Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe Miasto Lubawskie: Mikołajkowe spotkanie z policjantami

W Jamielniku odbyło się spotkanie mikołajkowe dla najmłodszych. Wzięli w nim udział także dzielnicowi, którzy wykorzystując okazję przypomnieli zebranym dzieciom i ich rodzicom o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Okres zimowy to czas, w którym dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Dlatego policjanci w prezencie mikołajkowym przekazali najmłodszym odblaski przypominając, że ich noszenie to nie to nie tylko obowiązek, to element ubioru ratujący życie.

W niedzielne popołudnie w świetlicy wiejskiej w Jamielniku odbyło się spotkanie mikołajkowe dla najmłodszych mieszkańców wsi. Organizatorem Mikołajek była Barbara Wolff - sołtys wsi oraz Rada Sołecka Wsi Jamielnik. Był też prawdziwy Mikołaj, który rozdawał prezenty.

W spotkaniu tym uczestniczyli także dzielnicowi asp. Andrzej Szymański oraz sierż szt. Mateusz Soter, którzy wręczyli zebranym upominki w formie zawieszek i opasek odblaskowych.

Policjanci przypomnieli przy okazji zebranym dzieciom i ich rodzicom o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Dzielnicowi podkreślili, że noszenie takich elementów jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy częściej niż zwykle dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Powodem takich zdarzeń jest nie tylko pogorszenie się pogody czy faktu, że dzień jest krótszy, ale przede wszystkim słaba widoczność takich osób na drogach. W tym okresie często zakładamy ciemną odzież. Podczas złej pogody, przy słabej widoczności, kierujący pojazdem nie zawsze jest w stanie zobaczyć pieszego oraz odpowiednio zareagować.

Policjanci przypominają o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Warto przypomnieć, że oprócz noszenia elementów odblaskowych bardzo ważnymi na drodze są rozsądek i rozwaga. Pamiętajmy, aby zawsze przechodzić przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych oraz upewnić się, że nasze wejście na jezdnię nie spowoduje zagrożenia dla innych. To szczególnie ważne, aby nigdy nie wchodzić na jezdnię, gdy widoczność ograniczona jest stojącym pojazdem lub inną przeszkodą. Osoby, które chcą przemieścić się na drugą stronę ulicy powinny zawsze pamiętać, że nawet na przejściu dla pieszych istnieją zagrożenia i zawsze trzeba się upewnić czy kierowca go widzi i zdąży zareagować. Jeśli nie ma takiej pewności, lepiej nie wchodzić na pasy.

Policjanci przygotowali dla dzieci jeszcze jedną atrakcję. Zaprosili ich do policyjnego radiowozu dzięki czemu choć przez chwilę mogli się poczuć jak stróże prawa. Dzieci poznały tez policyjne gadżety i miały okazję posłuchać na czym polega i jak wygląda praca policjanta.

lm/in

  • Spotkanie z dziećmi
    Spotkanie z dziećmi
  • Spotkanie z dziećmi
    Spotkanie z dziećmi
  • Spotkanie z dziećmi
    Spotkanie z dziećmi
Powrót na górę strony