy gminy Szczytno.

Dlaczego Policja?

Jarosław Manelski:  „To tradycja rodzinna, którą rozpoczął  mój dziadek, pracując w Policji Państwowej, potem ojciec- w Milicji Obywatelskiej, brat- w Milicji Obywatelskiej i Policji, a później ja. Zawsze chciałem zostać dzielnicowym. Uważam, że pierwszy kontakt z osobą, która potrzebuje pomocy jest najważniejszy. Jestem dzielnicowym tak naprawdę przez 24 godziny. Nie zdarzyło mi się odmówić osobie, która potrzebowała pomocy. Staram się pomóc nie tylko ofierze przemocy domowej, ale również dzieciom oraz sprawcy. To właśnie rozmowa jest w tym wszystkim najważniejsza, ponieważ tak naprawdę od przekonania tej drugiej osoby zależy dalsza pomoc. Najtrudniejsze w tym wszystkim jest, aby osoby uwikłane w przemoc domową zechciały skorzystać z pomocy mojej i innych instytucji, z którymi na co dzień współpracuję, czyli GOPS-em, kuratorami sądowymi, GKRPA, pedagogami szkolnymi, psychologami i innymi”.

Jarosław Manelski pochodzi ze Szczytna. Wolny czas spędza aktywnie uprawiając turystykę górską, pływając kajakiem. Policjant lubi posłuchać dobrej muzyki. 

KONKURS "POLICJANT, KTÓRY MI POMÓGŁ"

Konkurs corocznie odbywa się pod patronatem Komendanta Głównego Policji .

Kandydatów do nagrody spośród osób zgłoszonych wyłania kapituła złożona z pracowników Pogotowia "Niebieska Linia", Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz laureatów konkursu z lat poprzednich.

Celem konkursu jest:

- podkreślenie roli policjantów w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie;

- wspieranie policjantów podejmujących wzorowe działania na rzecz osób doznających przemocy oraz osobiście zaangażowanych w pomoc osobom krzywdzonym;

- promowanie postaw i umiejętności służących ochronie ofiar przemocy w rodzinie;

- motywowanie policjantów do podejmowania skutecznych działań w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Zgłoszenia:

Zgłoszenia odbywają się przez cały rok z wykorzystaniem formularzy bezpośrednio wpływających do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Kandydatów do każdej edycji konkursu zgłaszać mogą osoby indywidualne, organizacje i instytucje ( z wyjątkiem Policji) corocznie do 31 maja. Kandydatury nadesłane po 31 maja w danym roku  zostaną uwzględnione w następnej edycji konkursu.

Corocznie laureaci konkursu otrzymują nagrody z rąk Komendanta Głównego Policji oraz organizatora konkursu w lipcu, podczas obchodów Święta Policji.

Powrót na górę strony