Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mrągowo/Pisz: "Bezpieczny Senior" -spotkania z seniorami za nami

Osoby starsze, które są samotne, schorowane i ufne narażone są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustów, naciągaczy i złodziei. Dlatego, by ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń oraz im zapobiec Policjanci wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Pieckach od października realizują profilaktyczno-edukacyjne działania pn. „Bezpieczny Senior”.

Mrągowo:

Głównym celem działań jest zwiększenie świadomości i uwrażliwienie mieszkańców Gminy Piecki na różnego rodzaju zagrożenia niestety czyhające na osoby starsze. Zależy nam na szeroko pojętej edukacji dla bezpieczeństwa w codziennym życiu.
Pierwsze spotkanie profilaktyczno-edukacyjne już za nami. W ramach zajęć policjantka omówiła zagrożenia związane z pojawieniem się w domu seniorów, oszustów podających się za pracowników różnych instytucji. Omówiła również częstą metodę stosowaną przez przestępców na tzw. wnuczka, gdzie w trakcie rozmowy telefonicznej obca osoba podaje się za członka rodziny lub policjanta i próbuje wyłudzić pieniądze.

We wrześniu na terenie Mrągowa doszło do prób oszustwa tą ostatnia metodą.  Aż sześć osób zgłosiło, że odezwał się do nich fałszywy członek rodziny. Tego dnia opowiadana była historia o śmiertelnym wypadku drogowym. Do 80-letniej kobiety zadzwonił nieznany mężczyzna. Witając kobietę zasugerował, że jest jej wnuczkiem. Po krótkiej rozmowie mężczyzna powiedział, że miał wypadek i grozi mu teraz 10 lat pozbawienia wolności lub kaucja w wysokości 10 000 złotych. Kobieta od razu powiedziała, że nie ma tylu pieniędzy, dlatego oszust zakończył rozmowę. Natomiast do 61-letniej mieszkanki Mrągowa zadzwoniła kobieta sugerując jej, że jest jej synową i wraz z mężem miała bardzo groźny wypadek, w którym potrącili śmiertelnie jakiegoś człowieka. Żeby pokrzywdzeni nie wnosili oskarżenia trzeba zapłacić im pieniądze. Do rozmowy włączyła się również fałszywa policjantka potwierdzająca informację przekazane przez przedmówczynię. Oszustki rozłączyły się, gdy seniorka powiedziała, że sama zadzwoni do swojego syna. Tego dnia seniorzy wykazali się dużą czujnością i nie dali się nabrać oszustom.

Niestety w październiku przestępcom udało się oszukać starszą mieszkankę miasta. Kobieta w jednej chwili straciła 25 tysięcy złotych. Seniorka został oszukana metodą na fałszywego policjanta. W rozmowie telefonicznej została poinformowana, że jej pieniądze które trzyma w banku są zagrożone i musi je natychmiast wypłacić. Następnie musi je przekazać policjantowi. W  ten sposób starsza pani przyczyni się również do zatrzymania oszustów bankowych.
Kobieta miał dobre intencje i niestety dała się nabrać przestępcom i straciła swoje oszczędności.  

Dlatego trzeba pamiętać, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Policjanci nigdy tez  nie telefonują, że przyjdą lub wyślą kogoś innego do nas, aby odebrać pieniądze.

Oto kilka rad, jak nie paść ofiarą oszustów:
* Nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby.
• Jeżeli obca osoba przedstawi się jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownejlegitymacji. Również telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.
• Nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś wewnętrzu domu - korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
• Nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia pobardzo „korzystnych” cenach.
• Jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się zinformacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.
Radzimy, aby zwracać szczególna uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.
Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.W każdej sytuacji budzącej Państwa podejrzenia, co do niezgodnych z prawem intencji nieznanych osób, należy się kontaktować z Policją. Policjanci na pewno sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym uczynku.
O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z numeru alarmowego 997 .
Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, iż nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!
Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie edukacyjne, które odbędzie się 14 listopada 2016 r. o godzinie 11.30 w siedzibie GOPS w Pieckach. Tego dnia będziemy rozmawiać na temat bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym. Serdecznie zapraszamy!

Pisz:

Bezpieczeństwo na drodze było głównym tematem spotkania policjantek z Komendy Powiatowej Policji w Piszu z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy w Piszu. Panie rozmawiały z osobami niepełnosprawnymi oraz starszymi o tym, w jaki sposób bezpiecznie poruszać się po drodze.
Policjantki przypomniały między innymi o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez ulicę oraz jazdy rowerem. Dużą uwagę zwróciły na obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Przypomniały słuchaczom, że pieszy, który porusza się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak takiego elementu grozi mandat karny w wysokości nawet 100 złotych.
Chcąc bardziej dotrzeć do osób niepełnosprawnych pokazały im filmik obrazujący pieszego i rowerzystę poruszających się nocą bez odblasków oraz z elementami odblaskowymi. Po jego obejrzeniu tłumaczyły słuchaczom, dlaczego warto nosić odblaski.
Na zakończenie spotkania policjantki rozdały podopiecznym kamizelki odblaskowe tak, aby bezpiecznie docierali na zajęcia oraz wracali z nich do domu, ale także byli widoczni na drodze podczas wspólnych spacerów. Panie spotkały się z ogromną sympatią ze strony wychowanków Środowiskowego Domu Samopomocy w Piszu.

(dk/as/rj)

Powrót na górę strony