KWP: „Majowy weekend”. Podsumowanie kolejnych dni - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: „Majowy weekend”. Podsumowanie kolejnych dni

Każdy wypadek, kolizja to suma różnych zdarzeń i wielu z nich można uniknąć. Dlatego kierujmy się rozsądkiem. To hasło powinno przyświecać każdemu uczestnikowi ruchu drogowego, ponieważ nie zastosowanie się do podstawowych zasad ruchu drogowego może zakończyć się bardzo groźnym zdarzeniem drogowym. Podczas trwającego majowego weekendu policyjne działania ukierunkowane są na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim podróżującym.

Szczytno:

Sąd Rejonowy w Szczytnie na wniosek prokuratora i policji zastosował trzymiesięczny areszt wobec sprawcy śmiertelnego wypadku drogowego. Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w sobotę (28.04.18 r) przed południem na trasie Szczytno – Sasek Mały. Jak ustalili śledczy, 30-letni kierowca BMW znajdując się w stanie nietrzeźwości, naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Kierując autem na łuku drogi najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do panujących warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na prawe pobocze i uderzył w przydrożne drzewa.

Razem z kierowcą w samochodzie była 16–letnia pasażerka, która doznała poważnych obrażeń ciała. Kierowca i pasażerka zostali przetransportowani do szpitali. Niestety, 16-latka na skutek odniesionych obrażeń zmarła. 30-latkowi za popełnione przestępstwo grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Iława:

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym na jednej z dróg w gminie Susz (30.04.18 r). Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Według wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 26-latek kierujący oplem nie dostosował prędkości do warunków ruchu i na łuku drogi przebiegającym w lewo zjechał na prawe pobocze po czym czołowo uderzył w drzewo. Kierowca oraz pasażerowie z bardzo ciężkimi obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitali. W trakcie czynności policjanci ustalili,  że 26-letni kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania oraz miał aktywny sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

Natomiast wczoraj (01.05.18 r) kilka minut po godzinie 20:00 kierująca samochodem audi nie dostosowała prędkości do warunków ruchu, zjechała na przeciwległy pas, następnie do rowu po czym wywróciła pojazd na dach. Wstępne badanie stanu trzeźwości 36-latki wykazało, że była ona pod działaniem alkoholu.

Tymczasem  w gminie Lubawa 71-letni kierujący ciągnikiem rolniczym wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu motocyklem doprowadzając do zderzenia między pojazdami. Kierujący jednośladem  z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala. W trakcie czynności policjanci ustalili, że 33-latek nie posiada uprawnień do kierowania motocyklem.

Morąg:

Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego do którego doszło (30.04.18 r) około godziny 21:30 w miejscowości Kruszewnia (gm. Morąg). Według wstępnych ustaleń 60- latek idąc poboczem jezdni, z niewyjaśnionych przyczyn wtargnął wprost pod nadjeżdżającego fiata. Niestety, mężczyzna zginął na miejscu. Jak ustalili policjanci, pieszy poruszał się niewłaściwą, prawą stroną jezdni i nie miał na sobie żadnego elementu odblaskowego. 22- latek jadący fiatem był trzeźwy. Na miejscu pracowali funkcjonariusze pod nadzorem prokuratora. Trwa wyjaśnianie wszystkich okoliczności oraz przyczyn tego tragicznego w skutkach zdarzenia.

Człowiek bez odblasków, po zmroku widoczny jest dla kierowcy z odległości około 20- 30 metrów. W przypadku złych warunków atmosferycznych, np. opadów deszczu czy mgły ta odległość znacznie się skraca. Kierowca nie ma wtedy żadnych szans na reakcję. Jeśli mamy na sobie element odblaskowy ta widoczność wydłuża się do około 150 metrów.

Mrągowo:

W poniedziałek (30.04.2018r.) tuż przed godziną 09:00 mikołajscy policjanci na jednej z ulic miasta zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę volkswagena. Funkcjonariusze oprócz wymaganych dokumentów sprawdzili także stan trzeźwości 25-letniego mieszkańca Mikołajek. Jak się okazało kierowca był nietrzeźwy. Badanie na zawartość alkoholu wykazało w organizmie 25- latka 1 promil alkoholu.

Kolejnego nietrzeźwego kierującego policjanci mrągowskiej drogówki zatrzymali we wtorek (01.05.2018r.) około godziny 07:30 w miejscowości Sorkwity. 32-letni mieszkaniec Olsztyna kierował autem mając 2 promile alkoholu w organizmie. W rozmowie z funkcjonariuszami tłumaczył, że jedzie na wypoczynek.

Obaj mężczyźni za kierowanie w stanie nietrzeźwości stracili prawo jazdy i odpowiedzą przed sądem. Grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15.    

Kilka godzin później uprawnienia do kierowania stracił również 62-letni mieszkaniec Mrągowa, którego po krótkim pościgu zatrzymali policjanci z mrągowskiej drogówki. Funkcjonariusze na jednym ze skrzyżowań o ruchu okrężnym w mieście zauważyli kierowcę osobowego renault, który kierował autem nie mając zapiętych pasów bezpieczeństwa. Policjanci dojechali do kierowcy i dali mu wyraźne znaki do zatrzymania się. Mężczyzna zignorował polecenia funkcjonariuszy, po czym przyspieszył i zaczął uciekać. Policjanci używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych ruszyli za nim w pościg. Po kilku kilometrach zatrzymali niezdyscyplinowanego kierowcę. 62-latek tłumaczył, że chciał w ten sposób uniknąć odpowiedzialności za niezapięte pasy. Teraz oprócz utraty uprawnień do kierowania odpowie przed sądem za niezatrzymanie się do kontroli drogowej za które grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Elbląg:

Także przed sądem będzie musiał się tłumaczyć 38-letni mężczyzna, który na ul. Malborskiej nie zatrzymał się do kontroli drogowej i próbował uciekać swoim audi 80. Skończyło się na wjechaniu w ślepą uliczkę i zatrzymaniu pojazdu przez elbląskich policjantów. Powód ucieczki? Wypity wcześniej alkohol. Wynik badania 1,5 promila alkoholu w organizmie. Oprócz jazdy w stanie nietrzeźwości mężczyzna usłyszy zarzut niezatrzymania się do kontroli drogowej.

Inny kierujący, wczoraj (01.05.18 r) został zatrzymany w miejscowości Wiśniewo. Tam patrol zatrzymał kierującego rolniczym ursusem. Od mężczyzny czuć było zapach alkoholu. Przewieziono go na badanie krwi. Dodatkowo policjanci ustalili, że nie posiada on uprawnień do kierowania pojazdami.

Nowe Miasto Lubawskie:

Dziś rano (02.05.18 r) tuż przed godziną 07:00 na ul. Żwirki i Wigury w Nowym Mieście Lubawskim policjant z zespołu ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej kierującego fiatem punto. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że mężczyzna miał blisko 1 promil alkoholu w organizmie. Jak się też okazało mieszkaniec gminy Nowe Miasto Lubawskie nie powinien w ogóle wsiadać za kierownicę auta, bowiem nie posiadał uprawnień do kierowania.  Za popełnione przestępstwo 42-latek odpowie teraz przed sądem.

Policjanci nieprzerwanie apelują o rozwagę. Mamy nadzieję, że nagłaśniane przypadki jazdy po alkoholu i grożące za to konsekwencje dotrą do wszystkich osób. To natomiast spowoduje, że nie będzie cichego społecznego przyzwolenia na wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu bądź innego środka działającego podobnie.

Ostróda:

Do zdarzenia doszło wczoraj (01.05.2018) około godz. 14:30 na drodze W528 w pobliżu miejscowości Niebrzydowo. Kierujący dostawczym fiatem z niewyjaśnionych przyczyn zjechał z jezdni i uderzył w przydrożne drzewo. Siła uderzenia była tak duża, że auto rozpadło się na części. Dwóch mężczyzn podróżujących tym pojazdem zostało przetransportowanych do szpitala w Olsztynie. W trakcie wykonywanych czynności okazało się, że podczas wypadku w samochodzie była trzecia osoba, która zbiegła z miejsca zdarzenia. Policjanci ustalili tożsamość tego mężczyzny i wykonali z nim czynności.
Od wszystkich uczestników zdarzenia pobrana została krew do badań na zawartość alkoholu oraz środków odurzających w ich organizmach.
Trwa wyjaśnianie, kto w chwili zdarzenia siedział za kierownicą fiata i co było przyczyną tego groźnego wypadku.

Działdowo:

Około godziny 13:15, 30.04.2018 r dyżurny lidzbarskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na drodze wojewódzkiej 544 Lidzbark-Brodnica na wysokości miejscowości Wlewsk. 35 letnia mieszkanka gminy Lidzbark została potrącona przez pojazd m-ki BMW. W wyniku poniesionych obrażeń i mimo podjętej reanimacji kobieta zmarła. Kierujący pojazdem był trzeźwy. Policjanci pod nadzorem Prokuratora Rejonowego w Działdowie wyjaśniają okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

esz/jk/ab/jd/kn/lm/kr/rj/kw