Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Iława: Przedszkolaki z "Majki" odwiedziły policjantów w ich miejscu pracy

Uczyć, informować, zapobiegać – to hasła, które przyświecają spotkaniom dzieci z policjantami w ramach profilaktycznego programu policyjnego „Do źródeł wiedzy o bezpieczeństwie – Otwarte Jednostki Policji”. To właśnie ramach tego projektu dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Majka” w Iławie mieli możliwość zwiedzić nasza jednostkę i dowiedzieć się, na czym polega praca policjantów.

Komendę Powiatową Policji w Iławie odwiedzili dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Majka” w Iławie, którzy od samego początku trafili pod opiekę oficera prasowego iławskiej jednostki asp. Joanny Kwiatkowskiej. Pod jej okiem przedszkolaki poznawała tajniki wykonywania zawodu policjanta.

Dzieci w pierwszej kolejności dowiedziały się  jakie są zasady wchodzenia na teren Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Asp. Joanna Kwiatkowska poinformowała przedszkolaków dlaczego należy okazać dokument tożsamości w Punkcie Obsługi Interesanta oraz  przybliżyła na czym polega praca oficera dyżurnego jak również jego zastępcy, do których dzwonimy kiedy potrzebujemy pomocy.

Policjantka opowiedziała czym na co dzień zajmują się funkcjonariusze prewencji jak również ruchu drogowego. Poinformowała dlaczego mundurowi z  Wydziału Ruchu Drogowego noszą kamizelki odblaskowe oraz białe czapki, białe pasy czy białe rękawiczki. Następnie dzieci  zobaczyły  jak wygląda pomieszczenie przejściowe, w którym mundurowi wykonują czynności np.: z osobą zatrzymaną na kradzieży sklepowej czy  nietrzeźwym kierującym.

Po czym uczestnikom spotkania  opowiedziała  czym na co dzień zajmuje się dzielnicowy i dlaczego właściwie nazywany jest „policjantem pierwszego kontaktu”. Policjantka podkreśliła, że w jego pracy najważniejszy jest kontakt z obywatelami. Pomocna jest w tym aplikacja mobilna Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Asp. Joanna Kwiatkowska wyjaśniła uczestnikom spotkania czym są te aplikacje, do czego służą i w jaki sposób można z nich korzystać.

Największą atrakcją dla dzieci okazała się możliwość wykonania sobie odcisków palców.

Następnie policjantka przybliżyła przedszkolakom sylwetki trzech czworonożnych funkcjonariuszy pracujących w iławskiej jednostce.  Policjantka poinformowała uczniów dlaczego jeden pies to owczarek niemiecki a drugi belgijski oraz czemu trzeci czworonożny funkcjonariusz uczył się niedawno w szkole. Asp. Joanna Kwiatkowska zaprezentowała również jakimi pojazdami poruszają się mundurowi informując jednocześnie czym różni się radiowóz oznakowany od nieoznakowanego oraz po co policjantom motorówka. 

Na koniec rozmowy wszyscy razem przypomnieli sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa otrzymując od  policjantki odblaski zakupione przez Urząd Miasta Iławy.

(jk/tm)

  • Spotkanie z przedszkolakami z Iławy
    Spotkanie z przedszkolakami z Iławy
  • Spotkanie z przedszkolakami z Iławy
    Spotkanie z przedszkolakami z Iławy
  • Spotkanie z przedszkolakami z Iławy
    Spotkanie z przedszkolakami z Iławy