Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Młodzież spotykała się z policjantami w ramach XVI edycja Dnia Przedsiębiorczośc

21 marca obchodzony jest XVI edycja Dnia Przedsiębiorczości którego inicjatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Program odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP i skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zgodnie z założeniami udział w przedsięwzięciu pozwala na podjęcie przez młodzież trafnej decyzji przy planowaniu swojej drogi edukacji i zawodowej. Uczniowie ze szkół biorących udział w programie odbywają jednodniowe praktyki w różnych instytucjach, dzięki czemu mają możliwość sprawdzenia swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie. W tym roku do Dnia Przedsiębiorczości przyłączyli się policjanci z Warmii i Mazur.

Iława:

Młodzież z Zespołu Szkół w Lubawie w ramach „Dnia przedsiębiorczości” postanowiła odwiedzić Komisariat Policji w Lubawie, aby dowiedzieć się, na czym polega praca policjanta. Uczniowie już na samym początku zostali przywitani przez mł. insp. Artura Sibilewskiego Komendanta Komisariatu Policji w Suszu. Uczniowie dowiedzieli się, jakie obowiązują zasady wchodzenia na teren Komisariatu Policji w Lubawie. Mundurowi poinformowali ich również dlaczego należy okazać dokument tożsamości w Punkcie Obsługi Interesanta. Policjanci opowiedzieli czym na co dzień zajmują się funkcjonariusze prewencji jak również ruchu drogowego. Wyjaśnili dlaczego mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego noszą białe czapki, białe pasy oraz białe rękawiczki oraz jak ważne dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego są odblaski. Następnie uczniowie zobaczyli jak wyglądają poszczególne pomieszczenia lubawskiego komisariatu, w których wykonuje się czynności np.: z osobą zatrzymaną na kradzieży sklepowej czy  nietrzeźwym kierującym. O swojej pracy uczniom opowiedzieli również dzielnicowi wyjaśniając na czym polega ich praca i dlaczego właściwie nazywany jest „policjantem pierwszego kontaktu”. Funkcjonariusze podkreślili, że pracy najważniejszy jest kontakt z obywatelami. Pomocna jest w tym aplikacja mobilna Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wyjaśnili młodzieży czym są te aplikacje, do czego służą i w jaki sposób można z nich korzystać. Następnie policjanci przybliżyli młodzieży sylwetki trzech czworonożnych funkcjonariuszy pracujących w Komendzie Powiatowej Policji w Iławie. Zaprezentowali również jakimi pojazdami poruszają się mundurowi. Mundurowi omówili także zasady rekrutacji do policji i zachęcali młodych ludzi do wstąpienia w nasze szeregi. Młodzież była żywo zainteresowana taką służbą.

 

  •  Spotkanie z policjantami
  •  Spotkanie z policjantami
  •  Spotkanie z policjantami

 

Pisz:

W środę (20 marca br.) Komendę Powiatową Policji w Piszu odwiedzili uczniowie z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Piszu. Uczniowie w pierwszej kolejności spotkali się z Komendantem Powiatowym Policji w Piszu, nadkom. Marcinem Karmowskim, który bardzo serdecznie powitał gości. Zachęcał młodych ludzi, by po zakończeniu nauki wstąpili w szeregi policji. W dalszej kolejności młodzież spotkała się z policjantem Wydziału Kryminalnego KPP w Piszu, który opowiedział na czym polega praca w zespole dochodzeniowo- śledczym. Od dzielnicowych młodzi ludzie dowiedzieli się m.in. na czym polega ich praca i dlaczego właściwie nazywani są „policjantami pierwszego kontaktu”. Funkcjonariusze podkreślili, że w ich pracy najważniejszy jest kontakt z obywatelami.
O swojej pracy uczniom opowiadała także policjantka pełniąca funkcję oficera prasowego i zajmująca się profilaktyką społeczną. Jak się okazało jest ona dobrze im znana z różnego rodzaju spotkań przeprowadzonych w ich szkole.
Z młodzieżą spotkał się także pracownik kadr, który mówił o rekrutacji do policji i zachęcał młodych ludzi do wstąpienia w nasze szeregi. Kilka osób było żywo zainteresowanych tą służbą.
Uczniowie byli także zainteresowani, jak wygląda policyjny areszt. Korzystając ze sposobności zobaczyli pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Dowiedzieli się także, kto tu trafia, z jakich powodów i jak długo osoba zatrzymana może tu przebywać.

 

Lidzbark Warmiński:

Do Dnia Przedsiębiorczości przyłączyła się także Komenda Powiatowa Policji w Lidzbarku Warmińskim.

Podczas spotkania podkom. Monika Klepacka oficer prasowy lidzbarskiej komendy przekazała słuchaczom niezbędne informacje na temat zasad doboru i możliwości pełnienia służby w Policji. Uczniowie zostali również zapoznani z wymogami oraz predyspozycjami jakie należy spełniać na różnych stanowiskach służbowych. Młodzi praktykanci mieli również okazję zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami z ustawy o Policji, dzięki czemu dowiedzieli się jakie zadania i obowiązki nakłada na zawód policjanta przywołana ustawa.

Profilaktyk lidzbarskiej komendy sierż. szt. Katarzyna Chomej zaprezentowała młodzieży policyjne umundurowanie oraz policyjny sprzęt, jakie funkcjonariusze używają podczas służby. Uczniowie dowiedzieli się czym zajmują się policjanci z poszczególnych wydziałów, usłyszeli co na co dzień robi policjant z wydziału kryminalnego, dzielnicowy czy policyjny profilaktyk. Goście dowiedzieli się o aplikacji Moja Komenda, którą można zainstalować w telefonie komórkowym i dzięki niej łatwo skontaktować się ze swoim dzielnicowym, usłyszeli o programie Dzielnicowy Bliżej Nas, oraz o Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

O swojej pracy uczniom opowiedzieli również policjanci ruchu drogowego asp. Dariusz Sosnowski i mł.asp. Kamil Bączek, wyjaśniając na czym polega ich praca i jakie mają zadania podczas pełnionej służby na drodze. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja sprzętu wykorzystywanego podczas działań drogowych czy patrolowo – interwencyjnych.

 

 
Bartoszyce:

To kolejny już raz, jak w Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach uczniowie ze szkół średnich przyglądają się pracy policjantów. W tym roku policjanci gościli uczniów z klasy I z Zespołów Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i nr 2 w Bartoszycach. Pan Komendant Powiatowy Policji w Bartoszycach mł. insp. Przemysław Fiertek opowiedział uczniom jak wygląda jego dzień służby i zachęcał młodzież do służby w policji. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda procedura doboru kandydata do służby w policji. Już teraz część z nich wie, że będzie swoją przyszłość wiązać z pracą w mundurze. Jako policjanci mamy nadzieję, że najwięcej z nich wybierze służbę w policyjnym niebieskim mundurze. Uczniowie poznali strukturę organizacyjną miejscowej komendy. Z bliska przyjrzeli się pracy policjantów, mogli zobaczyć jak wygląda „dyżurka”- stanowisko kierowania w jednostce. Dowiedzieli się czym zajmują się policjanci z poszczególnych wydziałów, usłyszeli czym zajmuje się na co dzień policjant kryminalny, drogówki, czy dzielnicowy. Młodzież zobaczyła też sprzęt, który policjanci wykorzystują w codziennej służbie. Na koniec spotkania wszyscy otrzymali drobny upominek – długopis z logotypem policji.

 

 
Działdowo:
 

W ramach corocznie organizowanego w działdowskich szkołach „Dnia Przedsiębiorczości” gośćmi Komendy Powiatowej Policji w Działdowie byli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 z ulicy Grunwaldzkiej z Działdowa i dwie uczennice ze szkoły ponadpodstawowej z Rybna. Marzący o zawodzie policjanta mieli okazję i możliwość porównać i zweryfikować swoje wyobrażenie o tym zawodzie.

Podczas pobytu w komendzie policjanci przedstawili specyfikę tego zawodu na różnych stanowiskach, zapoznali młodzież z umundurowaniem i sprzętem policyjnym, w tym m.in. narzędziami pracy policjantów prewencji i ruchu drogowego.  Największym zainteresowaniem cieszył się ubiór policjanta oddziałów prewencji, który uczestnicy chętnie przymierzali chcąc poczuć się jak prawdziwy policjant. Uczestnicy spotkania uzyskali również informacje o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach i predyspozycjach, jakie muszą spełniać kandydaci na policjanta.

 

 
Olecko:
 
Uczniowie pierwszych i drugich klas zgłębiali wiedzą jak zostać funkcjonariuszem policji. Zostali zapoznani z etapami postępowania kwalifikacyjnego przyjęcia do służby oraz szczeblami rozwoju zawodowego. Zainteresowanie wzbudziła możliwość podjęcia studiów zawodowych w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Funkcjonariusze omówili również zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zapoznali młodzież z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Szczytno:

Podczas pobytu w jednostce policji młodzi ludzie poznali specyfikę zawodu policjanta na różnych stanowiskach oraz w różnych wydziałach, zespołach, referatach. Najciekawsze okazało się zabezpieczanie śladów kryminalistycznych o których fachowo opowiedział technik kryminalistyki – asp. Daniel Bałdyga. Młodzież miała również możliwość pobrania śladów linii papilarnych od swoich kolegów, koleżanek. Nie zabrakło również spotkania z policjantami pełniącymi służbą na drogach, którzy opowiedzieli o specyfice swojej pracy oraz z bliska pokazali radiowóz oraz motocykle, które wykorzystywane są przez nich do pracy.  Kierownik ogniwa konwojowego opowiedział w jaki sposób funkcjonariusze dokonują przewozu osób zatrzymanych oraz jakich używają do tego środków przymusu bezpośredniego. Młodzi ludzie dowiedzieli się także jak wygląda i na czym polega praca policjanta dochodzeniowo-śledczego oraz kryminalna.   

(ak/as/rj)