KWP: 9300 kontroli stanu trzeźwości jednego dnia - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: 9300 kontroli stanu trzeźwości jednego dnia

W sobotę w całej Polsce funkcjonariusze ruchu drogowego prowadzili działania pn. „Alkohol i Narkotyki”. To cykliczne działania, podczas których policjanci skupiają się na kontrolowaniu stanu trzeźwości kierujących pojazdami. Na drogach naszego regionu skontrolowali prawie 9300 kierujących. Niestety- w 42 przypadkach kierowcy byli pod wpływem alkoholu.

W sobotę-  9 czerwca policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania „Alkohol i Narkotyki”. Podobnie jak w całej Polsce funkcjonariusze  skupili swoją uwagę na trzeźwości kierujących. Podczas jednego dnia działań skontrolowali blisko 9300  kierujących. Wśród nich znalazło się niestety 42 kierujących pojazdami  mechanicznymi, którzy byli  pod wpływem działaniem alkoholu. 26  z nich odpowie za popełnienie przestępstwa z art. 178a§1 kk. 16 swoim zachowaniem wypełniło znamiona wykroczenia z art. 87§1 kw. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie wytłumaczą się przed sądem.
Bezwzględna trzeźwość za kierownicą to jeden z fundamentów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Policjanci kontrolują stan trzeźwości użytkowników ruchu praktycznie podczas każdej kontroli drogowej. W 2017 roku tylko policjanci ruchu drogowego przeprowadzili ponad 471 500 kontroli stanu trzeźwości.  W tym samym okresie na drogach naszego województwa ujawniono 3876 kierujących pod wpływem działania alkoholu.
Rosnąca z roku na rok aktywność drogówki w tym obszarze musi jednak iść w parze ze wzrostem świadomości społecznej.  Nie dawajmy przyzwolenia i akceptacji dla pijanych kierujących. Warto reagować: jeżeli zachowanie innego kierowcy wzbudza podejrzenia, że może być pod wpływem alkoholu, należy zadzwonić na policję. Policja sprawdza wszystkie takie sygnały.
 

Pisz:

Niechlubnym rekordzistą okazał się 58-letni mieszkaniec gminy Biała Piska, który kierował ciągnikiem. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej w sobotę (9 czerwca br.) po godz. 21.00, dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu. Badanie stanu trzeźwości traktorzysty wykazało blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna zatrzymany został w policyjnym areszcie do czasu wyjaśnienia sprawy.
Tego samego dnia po godz. 19.00 policjanci z Rucianego – Nidy zatrzymali na terenie gminy rowerzystę, który miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
W niedzielę (10 czerwca br.) funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie, że na terenie gminy Ruciane – Nida mercedes wjechał do bagna. 22-letni kierowca tego pojazdu samodzielnie wyszedł z samochodu. Nic mu się nie stało. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny. Badanie wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Jak ustalili funkcjonariusze 22-latek kierując mercedesem najprawdopodobniej na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i zjechał z drogi wjeżdżając do bagna. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie do czasu wyjaśnienia sprawy.
W miniony weekend policjanci zatrzymali, na drogach powiatu piskiego, także 3 kierowców, których badanie stanu trzeźwości było w granicach wskazujących na popełnienie wykroczenia.
Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu grozi kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Za popełnienie tych czynów grozi też utrata prawa jazdy.
Piscy policjanci przypominają, że w Komendzie Powiatowej Policji w Piszu przy ul. Armii Krajowej 1 w recepcji jest alkomat. Mając wątpliwości, co do swojego stanu trzeźwości wystarczy przyjść i z niego skorzystać. Alkomat jest bezpłatny i czynny całodobowo.

 

mk