Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kaskadowy pomiar prędkości – podsumowanie działań w regionie

Policjanci ruchu drogowego z Warmii i Mazur podobnie, jak funkcjonariusze w całym kraju przeprowadzili wczoraj działania kontrolno-prewencyjne pn. Kaskadowy pomiar prędkości. Celem działań jest uświadamianie kierującym pojazdami, że nadmierna prędkość jest podstawową przyczyną wypadków drogowych, która prowadzi do tragicznych w skutkach zdarzeń, a także wyegzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że policjanci ruchu drogowego prowadzą kontrole na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często krótkim odcinku drogi. Dzięki temu policjanci mogą skuteczniej zahamować zapędy kierowców, którzy nie respektują limitów dopuszczalnej prędkości.

Funkcjonariusze ruchu drogowego zdają sobie sprawę, że sam fakt pojawienia się  na trasie policyjnego radiowozu działa na kierowców w sposób prewencyjny. Wszyscy wokół pamiętają o przepisach ruchu drogowego, chętnie się do nich stosują, jadą zgodnie z dopuszczalną prędkością, niektórzy dopiero wtedy w pośpiechu zapinają pasy lub natychmiast kończą rozmowy przez telefon. Kiedy miną policyjny radiowóz, sytuacja często wraca do punktu wyjścia - szybciej, bardziej brawurowo, bez zwracania uwagi na znaki drogowe…  Wydawać by się mogło, że kierowcy powinni stosować się do zasad ruchu drogowego nie dla uniknięcia mandatu, a dla własnego bezpieczeństwa. Tymczasem jak pokazuje życie - nie zawsze tak jest.

Szczególnym nadzorem zostały objęte główne ciągi komunikacyjne oraz miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość.

Kierujący, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy rażąco przekraczali prędkość, musieli liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Policjanci także zwracali uwagę na wszystkie inne naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Podczas działań na Warmii i Mazurach policjanci skontrolowali blisko 800 pojazdów, z czego blisko połowa kierujących przekroczyła dozwoloną prędkość.

Lidzbark Warmiński

Podczas działań policjanci skontrolowali blisko 40 kierujących. W 6 przypadkach kierowcy nie zastosowali się do przepisów ruchu drogowego i jechali z nadmierną prędkością. W większości z tych przypadków kierujący pojazdami mieli świadomość popełniania wykroczenia, jednak, jak sami przyznali, pośpiech zwyciężył ze zdrowym rozsądkiem. Kierujący za lekceważenie przepisów ruchu drogowego zostali ukarani mandatami karnymi oraz zgodnie z obowiązującym taryfikatorem zostały przypisane im punkty karne. W 1 przypadku kierujący pojazdem został ukarany za nie zastosowanie podczas jazdy pasów bezpieczeństwa.

Szczytno

Szczycieńscy policjanci skontrolowali wczoraj 42 kierujących pojazdami. Powodem kontroli 33 z nich było właśnie przekroczenie dozwolonej prędkości. Kierujący ukarani zostali mandatami za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym.

Nowe Miasto Lubawskie

Podczas działań policjanci skontrolowali 25 kierujących i ujawnili aż 22 przypadków przekroczenia prędkości. Przypominali także uczestnikom ruchu jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną – taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Bartoszyce

Funkcjonariuszy można było spotkać w aż 19 różnych miejscach przy drogach przebiegających przez powiat bartoszycki. Policjanci przeprowadzili 39 kontroli drogowych. 15 kontrolowanych kierujących przekroczyło prędkość i za popełnione wykroczenie zostało ukaranych mandatami, a punkty karne zasiliły ich konta.

W czasie działań policjanci zatrzymali osobę poszukiwaną. Po godzinie 19.00 w Łabędniku zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę kierującego volvo. Po sprawdzeniu danych kierującego w policyjnych systemach okazało się, że 37-latek z Bartoszyc był poszukiwany do obycia kary 1 miesiąca i 20 dni pozbawienia wolności za nieopłacone grzywny w wysokości 8200 zł, zasądzone za wykroczenia skarbowe.

Kętrzyn

Podczas wtorkowych działań wśród blisko 53 skontrolowanych pojazdów przez policjantów ruchu drogowego 19 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość.

Działania doprowadziły do zatrzymania kolejnego kierowcy w powiecie kętrzyńskim, który wykazał się skrajną nieodpowiedzialnością wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu.  Tuż po godzinie 15.00 w Korszach przy ul. Mickiewicza policjanci zatrzymali do kontroli kierującego samochodem marki Kia Sportage. Podczas kontroli policjanci poczuli od mężczyzny zapach alkoholu. 60-latek odmówił badania na zawartość alkoholu w organizmie. W związku z tym, została pobrana krew do badań na zawartość alkoholu i innych środków działających podobnie. Funkcjonariusze zatrzymali 60-latkowi prawo jazdy i uniemożliwili mu dalsza jazdę.

Tego samego dnia parę minut po godzinie 17.00 w Kraskowie w gminie Korsze patrol ruchu drogowego z Kętrzyna zatrzymał do kontroli 44-latka kierującego volkswagenem. Policjanci zmierzyli prędkość jego auta. Osiągnęło 121 km/h w miejscu, gdzie jest ograniczenie do 50 km/h. Oprócz mandatu i 10 punktów karnych zatrzymano kierującemu prawo jazdy na 3 miesiące.

Policjanci zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem. Jednym z takich przykładów była kontrola drogowa 28-latka, który kierował osobowym audi. Policjanci ustalili, że stan drogomierza nie zgadza się z danymi uzyskanymi z systemu CEPiK. Badanie techniczne auta było wykonywane w kwietniu 2019 roku i wówczas stan licznika wynosił 365 870  kilometrów. Podczas kontroli, wskazanie było na poziomie 154 100 km, a więc brakowało ponad 200 tys. kilometrów przebiegu. Za zmianę wskazania drogomierza może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności. Tej samej karze podlega ten, kto zleca taką „korektę licznika”.

Mrągowo

Podczas akcji policjanci skontrolowali 38 pojazdów i ujawnili 27 przypadków przekroczeń dozwolonej prędkości. Jeden z kierowców tego dnia stracił prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące, ponieważ jechał w obszarze zabudowanym z prędkością 102 km/h.

Pamiętajmy, że im większa prędkość pojazdu tym gorsze postrzeganie otoczenia i dłuższa droga hamowania, co może skutkować tragedią na drodze.

Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, obserwowali drogę i jej otoczenie, a także zwalniali przed przejściami dla pieszych.

Bezpieczna prędkość to taka, która zapewnia kierującemu całkowite panowanie nad pojazdem oraz dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

mk/aw/lm/mk/ab/dk/in