Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Podsumowanie weekendowych działań „Jednoślad”

Sezon na jednoślady w pełni. Na drogach jest pełno rowerzystów i motocyklistów. To pełnoprawni użytkownicy ruchu drogowego, mają więc nie tylko prawa, ale i obowiązki. Niezmiernie ważne jednak jest, by właśnie ta grupa uczestników ruchu drogowego przestrzegała przepisów - bo swą niefrasobliwość przypłacić mogą zdrowiem, a nawet życiem. W weekend na drogach regionu policjanci przeprowadzili działania „Jednoślad”, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W miniony weekend na drogach regionu funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili działania kontrolno - prewencyjne pn.  „Jednoślad”. W sobotę i niedzielę  swoją uwagę skupiali szczególnie na kierowcach jednośladów. Sprawdzali jak ta grupa wywiązuje się ze swoich obowiązków, w jakim stanie technicznym znajdują się ich pojazdy, kontrolowali stan trzeźwości kierowców. Celem tych działań jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa kierujących jednośladami oraz kształtowanie odpowiednich relacji między wszystkimi uczestnikami ruchu. Podczas akcji funkcjonariusze skontrolowali blisko 120 motocyklistów, ponad 90 motorowerzystów i 115 rowerzystów. Niestety wielu z nich było pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Byli też tacy, którzy spowodowali kolizję, jechali bez uprawnień, a nawet pod prąd krajową "siódemką".

Olecko

Podczas trwających działań, w sobotni wieczór, oleccy policjanci kontrolując pojazdy w miejscowości Sedranki zauważyli kierującego motorowerem, który na ich widok zatrzymał się i zaczął prowadzić pojazd. Zachowanie kierującego zdziwiło policjantów w związku z tym zatrzymali go do kontroli. Podczas wykonywanych czynności mężczyzna zachowywał się nerwowo i nie mógł utrzymać równowagi. 21-latek został poddany badaniu na zawartość alkoholu. Okazało się, że miał on w organizmie ponad 0,3 promila alkoholu.

Ponadto policjanci w jego podręcznej saszetce znaleźli trzy zawiniątka, w których znajdował się biały proszek. Wstępne badania wykazały, że zabezpieczana substancja to amfetamina.

Ponadto badania laboratoryjne wykazały, że kierujący motorowerem miał w swoim organizmie substancje zabronione. W związku z tym pobrano od niego krew do dalszych badań.

Funkcjonariusze ustalili także, że 21-latek nie posiada uprawnienia do kierowania motorowerem oraz podczas kontroli nie posiadał wymaganych dokumentów.

Mieszkaniec gminy Kowale Oleckie został zatrzymany w policyjnym areszcie.

Nidzica

Do dziwnych, śmiesznych, a czasami nieodpowiedzialnych sytuacji, nidziccy policjanci dopiszą kolejną interwencję. O tym, że trzeba znać podstawowe przepisy ruchu drogowego, przekonał się wczoraj 43-latek. Jadącego rowerem pod prąd na S7 mężczyznę zauważyli kierowcy i od razu poprosili policjantów o pomoc.  

Droga ekspresowa już w swojej nazwie mówi nam o drodze, po której kierujący poruszają się z dużymi prędkościami. 120 km/h to dopuszczalna prędkość na ekspresówce  dwujezdniowej,  natomiast na jednojezdniowej jest to 100 km/h. Po takiej drodze nie mogą poruszać się piesi, rowerzyści, motorowerzyści czy też pojazdy zaprzęgowe. Jednak przepisy sobie, a życie sobie.

Wczoraj po południu, w godzinach największych powrotów z urlopów czy weekendu, policjanci otrzymali informację o mężczyźnie jadącym rowerem drogą S7. Policjanci przecierali oczy ze zdumienia, gdy na wysokości miejscowości Pawliki zobaczyli mężczyznę jadącego na rowerze pod prąd skrajnym prawem pasem. Na widok funkcjonariuszy 43-latek zatrzymał się, a następnie pieszo próbował uciekać. Funkcjonariusze zatrzymali mieszkańca Nidzicy i doprowadzili do radiowozu. W czasie sprawdzania jego stanu trzeźwości okazało się, że miał on 1,2 promila w organizmie. Na pytanie policjantów skąd się wziął na tej drodze powiedział, że jechał z Napierek do Nidzicy i zabłądził na drodze. Gdy zorientował się, że jest na niewłaściwym pasie, chciał przejść na druga stronę, lecz ogromne natężenie ruchu kołowego nie pozwolił mu na to.

Mężczyzna wkrótce usłyszy zarzut kierowania rowerem pod wpływem alkoholu oraz   za korzystanie z drogi w sposób niezgodny z jej przeznaczeniem.

Nowe Miasto Lub.

W miniony weekend policjanci poddali kontroli drogowej 15 rowerzystów, 10 motocyklistów i 9 motorowerzystów. Niestety jeden z nich zanim wsiadł za kierownicę pił alkohol.

W niedzielę około godziny 13.30 w Tereszewie policjanci zespołu ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującego motorowerem mieszkańca naszego miasta. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 47-latek miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem. 

Braniewo

Efektem trzydniowych działań było skontrolowanie 19 podróżujących na jednośladach oraz ujawnienie 8 wykroczeń, których sprawcami byli cykliści. W 3 przypadkach funkcjonariusze musieli przerwać beztroską jazdę na rowerze. Do pierwszej kontroli doszło w sobotę (11.08) po godzinie 1.00 na terenie gminy Braniewo, do kolejnej na tej samej trasie godzinę później. Ostatni skontrolowany cyklista został poddany badaniu trzeźwości wczoraj (12.08) w Braniewie. Wszystkich rowerzystów łączyło jedno – choć wcześniej pili zdecydowali się prowadzić.

Lidzbark Warm.

Bezmyślnością wykazał się mieszkaniec gminy Lidzbark Warmiński, który „po dwóch piwach” wsiadł na swój motorower. Mężczyzna został zatrzymany w minioną sobotę (11.08.18) chwilę przed północą przez lidzbarski patrol ruchu drogowego przy ulicy Polnej. Podejrzenie mundurowych wzbudził „wężykowaty” styl jazdy kierującego jednośladem. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierującego potwierdziło, że miał on blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zabezpieczyli pojazd 25-latka i przekazali go osobie trzeźwej. Mężczyzna za swoje zachowanie również odpowie przed sądem.

Szczytno

Od piątku policjanci ujawnili aż 5 nietrzeźwych rowerzystów. Jeden z nich spowodował poważne zagrożenie w ruchu.

Wczoraj po południu 44-letni mieszkaniec Szczytna, jadąc rowerem ulicą Skłodowskiej, postanowił nagle skręcić w lewo, jednak nie zasygnalizował tego w żaden sposób jadącym za nim pojazdom. Efektem jego decyzji było to, że wjechał wprost pod osobowego mercedesa. Tylko dzięki szybkiej reakcji 58-letniego kierowcy auta nikomu nic się nie stało. Rowerzysta, który miał w organizmie ponad promil alkoholu mówił, że myślał, że kierowcy wiedzą, że on chciał skręcić.

Ten przykład doskonale pokazuje, że ludzie, którzy są pod wpływem alkoholu, bądź innego środka odurzającego nie podejmują racjonalnych decyzji, jak również ich reakcja nie zawsze jest adekwatna do istniejącego zagrożenia.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że wszyscy nietrzeźwi rowerzyści za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem.

Działdowo

W sobotę partol prewencji pełniąc służbę na terenie miasta na jednej z ulic zatrzymał do kontroli kierującego rowerem. Podczas sprawdzania mężczyzna był bardzo niespokojny i pobudzony. Jak się szybko okazało, przyczyną takiego nienaturalnego zachowania mieszkańca Działdowa były narkotyki, które policjanci znaleźli w kieszeni spodni legitymowanego. 27-latek posiadał 7 woreczków z białym proszkiem. Badanie testerem narkotykowym potwierdziło, że to amfetamina. Policjanci zatrzymali mężczyznę w policyjnym areszcie.

W niedzielny poranek patrol prewencji zatrzymał na jednej z ulic w mieście do kontroli drogowej kierującego motorowerem. Podczas sprawdzania stanu trzeźwości kierującego jednośladem okazało się, że mężczyzna jechał wspomagany procentami. Badanie wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie 53-latka. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę.

Kilka godzin później policjanci z Lidzbarka podczas wykonywania czynności na miejscu kolizji drogowej, ujawnił „pijanego” uczestnika zdarzenia. Okazał się nim 30-letni mieszkaniec gminy Płośnica, który kierował motorowerem. Mężczyzna miał ponad promil alkoholu w organizmie i chwilę wcześniej spowodował kolizję z osobowym oplem wymuszając pierwszeństwo przejazdu.

Obaj motorowerzyści nie unikną odpowiedzialności.

Dbając o bezpieczeństwo na drogach policjanci apelują do wszystkich uczestników dróg o rozwagę i ostrożność. Nasze zachowanie i podejmowane decyzje, a także sposób traktowania innych na drodze mają wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

jsz/id/lm/js/mk/esz/jn/mk/in

Powrót na górę strony