Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Iława: Dzielnicowy spotkał się z uczestnikami półkolonii

Wakacje, to czas odpoczynku dzieci, młodzieży a także ich rodziców. To również czas na realizację długo oczekiwanych podróży, wypoczynku nad wodą czy w lesie. Receptą na udane wakacje jest właściwe przygotowanie się do nich, skrupulatne planowanie wypoczynku, świadomość i unikanie zagrożeń, tak aby pamiątką z nich nie były przykre wspomnienia, tylko radość z mile spędzonych chwil.

Dlatego iławski dzielnicowy mł. asp. Rafał Żurawski przeprowadził spotkanie w Ośrodku Psychoedukacji, Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji.

Funkcjonariusz przypomniał, że wakacje  to czas odpoczynku i swobody, ale także wtedy  należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.  Poinformował, że bez względu na porę roku zawsze jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Musimy pamiętać o tym, aby zwracać uwagę na znaki drogowe ponieważ, one informują nas jak mamy postępować. Policjanci podkreślili również, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, informując jednocześnie, że odblaski to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszy w zastosowaniu sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa.

Funkcjonariusz rozmawiał także z uczestnikami półkolonii, jak bezpiecznie zachowywać się w domu czy na placu zabaw, przypominając jednocześnie kto to jest osoba obca i co zrobić kiedy ktoś taki będzie zaczepiać na podwórku. Funkcjonariusz omówił również podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wyjazdów nad wodę czy w góry jednocześnie informując jak ważne dla naszego bezpieczeństwa jest słuchanie ratowników.

Policjant  podczas spotkania rozmawiał również o zagrożeniu jakim są narkotyki oraz dopalacze. Są to substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu, sprzedawane w postaci tabletek, proszków, mieszanin ziół, w postaci suszu, kadzidełek, naklejek tzw. „tatuaży”, opakowane w kolorowe, atrakcyjnie wyglądające papierki, nadające im „niewinny” wygląd.

Sprzedawane w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo zażywania tzw. dopalaczy wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

W trakcie spotkania dzielnicowy  przybliżył zebranym również ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówił w sposób praktyczny zasady korzystania z aplikacji zachęcając do aktywnego korzystania z "Mapy”. Policjant podkreślił  przy tym jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa.

Tego typu działania profilaktyczne umożliwiające bezpośredni dialog z policjantem. Jest  to również okazja na podniesienie swojej świadomości o uzależnieniach i  konsekwencjach prawnych codziennego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Przebiegające w miłej atmosferze spotkanie, podczas którego padło wiele pytań do policjantów, zostało uwieńczone wspólnymi zdjęciami.

jk

  • Spotkanie z kolonistami
    Spotkanie z kolonistami
Powrót na górę strony