Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP, Iława: Przedszkolaki wspólnie z policjantami przypominały sobie zasady bezpieczeństwa

Podstawowe zasady bezpieczeństwa to główny temat spotkań policjantów z naszego garnizonu. Najmłodsi mogły się dowiedzieć jak bezpiecznie przejść przez jezdnię i dlaczego warto nosić odblaski.

KWP:

 

Wczoraj (30.10.18r) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie odwiedzili przedszkole "Juniorek" w Kieźlinach. Podczas wizyty policjanci opowiedzieli jak należy przechodzić przez przejście dla pieszych, na jakim świetle przechodzimy oraz dlaczego tak ważne są elementy odblaskowe. omówiono z dziećmi zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, promowano używanie. Dużym zainteresowaniem jak zwykle cieszył się sierżant „Żabuś” tj. maskotka z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Na koniec spotkania wręczono przedszkolakom odblaski.

Po części teoretycznej przedszkolaki ćwiczyły swoje umiejętności przechodzenia przez pasy pod czujnym okiem sierżanta Żabusia.. Policyjna maskotka pilnowała by dzieci wiedziały jak zachować się w rejonie przejść dla pieszych oraz jak bezpiecznie przechodzić przez wyznaczone miejsca. Sierżant przestrzegał, że zabronione jest wbieganie na przejście oraz wychodzenie na nie zza stojących pojazdów.

Tego typu działania mają na celu wyrobienie wśród najmłodszych właściwych nawyków zachowania oraz uświadomienie z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać.

Iława:

 „Świadome dziecko jest bezpieczniejsze”. Iławski dzielnicowy st. asp. Tomasz Grysz wspólnie z oficerem prasowym asp. Joanną Kwiatkowską spotkał się z dziećmi uczęszczającymi do Przedszkola Miejskiego nr 3 w Iławie. Wspólna zabawa pod okiem opiekunów i policjantów połączona była z przypomnieniem dzieciom o zagrożeniach podczas drogi do i z przedszkola. Podczas spotkania funkcjonariusze przekazali informacje o ewentualnych zagrożeniach podczas zabawy w domu jak i na podwórku. Wszystkie maluchy dowiedziały się, że idąc na grupową wycieczkę, muszą zachować szczególną ostrożność, słuchać poleceń opiekuna, a podczas przechodzenia przez drogę powinny podnieść rękę do góry. W myśl przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym policjanci opowiedzieli uczestnikom spotkania jak prawidłowo i bezpiecznie powinny być przewożone dzieci.

Wszyscy wspólnie przypomnieli sobie numery alarmowe, kiedy i w jakich sytuacjach zagrożenia i do kogo zwrócić się o pomoc oraz jakie informacje przekazać dyspozytorowi służb ratowniczych. Policjanci wytłumaczyli przedszkolakom, kto to jest osoba nieznajoma, i jak należy się zachowywać się podczas spotkania z taką osobą. Mundurowi omówili z dziećmi jak postępować, gdy zostaną zaatakowane przez zwierzę i wszystkie ćwiczyły przybieranie postawy na tzw. „żółwia”

Policjanci przypomnieli również o noszeniu odblasków, które bezwzględnie powinny znaleźć się na odzieży wierzchniej przedszkolaków, gdyż dobra widoczność na drodze to gwarancja bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, a takimi właśnie są m.in. piesi. Dzieci otrzymały również od policjantów elementy odblaskowe.

Na koniec dzieci przypomniały sobie dlaczego światło czerwone oznacza STOP, a zielone IDŹ. Omówiły również podstawowe zasady obowiązujące przed przejściem na drugą stronę ulicy:

Zawsze przechodź w miejscu oznaczonym pasami.
Zatrzymaj się.
Rozejrzyj się w stronę lewą – prawą – lewą.
Gdy widzisz, że samochody się zatrzymały, przejdź żwawym krokiem.

Pamiętajmy! Świadome dziecko jest bezpieczniejsze.

 

 

Pliki do pobrania

  • 409.44 KB
  • 395.87 KB
  • 159.77 KB