KWP: „Majowy weekend 2018”. Wstępne statystyki - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: „Majowy weekend 2018”. Wstępne statystyki

Za nami pierwsze 3 dni działań dotyczących długiego weekendu majowego. Niestety nie wszyscy kierują się zasadą wzajemnej uprzejmości na drodze. Na 11 wypadków, 2 zakończyły się tragicznie. Część kierujących chyba zapomniało o podstawowej zasadzie „piłeś nie jedź”. Policja w dalszym ciągu będzie konsekwentna w swoich działaniach mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Pamiętajmy jednak o tym, że o własne bezpieczeństwo musimy zadbać My sami.

27 maja br. rozpoczęły się policyjne działania „ Majowy weekend”, które potrwają aż do 6 maja 2018 roku. Niestety nie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego kierują się zasadą wzajemnej uprzejmości na drodze. Poniżej przedstawiamy kilka zdarzeń zarejestrowanych przez interweniujących policjantów. Część z nich mogła by być zamieszczona w galerii pod nazwą „Bezmyślność uczestników ruchu drogowego”. I to chyba najmniej obraźliwe stwierdzenie, które przychodzi na myśl o zachowaniu uczestników ruchu drogowego.

27.04.2018 r

Gołdap:

W piątek o godzinie 17:10 dyżurny gołdapskiej komendy odebrał zgłoszenie  o wypadku na drodze krajowej nr 65 pomiędzy przejściem granicznym, a ul. Gumbińską w Gołdapi. Na miejsce natychmiast skierowani zostali policjanci oraz służby ratownicze. W zdarzeniu brał udział jeden samochód. 29-letni kierowca na prostym odcinku drogi z nieznanych przyczyn dachował samochodem osobowym. Niestety, pomimo podjętej na miejscu przez załogę karetki pogotowia akcji reanimacyjnej nie udało się przywrócić funkcji życiowych 40-letniemu pasażerowi. Mężczyzna zmarł. Kierowca został przebadany na obecność alkoholu w organizmie, 29-letni mieszkaniec gminy Gołdap był trzeźwy. Na miejscu przez kilka godzin pracowali policjanci, którzy zabezpieczali ślady zdarzenia. W tym czasie droga była zablokowana, więc kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu i objazdami. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Olecku.

Giżycko:

Za zbyt szybką jazdę grożą mandaty, punkty karne i utrata prawa jazdy. Tym razem przekonał się o tym kierowca VW Caddy, który został zatrzymany w miniony piątek przez giżyckich mundurowych na DK 63 w miejscowości Konopki Wielkie gm. Miłki. 44-letni mieszkaniec powiatu wołomińskiego przez teren zabudowany jechał zbyt szybko, miernik prędkości wskazał, że kierowca pędził z prędkością 106 km/h na dopuszczalnej pięćdziesiątce. I to właśnie było powodem kontroli drogowej.

Drugi z kierowców również został zatrzymany do kontroli drogowej z powodu przekroczenia prędkości. Kontrola miała miejsce także na DK 63 w miejscowości Konopki Wielkie i także w tym przypadku zatrzymanym okazał się kierujący VW Caddy. 50-letni mieszkaniec Pisza jechał z prędkością 103 km/h na ograniczeniu do 50 km/h.

W efekcie kierowcy przyjęli mandat karny w wysokości 400 złotych, 10 pkt. karnych i za pokwitowaniem oddali funkcjonariuszom swoje prawa jazdy. Teraz Panowie przez 3 miesiące będą musieli poruszać się innymi środkami lokomocji. Przypominamy, że to policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który wydaje decyzję administracyjną i formalnie zatrzymuje dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na okres 3 miesięcy. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do 6 miesięcy. Natomiast kolejna „wpadka” bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Mrągowo:

W piątek tuż przed godziną 09:00 w miejscowości Nawiady w gminie Piecki patrol policji zauważył jadącego rowerzystę, którego sposób jazdy pozostawiał wiele do życzenia. Funkcjonariusze zatrzymali kierowcę jednośladu, żeby wyjaśnić przyczynę takiego zachowania. Chwilę później wszystko stało się jasne. Jak się okazało przyczyną „takiej jazdy” był spożyty wcześniej alkohol. Wynik badania wykazał w organizmie mężczyzny blisko 1,5 promila alkoholu. Za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości 48- letni mieszkaniec gm. Piecki został ukarany mandatem karnym.

Podobne konsekwencje spotkały 51 – letniego mieszkańca gminy Mrągowo, który będąc w stanie nietrzeźwości jechał rowerem ulicami miasta. Mężczyznę zatrzymał policjant, który już był po służbie. Funkcjonariusza zaniepokoił sposób w jaki rowerzysta poruszał się na rowerze. Jak się później okazało, przyczyną niecodziennej techniki jazdy również był stan nietrzeźwości rowerzysty. 51 – latek miał w organizmie promil alkoholu.

Iława:

Nietrzeźwy kierujący został zatrzymany po tym jak na łuku drogi wjechał w ogrodzenie. Funkcjonariusze na miejscu ustalili, że 25 – latek kierował osobową kią mając 2,8 promila alkoholu w organizmie. Okazało się, że mieszkaniec gminy Iława nie posiadał uprawnień do kierowania samochodem.

Natomiast 26-latek kierując oplem nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego wypadł z drogi na remontowanym odcinku. W trakcie czynności okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania samochodem, a pojazd nie ma obowiązkowego ubezpieczenia OC. Policjanci ustalili, że 26 – latek kierował oplem mając 2,3 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnej celi.

28.04.2018 r

Szczytno:

W sobotnie przedpołudnie szczycieńscy policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego. Do zdarzenia doszło na trasie Szczytno-Sasek Mały. Wstępnie funkcjonariusze ustalili, że 30-letni kierowca bmw z nieokreślonych przyczyn zjechał z drogi i uderzył w drzewo. W pojeździe oprócz kierującego była jeszcze 16-letnia pasażerka. W wyniku uderzenia pojazdu, obydwoje doznali obrażeń ciała. Kierowca i pasażerka zostali przetransportowani do szpitali. Niestety, 16-latka na skutek odniesionych obrażeń zmarła. Dodatkowo wyszło na jaw, że 30-latek znajdował się pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało 0,7 promila alkoholu w organizmie. Teraz policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają przyczyny tego tragicznego w skutkach wypadku drogowego.  

Ostróda:

W sobotę około godziny 17:30 w jednej z miejscowości w gminie Małdyty jeden z kierowców zauważył jadącego opla, którego sposób jazdy wskazywał na to, że osoba siedząca za kierownicą może znajdować się pod wpływem alkoholu. Świadek zatrzymał auto, uniemożliwił kierowcy dalszą jazdę i wezwał na miejsce policjantów. Funkcjonariusze potwierdzili jego podejrzenia. Zatrzymany 58-latek miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Stracił już prawo jazdy, a za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

Przed sądem tłumaczyć się będzie również 22- letni mieszkaniec Łukty, który pijany jeździł skuterem po jednej z miejscowości w gminie. Mieszkańcy zwrócili mu uwagę na to, że jechał środkiem jezdni i nie panował nad pojazdem. Podejrzewając, że może znajdować się pod wpływem alkoholu postanowili go zatrzymać i wezwać na miejsce patrol Policji. I tym razem przypuszczenia świadków okazały się słuszne. Młody kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i wysoka grzywna.

Ełk:

W sobotę wieczorem dzielnicowi z Prostek postanowili zatrzymać do kontroli kierującego samochodem marki Alfa Romeo. W tym celu użyli sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Pomimo tego, kierowca nie zatrzymał się i kontynuował jazdę drogą polną w stronę pobliskiego lasu. Policjanci natychmiast pojechali za nim. Po pewnym czasie kierowca porzucił pojazd i dalej uciekał pieszo. Policjanci ustalili właściciela samochodu i zastali go na działce rekreacyjnej. Okazał się nim 24-letni mieszkaniec Ełku. Mężczyzna przyznał się, że to on kierował alfa romeo. W rozmowie z policjantami powiedział, że nie zatrzymał się do kontroli, ponieważ nie posiada uprawnień do kierowania. Po sprawdzeniu danych osobowych w systemach informatycznych okazało się, że 24-latek decyzją Starosty Powiatowego w Ełku ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami z uwagi na przekroczony limit punktów. Mężczyzna jeszcze wczoraj (29.04.18 r) usłyszał zarzuty. Teraz grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Lidzbark Warmiński:

Około godziny 20:00 na trasie Mingajny-Kaszuny policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 26-latka, który kierował pojazdem Opel Astra. Ja się okazało kierujący miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie. To nie jedyne przewinienie 26-latka. Po sprawdzeniu danych osobowych w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna posiada aktywny 4-letni sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, obowiązujący do września 2021 roku. Mężczyzna miał zatrzymane uprawnienia właśnie za kierowanie samochodem po alkoholu. Teraz za złamanie zakazu kierujący odpowie przed sądem.

Kolejnym nieodpowiedzialnym kierującym okazał się mieszkaniec gminy Orneta. 17-latek jechał  motorowerem mając około 0,5 promila alkoholu w organizmie. Powodem kontroli było przewożenie pasażera, który nie posiadał kasku ochronnego. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie nieroztropny młodzieniec odpowie przed sądem.

29.04.2018 rok

Ełk:

Do zdarzenia doszło w niedzielę tuż po godzinie 17:00. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem marki Honda Civic stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze gdzie uderzył w zaparkowane samochody, a następnie wjechał na chodnik i potrącił jadącą na rolkach 11-letnią dziewczynkę, która była w towarzystwie swego ojca. Dziecko z obrażeniami głowy, w stanie ciężkim zostało przewiezione do szpitala w Ełku, a stamtąd do szpitala w Białymstoku.

Policjanci ustalili, że sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia do swojego miejsca zamieszkania. Tam policjanci zatrzymali 25-letniego mężczyznę.

W rozmowie z policjantami 25-latek przyznał, że to on kierował hondą. Okazało się, że mężczyzna był pijany. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 1 promil w jego organizmie. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Policjanci zatrzymali mu również prawo jazdy.

Pisz:

W niedzielę kilka minut po godzinie 15:00 w miejscowości Snopki,  patrol drogówki zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki Skoda Felicia. Za kierownicą siedział 35-letni mieszkaniec gminy Biała Piska. Po otwarciu drzwi kontrolowanego pojazdu funkcjonariusze nie mieli wątpliwości, że kierowca jest pijany. Badanie tylko to potwierdziło. Okazało się bowiem, że 35-latek ma blisko 3 promile alkoholu w organizmie. W trakcie sprawdzania danych osobowych kierującego w policyjnych systemach informatycznych funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna ten prowadził pojazd pomimo obowiązującego go zakazu. Miał on bowiem orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów od 2013 roku do 2023 roku. Teraz za złamanie tego zakazu, mężczyzna odpowie przed sądem. Grozi mu za to kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Mrągowo:

Niecodzienna sytuacja miała miejsce w niedzielę. Policjanci mrągowskiej drogówki zatrzymali kolejnych nietrzeźwych motorowerzystów, którzy jak się później okazało byli braćmi. Pierwszy motorowerzysta został zatrzymany do kontroli drogowej w Mrągowie około godziny 16.30. Badanie na zawartość alkoholu wykazało w organizmie 48-latka ponad 1,5 promila alkoholu. Dwie godziny później w ręce mrągowskich policjantów wpadł jego młodszy brat, który także kierował motorowerem i także w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało w organizmie 46-latka ponad 0,5 promila alkoholu. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości obaj kierowcy odpowiedzą przed sądem. Grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15.

 

Poniżej przedstawiamy tabelaryczny wykres zdarzeń z roku 2017 i 2018:

Działania

„Majowy Weekend”

w roku 2017

Liczba wypadków

Liczba zabitych

Liczba rannych

Liczba kolizji

Ujawnieni nietrzeźwi kierujący

28.04.2017

9

1

9

70

7

29.04.2017

4

0

4

47

14

30.04.2017

3

0

3

27

18

Suma:

16

1

16

147

39

 

Działania

„Majowy Weekend”

w roku 2018

Liczba wypadków

Liczba zabitych

Liczba rannych

Liczba kolizji

Ujawnieni nietrzeźwi kierujący

27.04.2018

3

1

2

65

6

28.04.2018

4

1

6

46

14

29.04.2018

4

0

5

34

18

Suma:

11

2

13

145

38

 

ma/ich/jd/jk/esz/ab/aj/kch/asz/kw