Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

PG KWP, WSPol: Międzynarodowy kurs dotyczący zabezpieczenia majątkowego - podsumowanie

Od 4 do 8 maja 2015 roku Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie przy współpracy z Wyższą Szkoły Policji w Szczytnie oraz KGP zorganizowała i przeprowadziła międzynarodowy kurs w ramach Europejskiej Akademii Policyjnej CEPOL dotyczący zagadnień ujawniania i zabezpieczania składników majątkowych sprawców przestępstw. Na zaproszenie polskie Policji przyjechali przedstawiciele 25 państw z Europy.

Organizatorzy

Uczestników kursu powitali Zastępca Komendanta – Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie - insp. dr Danuta Bukowiecka, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie-  mł. insp. Adam Kall, a także Naczelnik Wydziału Odzyskiwania Mienia BSK KGP – mł. insp. Rafał Woźniak i Naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie - mł. insp. Piotr Zabuski.

Międzynarodowi prelegenci i tematyka

Tematem przewodnim kursu była wymiana doświadczeń i informacji na temat rozwiązań prawnych w poszczególnych krajach Europy w zakresie ujawniania i pozbawiania przestępców korzyści materialnych płynących z popełnianych przez nich przestępstw. Oprócz wystąpień przedstawicieli poszczególnych krajów, zaprezentowane zostały metody i środki zwalczania zorganizowanej przestępczości w tym ekonomicznej, jako wsparcie działań Policji krajów członkowskich UE. Wykłady zostały wzbogacone o tematykę związaną z występującym ryzykiem i możliwościami prawnymi dotyczącymi zabezpieczeń majątkowych spółek off shore i na terenach tzw. „rajów podatkowych”. Prezentacji tej dokonała Pani Marcellę van Berkel z Europolu. Ze strony Polski mł. insp. Rafał Woźniak, Naczelnik Wydziału Odzyskiwania Mienia Komendy Głównej Policji, omówił współpracę międzynarodową od strony polskiej Policji w zakresie śledztw finansowych, a Pani Beata Wojdak, prokurator Prokuratury Generalnej, w studium przypadku, przedstawiła nowe możliwości identyfikacji i zabezpieczenia majątkowego przewidziane polskim prawem. Kolejnym ciekawym tematem było zaprezentowanie przez przedstawiciela niemieckiego Biura Odzyskiwania Mienia Wiesbaden Floriana Kriekemeyer możliwości zabezpieczania składników majątku w związku z kryptowalutą Bitcoin. Przedstawił on informacje na temat kryptowaluty Bitcoin, sposobów ich nabywania, obrotu w szarej strefie, jak i w legalnym obrocie. Policja niemiecka posiada wirtualny portfel kryptowaluty Bitcoin, na którą przekazywane są wartości w przypadku dokonania zabezpieczenia na kryptowalucie. Wystąpienie to wywołało burzę pytań oraz propozycje rozwiązań, jakie były podejmowane w poszczególnych krajach.  

PG KWP Olsztyn - praktyczne wykorzystanie współpracy międzynarodowej

Ze strony Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie sierż. szt. Wojciech Warczak z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą przedstawił działania, jakie są podejmowane każdorazowo przy poszukiwaniu i zabezpieczaniu majątku sprawców przestępstw w Internecie lub związanych z naruszeniami praw autorskich. Funkcjonariusz przedstawił sprawę dotyczącą nielegalnej działalności serwisu internetowego filmów online. Serwis oferował możliwość (płatnego i bezpłatnego) oglądania filmów i seriali w formie tzw. on-line (streaming), a także ich ściągania przez użytkowników. Sprawcy w celu ukrycia swojej tożsamości wykorzystali z zagranicznych spółek typu off shore, zagranicznych kont bankowych założonych w Hong Kongu oraz na Karaibach. Przeprowadzone czynności pozwoliły na blokadę bankowych kont technicznych, blokadę środków przekazywanych przez użytkowników serwisu poprzez usługi SMS Premium, a w konsekwencji ich zabezpieczenie majątkowe.

Bliżej o WSPol-u i regionie

Uczestnicy kursu oprócz udziału w poszczególnych wykładach zwiedzili również Wyższą Szkołę Policji, gdzie między innymi mogli skorzystać z symulatora kierowania pojazdami uprzywilejowanymi podczas działań typowych i ekstremalnych, jak również zwiedzili drugi na świecie, poza Japonią, profesjonalny symulator działań policyjnych w sytuacjach kryzysowych. Oprócz części szkoleniowej dla uczestników zorganizowano również wycieczkę krajoznawczą, podczas której przedstawiono uroki województwa warmińsko – mazurskiego. Podczas rejsu statkiem wręczono certyfikaty ukończenia kursu.

Zawodowe plany na przyszłość

Organizatorzy mają nadzieję, że zorganizowanie kursu dla przedstawicieli polskiej Policji i Policji z 25 państw europejskich pozwoli w przyszłości na jeszcze bardziej sprawną współpracę międzynarodową, czego efektem będzie wymiana doświadczeń i realna pomoc przy realizowanych czynnościach wykrywczych.

Należy podkreślić, że tego typu przedsięwzięcie na tak wielką skalę międzynarodową, w historii Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, jest realizowane po raz pierwszy. Funkcjonariusze z Warmii i Mazur zwalczający przestępczość gospodarczą co raz częściej w swojej pracy wykorzystują element współpracy międzynarodowej, czego dowodem jest wiele spraw gospodarczych, gdzie zatrzymano podejrzanych o przestępstwa obywateli obcych państw.

Opr. pg kwp/af


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 15.91 MB)

Powrót na górę strony