Iława: Poznawali tajniki pracy iławskich policjantów - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Iława: Poznawali tajniki pracy iławskich policjantów

„Nie możemy zaprzestać poszukiwań. Na końcu tej długiej drogi dotrzemy do naszego źródła, od początku, i będzie to tak, jakbyśmy je odkryli po raz pierwszy. T. S. Eliot” - takie słowa przyświecają każdemu spotkaniu dzieci z policjantami w iławskiej jednostce policji. Ty razem tajniki pracy funkcjonariusze z asp. Joanna Kwiatkowską odkrywały dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 2 w Iławie.

Komendę Powiatową Policji w Iławie odwiedziły dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 2 w Iławie, które od samego początku trafiły pod opiekę oficera prasowego iławskiej jednostki, mł. asp. Joanny Kwiatkowskiej. Pod jej okiem poznawały tajniki wykonywania zawodu policjanta.

Przedszkolaki, jak każda osoba wchodząca na teren Komendy Powiatowej Policji w Iławie, w pierwszej kolejności dowiedziały się, jakie panują zasady poruszania się po budynku. Asp. Joanna Kwiatkowska poinformowała dzieci dlaczego należy okazać dokument tożsamości w punkcie obsługi interesanta oraz przybliżyła im, na czym polega praca oficera dyżurnego jak również jego zastępcy, do których dzwonimy kiedy potrzebujemy pomocy.

Opowiedział również o tym, czym na co dzień zajmują się funkcjonariusze prewencji i ruchu drogowego, dlaczego mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego noszą kamizelki odblaskowe oraz białe czapki, białe pasy czy białe rękawiczki. Następnie uczniowie zobaczyli jak wygląda pomieszczenie przejściowe, w którym mundurowi wykonują czynności np.: z osobą zatrzymaną na kradzieży sklepowej czy nietrzeźwym kierującym.

Asp. Joanna Kwiatkowska opowiedziała dzieciom czym na co dzień zajmuje się dzielnicowy i dlaczego właściwie nazywany jest „policjantem pierwszego kontaktu”. Policjantka podkreśliła, że w jego pracy najważniejszy jest kontakt z obywatelami. Pomocna jest w tym aplikacja mobilna Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, z których możemy skorzystać mając np smartphona.

Największą atrakcją dla przedszkolaków okazała się możliwość zapoznania się z pracą technika kryminalistyki oraz wykonanie odcisków palców. Dzieci dowiedziały się, jak policjanci pobierają odcisk linii papilarnych pozostawiony przez przestępców na miejscu kradzieży czy włamania oraz co to są ślady osmologiczne, traseologiczne czy mechanoskopijne. Asp. Joanna Kwiatkowska omówiła również co to są oględziny i dlaczego są tak ważne dla prowadzonego postępowania.

Następnie policjantka przybliżyła uczestnikom spotkania sylwetki trzech czworonożnych funkcjonariuszy pracujących w iławskiej jednostce. Opowiedziała uczniom dlaczego jeden pies to owczarek niemiecki a drugi belgijski oraz czemu trzeci czworonożny funkcjonariusz uczył się niedawno w szkole. Asp. Joanna Kwiatkowska zaprezentowała również jakimi pojazdami poruszają się mundurowi informując jednocześnie czym różni się radiowóz oznakowany od nieoznakowanego oraz po co policjantom motorówka czy rowery.

Podczas rozmowy mł. asp. Joanna Kwiatkowska opowiedziała dzieciom, jakie warunki trzeba spełnić by zostać policjantem oraz jak przebiega proces rekrutacyjny do służby. Wskazała też, jakie należy mieć predyspozycje i czego należy się spodziewać wykonując ten zawód. Dzieci był żywo zainteresowane taką służbą.

Na koniec rozmowy wszyscy razem przypomnieli sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa korzystając z plansz edukacyjnych „Bezpieczna droga do szkoły” oraz „Bezpieczne Dziecko” które zostały zakupione przez Starostwo Powiatowe w Iławie oraz Urząd Gminy Iława. Plansze te zostały przekazane Komendzie Powiatowej Policji w Iławie celem propagowania prawidłowych zachowań. Uatrakcyjniły one również spotkanie jak i pomogły w usystematyzowaniu uzyskanych przez dzieci informacji.

Dzieciom została również zaprezentowana kamizelka kuloodporną oraz zestaw przeciwuderzeniowy, który składa się z kamizelki z ochraniaczami barków i ramion, ochraniaczy nóg, ochraniaczy rąk oraz kasku ochronnego z osłoną.

Przebiegające w miłej atmosferze spotkanie zostało uwieńczone mnóstwem ciekawych pytań, a na koniec spotkania przedszkolaki otrzymały odblaski, które zostały zakupione przez Urząd Gminy Iława. Wizyta gości zakończyła się wspólnym zdjęciem.

(jk/rj)