Gołdap: Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Gołdap: Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód

Choć mrozy tej zimy nie były zbyt srogie jak do tej pory, a warstwa śniegu spadła na ziemię niedawno, to już znalazły się pierwsze osoby, które próbowały wchodzić na lód. Świadczą o tym ślady pozostawiane na śniegu. Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte akweny. Pamiętajmy, że pokrywy lodowe zbiorników wodnych bywają bardzo zdradliwe, a grubość lodu różna w różnych miejscach.

Nadzorem w codziennej służbie zostały objęte przez gołdapskich policjantów różnego rodzaju akweny wodne, dzikie lodowiska czy ślizgawki. Ujemne temperatury spowodowały ich  zamarznięcie. Zbiorniki te niejednokrotnie są miejscami połowu ryb czy też zabaw dzieci i młodzieży.  Apelujemy do rodziców, aby zwracali uwagę na to, gdzie bawią się ich pociechy.

  • Dzielnicowi kontrolują akweny Dzielnicowi kontrolują akweny
    Dzielnicowi kontrolują akweny
  • Dzielnicowi kontrolują akweny Dzielnicowi kontrolują akweny
    Dzielnicowi kontrolują akweny
  • Dzielnicowi kontrolują akweny Dzielnicowi kontrolują akweny
    Dzielnicowi kontrolują akweny

Aby zimowy czas był przyjemny i bezpieczny, organizujmy dzieciom zabawy na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Uczulmy dzieci na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy, czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Ostrożność powinniśmy zachować również kiedy wychodzimy na spacer z naszymi zwierzakami. Te nie mają świadomości istniejącego zagrożenia.

Pamiętajmy, że lód jest zdradliwy, a jego grubość i wytrzymałość może być myląca!!!

Gdy lód się załamie, należy pamiętać, aby:

- zachować spokój,
- unikać gwałtownych ruchów,
- za wszelką cenę starać się nie wpłynąć pod lód,
- rozłożyć szeroko ręce, aby zwiększyć kontakt z pokrywą lodową,
- starać się wydostać z wody, ostrożnie podciągając się na rękach,
- w lodowatej wodzie człowiek może przebywać jedynie kilka minut, dłuższa kąpiel grozi nadmiernym wychłodzeniem,
- po wydostaniu się na powierzchnię lodu, należy poruszać się w kierunku brzegu w pozycji leżącej, w celu zmniejszenia nacisku na lód,
- starać się wezwać pomoc

Kiedy zauważymy osobę tonącą, należy pamiętać aby najpierw zadzwonić na numer alarmowy 112. Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub gałąź możemy spróbować podczołgać się na odległość rzutu i postarać się podać poszkodowanemu drugi koniec.

(ma/tm)