Mrągowo/KWP: Policjanci zabezpieczają 75. Rajd Polski - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Logo KWP

Mrągowo/KWP: Policjanci zabezpieczają 75. Rajd Polski

W dniach od 21 do 23 września w Mikołajkach i okolicy odbywa się 75. Rajd Polski. To największe policyjne zabezpieczenie w naszym regionie, które musi być perfekcyjnie przygotowane. I jest. Nad zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom tej imprezy każdego dnia czuwają policjanci prewencji, służby kryminalnej oraz funkcjonariusze pełniący służbę na motocyklach.

Wczoraj rozpoczął się 75. Rajd Polski - po raz kolejny odbywa się w przepięknej scenerii szutrowych warmińsko-mazurskich dróg. Rajdowcy przygotowują się do tej imprezy bardzo długo. Podobnie policjanci: to największe policyjne zabezpieczenie w naszym regionie, które musi być perfekcyjnie przygotowane. I jest.

Podczas rajdu nad zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom imprezy czuwa ponad stu policjantów, którzy każdego dnia zabezpieczają prawidłowy jej przebieg. Na miejscu pracują policjanci prewencji i służb kryminalnych oraz funkcjonariusze pełniący służbę na motocyklach. W ten sposób funkcjonariusze są bardziej mobilni i mogą szybciej dotrzeć w miejsca, w których wystąpiły utrudnienia w ruchu drogowym i na bieżąco udrożniać ruch pojazdów. Pamiętajmy o tym, by bezwzględnie podporządkowywać się poleceniom funkcjonariuszy oraz poleceniom służb organizatora.

W związku z organizacją 75 Rajdu Polski w dniach od 21 do 23 września na drodze krajowej K-16, wojewódzkich, powiatowych i gminnych powiatu mrągowskiego nastąpiła zmiana organizacji ruchu kołowego. Wprowadzone zmiany mają zapewnić bezpieczeństwo ruchu zarówno zawodnikom, kibicom, jak i okolicznym mieszkańcom. Policja apeluje o to, by nie poruszać się po Mikołajkach, jak i miejscowościach na trasie odcinków specjalnych na pamięć. W tych dniach szczególną uwagę zwrócić należy na znaki drogowe. Dotyczy to znaków zakazu wjazdu i zakazu ruchu, których będzie najwięcej. Uwagę zwracać należy również na znaki zakazu zatrzymywania i parkowania wraz ze znakiem „T-24”, który informuje o usunięciu pojazdu na koszt właściciela w przypadku niestosowania się do znaku zakaz zatrzymywania. Warto także pamiętać, że w sytuacji, kiedy kierowca zostawi swój samochód w miejscu, gdzie będzie obowiązywał zakaz parkowania, nawet kiedy tego dnia nie zostanie on „na gorąco” ukarany za popełnione wykroczenie, konsekwencje złamania przepisów mogą dosięgnąć sprawcę w ciągu 30 dni. Należy przestrzegać pilnie podstawowych zasad związanych z parkowaniem samochodów ponieważ ułatwi to poruszanie się innym uczestnikom imprezy, w tym również służbom ratowniczym. Najlepiej, by parkować auta na wyznaczonych parkingach.

Rajd Polski to impreza, która wiąże się z ogromną liczbą kibiców. Przy tak dużym skupisku ludności apelujemy o rozwagę, ponieważ głównym zagrożeniem dla kibiców mogą być kradzieże kieszonkowe. Dlatego prosimy odpowiednio zabezpieczyć takie rzeczy jak: dokumenty, pieniądze, kluczyki od samochodu, aby ich nie zgubić, a także żeby nie stały się przedmiotami kradzieży.

Wiedzieć należy, że rajdy samochodowe są sportem bardzo niebezpiecznym. W praktyce na odcinku specjalnym, nie ma miejsc bezpiecznych, a taśmy zabezpieczające nie zatrzymają pędzącego z ogromną prędkością auta. Należy pamiętać, o tym, że piesi po odcinkach specjalnych poruszają się zawsze poboczem, nigdy drogą. Nie można też stać w miejscach niedozwolonych i ogrodzonych taśmą. Miejsc obserwacyjnych nie można zajmować po zewnętrznej stronie zakrętu oraz po stronie wewnętrznej przy wyjściu z zakrętu.

Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu uczestnictwa w imprezie warto wziąć ze sobą mapę trasy rajdu, która dostępna jest na stronie internetowej organizatora www.rajdpolski.pl oraz zastosować się do porad dla kibica, które w znacznym stopniu mogą podwyższyć poziom osobistego bezpieczeństwa oraz przebiegu imprezy.

  • 75 Rajd Polski
    75 Rajd Polski
  • 75 Rajd Polski
    75 Rajd Polski