Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Bezpiecznie w drodze do szkoły. Policjanci gotowi do działań

Od dziś na drogach regionu ruszyły policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Dla policjantów drogówki to doskonały czas by zaprezentować swoją pracę przed szczególną grupą - najmłodszymi uczestnikami dróg. Patrole w rejonach szkół i przedszkoli, rozmowy z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się po drogach i edukacja skierowana także do osób dorosłych - tak będą wyglądały najbliższe tygodnie w regionie.

Przygotowania do „Bezpiecznej drogi do szkoły” rozpoczęły się już w wakacje. Kiedy dzieci korzystały z ostatnich wolnych dni, policjanci ruchu drogowego weryfikowali  oznakowanie dróg oraz urządzeń ostrzegawczo - zabezpieczających w rejonach szkół i bezpośrednio prowadzących do szkół. W przypadku, gdy napotkano braki lub nieprawidłowości funkcjonariusze kierowali wniosek do zarządców dróg o ich pilne uzupełnienie lub naprawę. Wszystko po to, by dzieci mogły czuć się jak najbezpieczniej w drodze do szkoły.

4 września – czas wyruszyć w drogę

Nietypowo - bo 4 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci to czas pierwszego samodzielnego pokonania dystansu do i ze szkoły. Warto więc zadbać o ugruntowanie ich wiedzy o ruchu drogowym. Solidne podstawy oraz pomoc i dobry przykład na pewno dadzą dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też dzisiaj policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie uczestniczyli w inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Nr 1 w Mrągowie. Podczas spotkania z najmłodszymi uczniami funkcjonariusze omówili podstawowe i najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, sprawdzili stan wiedzy maluchów w tym zakresie organizując konkurs z nagrodami. Każdy uczeń od policyjnych maskotek  - sierż. Bobra oraz sierż. Żabusia otrzymał odblask, a wychowawcom zerówek i klas pierwszch insp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie wręczył kamizelki oblaskowe przekazane przez Firmę Michelin. W promowaniu bezpieczeństwa wsparli nas również: Urząd Wojewódzki w Olsztynie oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Olsztynie.

 

 

 

Policjanci  zadbają o bezpieczeństwo uczniów w rejonach szkół i przedszkoli

W pierwszych tygodniach września policjanci skoncentrują się na bezpieczeństwie w okolicach szkół i przedszkoli. Będą nadzorować przejścia dla pieszych, sprawdzać jak kierowcy wywiązują się z obowiązków wobec pieszych, wyciągną konsekwencje wobec tych, którzy będą łamali przepisy ruchu drogowego. Skontrolują stan techniczny oraz wyposażenie  tych pojazdów, które będą dowozić dzieci do szkół. Sprawdzą stan trzeźwości ich kierowców. Policjanci będą też przyglądać się,  w jaki sposób rodzice przywożą swoje pociechy do szkół i przedszkoli. Wyegzekwują obowiązek używania pasów bezpieczeństwa, zwrócą uwagę na sposób przewożenia dzieci. Najmłodszym dzieciom pomogą  w bezpiecznym przejściu przez jezdnię.

Przypomną  też dzieciom o podstawach bezpieczeństwa

Dzieci uważnie obserwują otaczający je świat. Dlatego tak niezmiernie ważny jest przykład, jaki daje im najbliższe otoczenie. Pierwszymi nauczycielami zasad bezpieczeństwa są oczywiście rodzice. Początek roku szkolnego to z kolei doskonały moment by  o elementarnych zasadach bezpieczeństwa porozmawiać z policjantami. Jak co roku funkcjonariusze będą prowadzić działania profilaktyczne z najmłodszymi uczestnikami ruchu. Podczas spotkań z dziećmi policjanci w przyjazny i przystępny sposób uczą i przypominają jak bezpiecznie poruszać się po drogach, czego unikać, a na co zwracać uwagę. Szczególną uwagę skupiają na zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, poruszania się po drodze w przypadku braku chodnika lub pobocza oraz jazdy rowerem.

Bezpieczeństwo dzieci to sprawa dorosłych

Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego każde dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat - sytuacja ta nie dotyczy strefy zamieszkania, gdzie dzieci mogą swobodnie się poruszać. Przepis ten nie dotyczy drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. 

Dzieci powinny być przewożone w aucie zgodnie z przepisami. Podczas kompletowania szkolnej wyprawki warto pamiętać o elementach odblaskowych. Mały odblask w jakiejkolwiek formie zapewni dziecku widoczność podczas nadchodzących jesiennych i zimowych dni.

Warto rozmawiać z dziećmi o zasadach ruchu drogowego każdego dnia przy okazji spacerów, jazdy autobusem, autem, czy chociażby wspólnego wyjścia po zakupy.

Nawet najmłodsze dzieci mają niestety swoje miejsce w policyjnych statystykach dotyczących zdarzeń drogowych. W zdecydowanej większości wpisują się w nie przez niefrasobliwość i brak wyobraźni nas - dorosłych.

 

Ofiary - dzieci w wieku  7 - 17 lat,   okres od  1 września  do 23 czerwca

 

Wiek ofiary

 

Komendy Miejskie/Powiatowe

Liczba wypadków    z udziałem dzieci

do lat 17

 

Liczba Zabitych

 

Liczba Rannych

2014/2015

2015/2016

2016/2017

2014/2015

2015/2016

2016/2017

2014/2015

2015/2016

2016/2017

7-17

 

 Ogółem:

149

137

123

2

2

6

160

141

133

 

 

 

 

Bezpieczna droga do szkoły w regionie:

 

Bartoszyce:

 

 

Węgorzewo:

 

 

 

Szczytno:

 

 
Nidzica:

 

 
Gołdap:

 

 
Mrągowo:

 

 
Kętrzyn:

 


(mk/rj)