Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Było zdecydowanie bezpieczniej niż rok temu - podsumowanie policyjnych działań

Wczoraj późnym wieczorem policjanci zakończyli działania „Bezpieczny Weekend - Boże Narodzenie". Mimo niesprzyjającej aury i wzmożonego ruchu na drogach naszego regionu było zdecydowanie bezpieczniej niż rok temu.

Od piątku (21.12) do środy (26.12) blisko 1000 policjantów ruchu drogowego prowadziło działania „Bezpieczny weekend - Boże Narodzenie”.  Funkcjonariusze dbali o to, by świąteczne podróże przebiegły bezpiecznie. Swoją uwagę skupiali na kierowcach łamiących przepisy ruchu drogowego. Wyciągali konsekwencje wobec tych, którzy łamiąc zasady bezpieczeństwa zagrażali innym na drodze. Podczas kontroli drogowych sprawdzali, czy kierowcy i pasażerowie używali pasów bezpieczeństwa oraz w jaki sposób przewożone były dzieci. Kontrolowali stan trzeźwości kierujących, nadzorowali także płynność ruchu na drogach regionu. Szczególną uwagę poświęcili pieszym. Egzekwowali obowiązek używania elementów odblaskowych przez osoby poruszające się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym oraz reagowali na wykroczenia popełniane przez pieszych jak i kierowców względem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Z policyjnego podsumowania wynika, że podczas tegorocznego weekendu świątecznego było zdecydowanie bezpieczniej niż rok temu: od piątku 21 grudnia 2018 roku do środy 26 grudnia 2018 roku na drogach naszego województwa doszło do 15 wypadków (o 22 mniej niż w 2017 roku), w których 1 osoba zginęła, a 17 zostało rannych (o 29 mniej). W dniach, gdzie miejscowo występowało oblodzenie policjanci odnotowali większą liczbę kolizji, w sumie było ich 349. Niestety w dalszym ciągu kierowcy lekceważą przestrogi dotyczące wsiadania za kierownice aut pod wpływem alkoholu. W trakcie działań funkcjonariusze ujawnili 60 takich osób.

Bartoszyce

26 grudnia br. kilkanaście minut po północy na odcinku drogi Wozławki – Bisztynek kierowca mercedesa z nieustalonej przyczyny zjechał na przeciwległy pas ruchu, następnie auto wjechało na pole i dachowało. W konsekwencji 42-letni kierowca wypadł z auta. Mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego zginął na miejscu. Policjanci ustalają przyczyny tego tragicznego zdarzenia.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie bartoszyckim

Braniewo

Do najgroźniejszego ze zdarzeń doszło we wtorek (25.12) na drodze S-22. Jak ustalili funkcjonariusze, kierująca hyundaiem kobieta uderzyła w łosia, który nagle wbiegł na jezdnię. Po zderzeniu samochód zatrzymał się w przydrożnym rowie. Na szczęście 50-latka nie odniosła poważnych obrażeń.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie braniewskim Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie braniewskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie braniewskim

Ełk

Policjantem jest się zawsze, nie tylko na służbie. Dowiódł tego funkcjonariusz z Komendy Powiatowej Policji w Ełku, który w czasie wolnym od służby zatrzymał nietrzeźwego kierującego. We wtorek (25.12.) przed godziną 19.00 będący w czasie wolnym od służby funkcjonariusz służący na co dzień w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ełku, na jednej z ulic miasta zauważył osobowego volkswagena, którego kierujący wykonywał dziwne manewry - jechał całą szerokością drogi, zmieniał pasy ruchu. W pewnym momencie kierowca zjechał na chodnik i dalej kontynuował swoją podróż. Policjant  widząc to, zajechał mu drogę uniemożliwiając dalszą jazdę, a o całej sytuacji powiadomił oficera dyżurnego. Na miejsce przyjechali umundurowani funkcjonariusze, którzy przejęli od niego mieszkańca gminy Olecko. Wtedy też potwierdzono, że siedzący za kierownicą 52-latek miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie oraz wydany przez sąd dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Samochód został zabezpieczony na parkingu strzeżonym, a nieodpowiedzialnemu kierowcy, który złamał orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Gołdap

Bilans świątecznego weekendu na drogach powiatu gołdapskiego to brak wypadków i 8 kolizji, z których niektóre wyglądały dość poważnie, ale na szczęście okazały się niegroźne dla ich uczestników. W jednym ze zdarzeń w wigilię (24.12.2018) około godz. 7:20, policjanci otrzymali zgłoszenie  o autobusie w rowie w miejscowości Kolniszki w gminie Gołdap. Na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że kierowca autobusu jadąc od strony Górnego do Botkun, podczas mijania się z volkswagenem zjechał pobocze, a następnie do przydrożnego rowu. 31-letniemu kierowcy i dwóm pasażerom nic się nie stało. Kierowca był trzeźwy. Niestety w gronie kontrolowanych w tych dniach kierowców znalazło się 4, którzy za kierownice aut wsiedli choć wcześniej pili alkohol.  W niedzielę (23.12.2018) około godz. 21:40 policjanci ogniwa patrolowo – interwencyjnego na ul. Mazurskiej w Gołdapi zatrzymali do kontroli VW Passata. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny siedzącego za kierownicą wskazało, że ma on w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Mężczyzna stracił prawo jazdy i wkrótce odpowie przed sądem.

Lidzbark Warm.

W minioną niedzielę (23.12.18) przed południem, policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim, nadzorując ruch na drodze krajowej nr 51, zauważyli jadącego z dużą prędkością osobowego volkswagena. Po zmierzeniu prędkości okazało się, że jego kierowca jechał w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 90 km/h,  z prędkością 153 km/h.

Po zatrzymaniu pojazdu do kontroli drogowej, okazało się, że za kierownicą pojazdu znajduje się, 26-letni mieszkaniec gminy Bartoszyce. Podczas rozmowy z mężczyzną, lidzbarscy policjanci poczuli zapach alkoholu. Przeprowadzone badanie alkotestem wykazało blisko promil alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna przyznał policjantom, że zanim wsiadł za kierownicę pojazdu wypił 6 piw.

Na miejscu mundurowi zatrzymali kierowcy prawo jazdy. Za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu, oprócz wysokich kar finansowych, 26-latkowi grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Nie ominie go również odpowiedzialność za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Kętrzyn

Lekkomyślne i lekceważące podejście do przepisów i znaków obowiązujących w ruchu drogowym, może bardzo szybko okazać się zgubne tak samo dla kierowców, jak i pieszych. Przekonała się o tym pewna 79-latnia mieszkanka miasta, która została potrącona przez samochód przechodząc przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Do zdarzenia drogowego doszło w wigilijny poniedziałek (24.12.2018) po godzinie 10.00 na ul. Mazowieckiej w rejonie cmentarza. Wstępne ustalenia policjantów wskazują, że osobą odpowiedzialną za zdarzenie drogowe jest 79-letnia mieszkanka Kętrzyna, która przechodziła przez jezdnię poza miejscem do tego wyznaczonym. Nieostrożna piesza została potrącona przez prawidłowo jadące audi kierowane przez 41-letniego mieszkańca gminy Kętrzyn. Kobieta wtargnęła na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Głównymi poszkodowanymi w takich zdarzeniach są „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. To właśnie ta grupa uczestników ruchu drogowego jest najbardziej narażona na dotkliwe skutki zdarzeń drogowych – pieszy w zderzeniu z autem ma niewielkie szanse na to, aby wyjść z opresji bez szwanku. W wyniku potrącenia piesza została przewieziona do szpitala w Kętrzynie. Kierujący autem był trzeźwy. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Tego samego dnia kilka godzin później policjanci zostali wezwani do zdarzenia, do którego doszło w miejscowości Stary Dwór Barciański. Jak wynika z ustaleń policjantów, kierująca pojazdem marki Opel mieszkanka Węgorzewa, na łuku drogi nie dostosowała prędkości do warunków drogowych, straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na pobocze, gdzie bokiem pojazdu uderzyła w przydrożne drzewo. Badanie alkomatem wykazało, że  55-latka była trzeźwa. Kierująca z miejsca zdarzenia z ogólnymi obrażeniami ciała trafiła do szpitala w Kętrzynie. Okoliczności i przyczyny tego zdarzenia wyjaśniają policjanci.

W świąteczny poranek (25.12.2018) policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Opel Astra. W pojeździe oprócz kierowcy siedziało 2 pasażerów. Podczas czynności policjanci poczuli od kierowcy zapach alkoholu, co potwierdziło badanie urządzeniem alcoblow. Mężczyznę przewieziono do Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie. Tam zatrzymany odmówił poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie, wobec czego pobrano od niego krew do badań. Mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego niebawem będzie mógł wytłumaczyć się ze swojego zachowania przed sądem. Za przestępstwo kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. 35–latek musi liczyć się z tym że straci prawo jazdy na co najmniej 3 lata. Kolejną dolegliwością karną jest obowiązek wpłaty minimum 5 tys. zł., za Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie kętrzyńskim Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie kętrzyńskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie kętrzyńskim

Pisz

W trakcie działań „Bezpieczny weekend - Boże Narodzenie” policjanci zatrzymali ujawnili 4 nietrzeźwych kierujących.

Pierwszego nietrzeźwego kierowcę patrol zatrzymał już w piątek (21 grudnia br.) po godzinie 9.00 w Białej Piskiej. Był to kierowca pojazdu marki Renault. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 1 promil alkoholu w organizmie.

Kolejnego nietrzeźwego kierującego zatrzymali obywatele. Było to w Wigilię po godzinie 21.00 w okolicach miejscowości Rybitwy. To właśnie tam świadkowie zauważyli leżący w rowie pojazd marki VW Passat. Zza kierownicy wysiadał mężczyzna, który najwyraźniej był pijany. Jak się okazało, 49-letni mieszkaniec powiatu kolneńskiego, kierujący passatem, miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jadąc samochodem stracił panowanie nad autem w wyniku czego zjechał do przydrożnego rowu.

Następnego kierowcę, który jechał po spożyciu alkoholu, policjanci zatrzymali 25 grudnia br. po godzinie 13.00 w miejscowości Wejsuny. Kierujący pojazdem marki Renault miał blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie, co stanowi wykroczenie.

Kolejnego kierującego na tzw. „podwójnym gazie” patrol zatrzymał dzisiejszej nocy na ulicach Pisza. Mieszkaniec tego miasta siedział za kierownicą pojazdu marki BMW mając blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Prowadzenie samochodu po użyciu alkoholu zagrożone jest karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

Elbląg

Policjanci z ruchu drogowego przebadali na zawartość alkoholu ponad 300 kierujących. Zatrzymano 1 pijanego mężczyznę, który kierował autem. Od 24 grudnia nie wydarzył się żaden wypadek drogowy miało, natomiast miejsce 14 kolizji.

26 grudnia policjanci z wydziału ruchu drogowego zatrzymali 18-latka, który kierował osobowym bmw. Mężczyzna nie posiadał prawa jazdy. Policjanci w trakcie kontroli poczuli zapach alkoholu. Badanie wykazało ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie 18-latka. Mężczyzna dalej już nie pojechał. Jego samochód zabezpieczono na policyjnym parkingu.

Za kierowanie autem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami.

Ostróda

W długi świąteczny weekend na terenie naszego powiatu ostródzkiego nie doszło do żadnego wypadku drogowego. W ciągu 6 dni trwania akcji "Długi Weekend - Boże Narodzenie" ostródzcy funkcjonariusze odnotowali 15 kolizji. W ich ręce trafiło czterech kierowców będących pod wpływem alkoholu. Dwóch z nich  w ogóle nie posiadało uprawnień do kierowania pojazdami. Trzeci - kierował mimo aktywnego sądowego zakazu. Ostatni z nietrzeźwych kierowców - 19- letni mieszkaniec powiatu będzie musiał rozstać się ze swoim prawem jazdy. Za popełnione przestępstwo oprócz odpowiedzialności karnej grozi mu zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz wysoka grzywna.

Działdowo

W nocy z 25/26 grudnia br. na jednej z ulic w Działdowie patrol prewencji zatrzymał do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Hyundai. Za kierownicą pojazdu siedział 35-letni mieszkaniec powiatu nidzickiego. Mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Do tego przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i sporządzili dokumentację o ukaranie do sądu.

Kolejnej nocy (26/27.12.2018r.) również w miejscowości Działdowo policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego zatrzymali do kontroli pojazd marki Opel. Pojazdem kierował 29-letni mieszkaniec Działdowa. Policjanci sprawdzili dokumenty pojazdu i kierującego, a następnie poddali go badaniu stanu trzeźwości. Okazało się, że mężczyzna prowadził pojazd wspomagany promilami. 29-latek miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna stracił już prawo jazdy.

mk/js/rb/mk/ab/asz/kn/ab/jn/in