Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Bez pobłażania wobec piratów i nietrzeźwych na drogach

Policjanci przy każdej możliwej okazji angażują się w akcje prewencyjne i profilaktyczne, mające na celu poprawę stanu bezpieczeństwa na naszych drogach. Równie istotnym celem podejmowanych działań jest dotarcie do świadomości kierowców, by pamiętali o tym, że od ich zachowania na drodze zależy ludzkie życie i zdrowie. Wobec tych niepokornych, policjanci mają katalog środków dyscyplinujących. Stosują go bez pobłażania wobec piratów drogowych.

Ełk: Śpieszył się na zakupy

Policjanci z Ełku zatrzymali wczoraj (13.09.2017) do kontroli drogowej 21-latka, który w obszarze zabudowanym jechał fiatem z prędkością 111 km/h, przekraczając dozwoloną prędkość o 61 km/h. Mężczyzna tłumaczył, że spieszył się na zakupy. Za popełnione w ten sposób wykroczenie kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 400 złotych. Na jego konto trafi także 10 punktów karnych.

Szczytno: W obszarze zabudowanym pędzili ponad setką

Także wczoraj szczycieńscy policjanci ruchu drogowego w miejscowości Rozogi podczas pomiaru prędkości jazdy samochodów ujawnili dwa, które przekroczyły w obszarze zabudowanym dozwoloną prędkość o ponad 60 km/h. Najpierw 23-letni kierowca BMW pędził z prędkością 114 km/h, natomiast później 76-letni kierowca renault jechał mając na liczniku 111 km/h. Obydwaj panowie ukarani zostali mandatami i punktami karnymi, a policjanci odebrali im uprawnienia do kierowania pojazdami.

Gołdap: Na prostej drodze wjechał do rowu. Powód? Alkohol

Środa nie była także szczęśliwa dla pewnego kierowcy w powiecie gołdapskim. Przed południem w Baniach Mazurskich kierowca opla zjechał do rowu. Do zdarzenia doszło kilka minut przed godz. 10:00. Gołdapscy policjanci otrzymali informację, że na trasie do Żabina pojazd marki Opel zjechał do przydrożnego rowu. Z relacji zgłaszającego zdarzenie mężczyzny wynikało, że kierujący tego auta jest pod działaniem alkoholu, dlatego uniemożliwił mu dalszą jazdę. Na miejscu policjanci ustalili, że vectrą kierował 48-letni mieszkaniec powiatu gołdapskiego. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał w organizmie ponad 2 promile. Co więcej, mężczyzna był już karany w przeszłości za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, za co stracił uprawnienia. Teraz 48-latkowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

Działdowo: Siedem zdarzeń drogowych w ciągu zaledwie kilku godzin

W ciągu ostatniej doby policjanci z Działdowa siedmiokrotnie interweniowali w związku z zaistniałymi zdarzeniami drogowymi. Do pierwszego zdarzenia doszło wczoraj (13.09.2017) po godz. 12:00 na jednej z ulic w Działdowie. Kierujący samochodem osobowym wykonując manewr cofania na parkingu uderzył w prawidłowo zaparkowany samochód osobowy marki VW Golf należący do mieszkańca gminy Działdowo. Policja prowadzi czynności wyjaśniające w tej sprawie. Kolejne zdarzenie drogowe miało miejsce po godzinie 14.00 w miejscowości Iłowo-Osada. Uczestnikiem zdarzenia był kierowca motoroweru. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierujący jednośladem mieszkaniec Iłowa-Osady podczas jazdy bardzo źle się poczuł i stracił panowanie nad pojazdem, po czym uderzył w drzewo. W wyniku tego, doznał złamania ręki i został przewieziony do szpitala w Mławie. Postępowanie w tej sprawie prowadzi działdowska policja. Również na terenie gminy Iłowo - Osada doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Około godziny 15.00 w jednej z miejscowości w gminie kierujący samochodem osobowym marki Audi nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu prawidłowo samochodowi osobowemu marki Ford, którym kierowała mieszkanka gminy. W wyniku zderzenia doszło do uszkodzenia pojazdów, uczestnikom kolizji nic się nie stało. Sprawcę kolizji ukarano mandatem i punktami karnymi. Nieco później, bo około godziny 16:00 w jednej z miejscowości w gminie Rybno 47-letni mieszkaniec gminy jadąc rowerem, najprawdopodobniej, zjechał na lewą stronę jezdni, a następnie na przeciwny pas doprowadzając do czołowego zderzenia z samochodem marki Opel. Okazało się, że rowerzysta był nietrzeźwy. Badanie stanu trzeźwości wykazało 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Kierująca samochodem 31-letnia mieszkanka gminy Rybno nie doznała żadnych obrażeń, natomiast kierujący rowerem z ogólnymi potłuczeniami został przewieziony do szpitala w Działdowie.

Natomiast na terenie Lidzbarka doszło do uszkodzenia dwóch pojazdów. Do zdarzenia doszło między godz. 17:00 a 18:00. Kierujący samochodem marki Peugeot nie zachował należytych środków ostrożności podczas wykonywania manewru cofania w wyniku czego uderzył w przód samochodu marki VW Passat, powodując jego uszkodzenie. Czynności wyjaśniające prowadzi policja w Lidzbarku.

Dzisiaj rano tuż po godzi. 6:00 na trasie Kozłowo - Działdowo osobowa honda wylądowała w rowie. Wykonujący czynności na miejscu zdarzenia policjanci ruchu drogowego ustalili, że kierujący autem nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i wypadł na łuku drogi do rowu. Za kierownicą samochodu siedział mieszkaniec Działdowa. Mężczyzna był trzeźwy i nie doznał żadnych obrażeń. Za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym został ukarany punktami i mandatem karnym.

Także dzisiaj około godz. 5:00 doszło do zderzenia samochodu ze zwierzyną leśną. Przed kierującego autem marki Ford Transit wybiegł na jezdnię jeleń. Zgłaszającemu nic się nie stało. Auto uległo uszkodzeniu, natomiast jeleń uciekł do lasu.

Bartoszyce: W czasie deszczu włącz światła mijania, a nie te do jazdy dziennej

Chociaż nadal trwa lato, pogoda nie rozpieszcza kierujących, coraz częściej pada deszcz jest ponuro i mgliście. W ciągu dnia, przy takiej pogodzie, kiedy przejrzystość powietrza jest mniejsza niż w normalnie, kierujący muszą włączać światła mijania nie światła do jazdy dziennej. Przepisy prawa w Polsce mówią, że kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, mówią też, że w czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Przepisy dalej mówią, że kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, wówczas gdy jest mgła, pada deszcz lub z innymi przyczyn zmienia się widoczność np. jest zadymienie czy zapylanie, wówczas kierujący jest obowiązany włączyć światła mijania.

Jeżeli jest mgła, można dodatkowo włączyć przednie światła przeciwmgłowe i używać ich łącznie ze światłami mijania. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Sytuacja jest inna w przypadku tylnego światła przeciwmgłowego, które można włączyć tylko wówczas, gdy zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności, kierujący musi od razu wyłączyć te światła.

Kary jakie grożą za nieprzestrzeganie przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym to mandat karny, taryfikator przewiduje grzywny w podanych niżej wysokościach:

 • Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu: 200 zł., 4 pkt. karne

 • Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu: 100 zł., 2 pkt. karne

 • Niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy
  w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza: 200 zł., 2 pkt. karne

 • Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby: 200 zł., 4 pkt. karne

 • Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności: od 150 do 300 zł. 3 pkt. karne

 • Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami: 200 zł. 3 pkt.

 • Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych: 100 zł., 2 pkt. karne

 • Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza: 100 zł., 2 pkt. karne

 • Używanie „szperacza” podczas jazdy: 100 zł., bez punktów karnych

(AKdN/ESz/AB/JN/MK/TM)