Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mikołajki, Krutyń: Pierwsze kontrole na wodzie i troje nietrzeźwych. To sternicy i kajakarz

Policyjni wodniacy wyeliminowali dwoje nietrzeźwych sterników na jeziorze Mikołajskim. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna najpierw wypili alkohol, a następnie siedli za sterami łodzi motorowych. Później tłumaczyli, że nie wiedzieli o zakazie pływania motorówką pod wpływem alkoholu. Teraz staną przed sądem. Natomiast patrol pilnujący porządku na rzece Krutyni ukarał mandatem pijanego kajakarza.

Powiat mragowski

Okres majówki to czas wytężonej pracy policyjnych wodniaków. Dzięki łodzi hybrydowej SPORTIS S-6200/K policjanci o wiele szybciej mogą przemierzać znaczne odległości na jeziorach w rejonie Mikołajek. To pozwoliło im wyeliminować  dwoje nietrzeźwych amatorów sportów wodnych.

W piątek tuż przed godziną 12.00 policjant razem ze strażnikiem rybackim skontrolowali pływającego po jeziorze Mikołajskim 30-latka sterującego łodzią motorową. Jak się okazało, mieszkaniec woj. mazowieckiego miał 0,4 promila alkoholu w organizmie. 30-latek nie mógł już kontynuować swojego „rejsu”. Podobny los spotkał 20-letnią mieszkankę Sulejówka. Kobieta została zatrzymana do kontroli tuż przed godziną 16.00. Miała 0,3 promila alkoholu w organizmie.

Zarówno mężczyzna, jak i kobieta tłumaczyli, że nie wiedzieli o zakazie pływania łodzią motorową pod wpływem alkoholu.  

Natomiast wczoraj mrągowscy wodniacy patrolowali rzekę Krutynia.  Około godziny 16.00 zauważyli płynącego kajakiem mężczyznę, którego zachowanie wskazywało, że może być pod wpływem alkoholu.

Policjanci postanowili go skontrolować. W tym samym momencie kajakarz wykonując nieskoordynowane manewry wpadł do wody, a z kajaka wypłynęły puszki po piwie.  Zarówno ta sytuacja, jak i badanie alcoblow potwierdziły przypuszczenia policjantów.

Dlatego 26-letni mężczyzna za pływanie w stanie nietrzeźwości i tym samym za naruszenie przepisów został ukarany mandatem.

Pamiętajmy o tym, że aby wypoczynek nad wodą był przyjemny i przede wszystkim bezpieczny pamiętać należy o obowiązującej ustawie o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, która zabrania "prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego niebędącego pojazdem mechanicznym osobie znajdującej się w stanie po użyciu alkoholu, nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego". Grozi za to kara grzywny do 5.000 zł.

Pisz

Patrole wodne z Pisza w trakcie weekendu podjęli dwie interwencje związane z naruszeniem strefy ciszy na jeziorze Nidzkie i Bełdany. Ponadto przebadano na stan trzeźwości kilku sterników.

Węgorzewo

Przez ostatnie dni kwietnia  br. w Komendzie Powiatowej Policji w Węgorzewie trwały przygotowania do sezonu letniego. Funkcjonariusze przygotowywali między innymi sprzęt do pracy na wodzie. Łodzie, zanim zostały zwodowane, musiały być sprawdzone czy są sprawne i odpowiednio wyposażone w sprzęt ratowniczy i techniczny. Na wyposażeniu węgorzewscy policjanci posiadają dwie łodzie wodne tj. łódź hybrydową Parker 630 i łódź patrolową Harpun z silnikiem o mocy 115 KM.

Wczoraj wyruszyły już  pierwsze patrole  na wodę. Do służby w patrolach wodnych skierowani zostali policjanci przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadający specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych.

Policjanci wspomagani przez  ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego będą, przez cały letni sezon, dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą oraz zabezpieczać imprezy organizowane na akwenach.  Ich zadaniem będzie także  eliminowanie kłusowników oraz prowadzenie akcji ratowniczych i profilaktycznych dla dzieci i młodzieży, jak również  sprawdzanie trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego. Dlatego też policjanci apelują o rozwagę i ostrożność, a także nie łączenie alkoholu z wodnymi kąpielami.

W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych służba przy użyciu łodzi motorowych będzie pełniona przez węgorzewskich funkcjonariuszy na wodach powszechnie dostępnych, a w szczególności na jeziorach: Święcajty, Stręgiel, Mamry, Dargin, Sztynorckie, Łabap i Dobskie. Funkcjonariusze zadbają o bezpieczeństwo w tym rejonie aż do września

 

bg/jc/gm/af

Powrót na górę strony