Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Węgorzewo: "My Czuwamy Ty Wypoczywasz" – policjanci w służbie na wodzie

Węgorzewscy policjanci od początku maja br. pełnią służbę na wodzie. Jak co roku funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających na wodach powszechnie dostępnych, a w szczególności na jeziorach: Święcajty, Stręgiel, Mamry, Dargin, Sztynorckie, Łabap i Dobskie. Policjanci zadbają o bezpieczeństwo w tym rejonie aż do września.

Na początku maja br. wyruszyły pierwsze patrole na wodę na terenie powiatu węgorzewskiego. Do służby w patrolach wodnych skierowani zostali policjanci przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadający specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych. Na wyposażeniu węgorzewscy policjanci posiadają trzy łodzie wodne tj. łódź hybrydową Parker 630 i łódź patrolową Harpun z silnikiem o mocy 115 KM oraz łódź Necko 380 z silnikiem o mocy 5 KM  Funkcjonariusze przy użyciu  tych łodzi pełnią służbę na wodach powszechnie dostępnych, a w szczególności na jeziorach: Święcajty, Stręgiel, Mamry, Dargin, Sztynorckie, Łabap i Dobskie. Ich zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą a także prowadzenie akcji ratowniczych i profilaktycznych dla dzieci i młodzieży, jak również sprawdzanie trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego.

Pod koniec czerwca br. policjanci ujawnili  nietrzeźwego  sternika, który mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie pływał łodzią motorową po Jeziorze Mamry. Także                      w czerwcu br. z inicjatywy miejscowych policjantów odbyło się seminarium pn. „My Czuwamy - Ty Wypoczywasz”.  Dlatego też, funkcjonariusze są czujni i w każdym przypadku łamania prawa będą  interweniować. I tak będzie za każdym razem gdy tylko policjanci będą mieli niepokojące sygnały odnośnie nieodpowiedzialnego zachowania na wodzie w tym również, dotyczące nietrzeźwych sterników.

 

Policjanci apelują!

 

Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku - o tragedię nietrudno. Aby wypoczynek nad wodą nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek:

 

Pamiętajmy:

 

•          Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

•          Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.

•          Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).

•          Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.

•          Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.

•          Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

•          Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

•          Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

•          Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.

•          Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.

•          Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

•          Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.

•          Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

•          Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

•          Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.

•          Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.

•          Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.

•          Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

•          Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

gm/kw