Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Logo KWP

KWP: Kolejny długi świąteczny weekend - razem zadbajmy o bezpieczeństwo

Trwa kolejny w tym miesiącu wydłużony weekend związany z obchodami święta Bożego Ciała. Podczas kilku wolnych dni wiele osób odpoczywa od codziennych obowiązków. Dla policjantów to czas wzmożonej pracy. Więcej aut na drogach regionu i więcej patroli ruchu drogowego. Tak będą wyglądały najbliższe dni.

"Bezpieczny weekend - Boże Ciało"

Policjanci ruchu drogowego rozpoczęli działania „ Bezpieczny weekend – Boże Ciało” w środę - 30 maja. Przez kolejne wolne dni będą dbali o bezpieczeństwo  na drogach naszego województwa. Funkcjonariusze w radiowozach oznakowanych, nieoznakowanych oraz na motocyklach będą działać nieprzerwanie do późnego, niedzielnego wieczora.  Podczas działań  zwracają uwagę na przekroczenia prędkości, sprawdzają stan trzeźwości kierowców, kontrolują czy wszyscy używają pasów bezpieczeństwa, a także w jaki sposób przewożone są dzieci. Kontrolują stan techniczny, obowiązkowe wyposażenie pojazdów oraz wymagane prawem dokumenty kierujących. Policjanci reagują na wszystkie wykroczenia popełniane w ruchu drogowym, zwrócają także uwagę na motocyklistów, rowerzystów i pieszych. Wszystko  po to, by był to bezpieczny weekend. Warto jednak przypomnieć, że bezpieczeństwo na drogach naszego województwa to nasza wspólna sprawa. Każdy użytkownik ruchu drogowego, bez względu na to jaką rolę pełni: czy jest pieszym, rowerzystą, pasażerem pojazdu czy kierowcą ma określone prawem obowiązki i musi się z nich wywiązywać.

Tylko trzeźwy i odpowiedzialny kierowca

Wydawałoby się, że to zupełnie naturalne, że tylko trzeźwy kierowca może prowadzić auto. Niestety wciąż znajdują się osoby, które za nic mają życie swoje i innych. Warto reagować, gdy  widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu chce wsiąść za kierownicę. Informujmy Policję, gdy zachowanie innego kierowcy na trasie wzbudzi nasze podejrzenia. Policjanci sprawdzają każdy taki sygnał - dzięki takiej postawie wielu pijanych zostało wyeliminowanych z dróg regionu.

Jeśli mamy wątpliwości, co do swojego stanu trzeźwości - spacer do najbliższej komendy pomoże je rozwiać. Lepiej sprawdzić, niż ryzykować życiem niewinnych osób.

Każdy kierowca musi zdawać sobie sprawę, jak poważne mogą być skutki popełniania wykroczeń w ruchu drogowym.  Popełnianie takich wykroczeń jak m.in.: przekraczanie dozwolonej prędkości, wykonywanie niebezpiecznych manewrów, nieprawidłowe wyprzedzanie, omijanie, przekraczanie linii ciągłych, nieustąpienie  pierwszeństwa przejazdu, jazda bez włączonych świateł mijania lub świateł do jazdy dziennej, niestosowanie się do obowiązku korzystania z urządzeń brd przez osoby przewożone w pojazdach może prowadzić do poważnych zdarzeń - wypadków drogowych.

Zadbaj o komfort jazdy

Planując nawet krótką podróż warto przygotować się wcześniej. Odpowiednie i przemyślane  pakowanie potrzebnych rzeczy pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Bagaże w aucie należy rozmieścić tak, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników.

Kierowca musi zadbać także o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację. Kiedy spada koncentracja, to obniża się refleks, a wtedy bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek. Za kierownicę trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym.

Statystyki policyjne wskazują, że podczas pięknych, słonecznych dni, przy doskonałych warunkach atmosferycznych paradoksalnie wzrasta ryzyko wystąpienia wypadku drogowego. Kierowcy mają złudne poczucie bezpieczeństwa, czują się pewniej za kierownicą.  Chętniej też przekraczają dozwoloną prędkość - a niestety nadmierna prędkość może prowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Podczas upałów pamiętajmy o fundamentalnej zasadzie:

W żadnym wypadku nie należy zostawiać choćby na chwilę dzieci w zamkniętym samochodzie - takie nierozsądne zachowanie może mieć naprawdę tragiczne skutki.

Długi weekend w policyjnych statystykach

Stan bezpieczeństwa na drogach woj. warmińsko-mazurskiego w czasie Bezpiecznego Weekendu – Boże Ciało, w okresie dwóch ostatnich lat, przedstawia poniższe zestawienie:

Rok

Liczba wypadków

Liczba zabitych

Liczba rannych

Liczba kolizji

Ujawnieni nietrzeźwi kierujący

25.05.2016

4

0

7

64

20

26.05.2016

2

0

3

25

14

27.05.2016

2

0

2

40

10

28.05.2016

5

0

5

40

8

29.05.2016

3

0

4

33

21

Razem

16

0

21

202

73

14.06.2017

4

1

7

58

5

15.06.2017

6

1

10

22

12

16.06.2017

3

2

2

40

16

17.06.2017

7

0

10

41

8

18.06.2017

8

2

7

44

10

Razem

28

6

36

205

51

 

mk/in