Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie weekendu na drogach Warmii i Mazur

Policjanci każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem na drogach. Pomimo wielu apeli oraz akcji i działań prewencyjnych, niektórzy kierowcy nadal lekceważą obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Wobec takich kierujących, wyciągają surowe konsekwencje.

W miniony weekend (03-05.11.2023 r.) policjanci odnotowali 4 wypadki, w których 1 osoba zginęła, a 5 zostało rannych. Funkcjonariusze byli wzywani do 126 kolizji drogowych i ujawnili 28 nietrzeźwych kierujących.

Bartoszyce

W niedzielę (05.11.2023 r.) po godz. 15:00 policjanci z bartoszyckiej drogówki kontrolowali prędkość na drodze relacji Bartoszyce – Bezledy. Pomiar prędkości jadącego tą drogą audi wskazał 159 km/h, a więc o 69 km za dużo. Mężczyzna nawet nie próbował tłumaczyć swojego zachowania. Przyjął mandat karny i informację o 14 punktach karnych, które trafiły na jego konto.

Tego samego dnia (05.11.2023 r.) po godz. 20:00 na trasie Bartoszyce – Kętrzyn w miejscowości Wardomy doszło do potrącenia 17-latka. Policjanci zabezpieczyli miejsce wypadku i przejęli reanimację nastolatka do funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy najechali na to zdarzenie. Przybyli na miejsce ratownicy medyczni kontynuowali te czynności, jednak nie udało się uratować życia 17-latka. Ze wstępnych ustaleń policjantów, którzy pracowali na miejscu tego zdarzenia wynika, że 17-latek w towarzystwie 2 kolegów szedł z Łabędnika do Kinkajm. Grupa szła prawidłową stroną drogi. Do potrącenia doszło w czasie, gdy kierowca opla zjechał na lewy pas ruchu, po którym szli chłopcy, aby wyprzedzić jadącą przed nim osóbkę. Kierowca tej osobówki odjechał z miejsca wypadku, dlatego policjanci apelują, aby zgłosił się do Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach.

48-latek kierujący oplem powiedział policjantom, że nie widział pieszych, a gdy już ich dostrzegł nie zdołał wyhamować. Mężczyzna był trzeźwi, pozostali uczestnicy tego wypadku również.

Braniewo

Podczas minionego weekendu funkcjonariusze z ruchu drogowego przeprowadzili 93 kontrole uczestników ruchu drogowego. Ujawnili łącznie 78 wykroczeń. Zastosowali 18 pouczeń i wystawili 59 mandatów karnych, skierowali 1 wnioski o ukaranie do sądu. Przebadali aż 158 kierowców pod kątem trzeźwości – ujawnili nietrzeźwego rowerzystę, który wyruszył w drogę mając ponad promil alkoholu w organizmie. Za swoją podróż będzie musiał zapłacić mandat w wysokości 2500 złotych.

Wśród ujawnionych wykroczeń 52 przypadki dotyczyły przekroczenia prędkości, z czego aż 26 miało miejsce w rejonie przejść dla pieszych. Pokazuje to, że ciągle na naszych drogach jeżdżą kierowcy, którzy mają „ciężką nogę” i nie przestrzegają dozwolonych prędkości.

Działdowo

W piątek (03.11.2023 r.) patrol ruchu drogowego podczas służby na terenie Działdowa zauważył pojazd marki Chrysler, który stał na wjeździe na zakazie. Policjanci ustalili właściciela pojazdu, którego za popełnione wykroczenie drogowe ukarali mandatem karnym.

W tym samym dniu patrol prewencji z Działdowa został skierowany do zdarzenia drogowego, do którego doszło na ulicy Męczenników w Działdowie. Na miejscu policjanci ustalili, że kierująca pojazdem marki Suzuki Swift nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującemu toyotą doprowadzając do kolizji. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Dla 58-letniej sprawczyni zdarzenia interwencja policjantów zakończyła się na pouczeniu.

Z kolei w miejscowości Rybno patrol prewencji z Działdowa zatrzymał do kontroli drogowej 28-letnią mieszkankę gminy Rybno. Kobieta kierowała pojazdem marki Ford. Zbadana na zawartość alkoholu w organizmie wydmuchała ponad 2 promile alkoholu. Nietrzeźwej kierującej policjanci przerwali dalszą jazdę i zatrzymali jej prawo jazdy. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie 28-latka odpowie przed sądem. Grozi jej do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka kara finansowa i zakaz prowadzenia pojazdów.

Elbląg

Oba zdarzenia miały miejsce w weekend i oba były na drodze S7, gdzie jest ograniczenie do 120 km/h. Policjanci z Grupy SPEED najpierw zatrzymali 20-latka, który kierował bmw i jechał lewym pasem z prędkością 204 km/h, chwilę później na wysokości miejscowości Sople zatrzymali 41-latka podróżującego skodą z prędkością 200 km/h. W pierwszym przypadku spotkanie zakończyło się mandatem w wysokości 3600 złotych i wnioskiem do sądu, bo okazało się, że 20-latek nie posiadał prawa jazdy i to nie przy sobie, a w ogóle. W drugim przypadku 41-latek zapłacił 5000 złotych mandatu. A tak wysoki był mandat, ponieważ było to drugie takie wykroczenie mężczyzny w przeciągu 2 lat, czyli w tzw. recydywie.

Film Grupa_Speed_Elblag.mp4

Pobierz plik Grupa_Speed_Elblag.mp4 (format mp4 - rozmiar 10.71 MB)

Ełk

Do zdarzenia doszło w sobotę w nocy (05.11.2023 r.) w Ełku. Kierowca osobowego hyundaia wjechał w bramę wjazdową prywatnej posesji. Gdy zobaczył co zrobił, odjechał z miejsca zdarzenia. Jednak szybko został ujęty przez świadków i przekazany policjantom.

Tym kierowcą był 17-latek. Okazało się, że nastolatek nie ma prawa jazdy i w dodatku jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. 17-latek bez niczyjej wiedzy i zgody zabrał z rodzinnego domu kluczyki od samochodu i postanowił pojeździć po mieście. Jednak w trakcie tej jazdy stracił panowanie nad pojazdem i uszkodził ogrodzenie. Na szczęście nikt nie został poszkodowany.

Teraz 17-latek odpowie za swoje przewinienia.

Policjanci przedstawili mu już zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności i konsekwencje finansowe.

Giżycko

Od piątku do niedzieli na terenie naszego powiatu doszło do 3 niegroźnych kolizji. W tym czasie nie doszło do żadnego wypadku drogowego. W ręce policjantów na 238 przebadanych na trzeźwość, wpadło 3 kierowców pod wpływem alkoholu, a 32 przekroczyło dozwoloną prędkość.

Pierwszy nietrzeźwy kierowca został zatrzymany w sobotę (04.11.2023 r.) około godz. 23:55 w Giżycku na ulicy 1-go Maja. Za kierownicą seata siedziała młoda kobieta, która przewoziła trzech pasażerów. Podczas kontroli okazało się, że kierująca to 17-letnia mieszkanka Giżycka, a badanie stanu trzeźwości wykazało, że miała ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Pasażerowie również byli pod wpływem alkoholu. Młoda kierująca relacjonowała, że alkohol piją wspólnie ze znajomymi, przed północą postanowili udać się wspólnie na jedną ze stacji paliw i zrobić zakupy. Kolejny nietrzeźwy kierowca został również zatrzymany w sobotę (04.11.2023 r.) około godz. 00:50 w miejscowości Kozin gm. Giżycko. Policjanci patrolując teren gminy Giżycko przed miejscowością Kozin zauważyli pojazd renault, którego kierowca jechał środkiem drogi. Na widok radiowozu kierujący zahamował gwałtownie i zjechał na pobocze. Za kierownicą auta siedziała również kobieta, od której funkcjonariusze wyczuli zapach alkoholu. Badanie wykazało, że miała ponad 2 promile alkoholu. Ponadto 29-letnia kierująca również nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdami. Trzeci z pijanych kierowców został zatrzymany w Giżycku na ulicy Wodociągowej w niedzielę (05.11.2023 r.) kilka minut przed godziną 18:00. Kierujący jechał toyotą, badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał blisko 0,5 alkoholu w organizmie. Teraz nietrzeźwi kierujący wytłumaczą się przed sądem.

Na drodze nie zabrakło również piratów drogowych. 32 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość za co zostali ukarani mandatami karnymi. 5 kierowców nie ustąpiło pierwszeństwa pieszemu na przejściu, 2 kierowców dokonało niewłaściwego manewru zmiany pasa, a jeszcze inni nie korzystali z pasów bezpieczeństwa, czy też kierowca nie zadbał o właściwe oświetlenie pojazdu. Funkcjonariusze zatrzymali również 6 dowodów rejestracyjnych za niewłaściwy stan techniczny pojazdu i brak badań technicznych.

Iława

Do pierwszego zatrzymania doszło w piątek (03.11.2023 r.) kilka minut przed godziną 6:00 w Iławie. Okazało się, że 41-latka kierująca bmw nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu dla pieszych i potrąciła go. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, a kobieta za popełnione wykroczenie została ukarana mandatem.

Natomiast po 12:00 w Lubawie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem. Funkcjonariusze wylegitymowali go, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali stan trzeźwości. Okazało się, że 19-latek nie posiada uprawnień do kierowania tym pojazdem.

Tymczasem w sobotę (04.11.2023 r.) po godz. 15:00 w gminie Zalewo policjanci zatrzymali do kontroli kierującego motocyklem. W tym przypadku okazało się, że 24-latek również nie posiada uprawnień do kierowania jednośladem.

Kolejny kierujący został zatrzymany w niedzielę (05.11.2023 r.) kilka minut po godz. 1:00. Funkcjonariusze zostali poinformowani, że na SOR pacjentkę przywiózł nietrzeźwy mężczyzna, który kierował skodą. Policjanci ustalili, że mężczyzna pojechał już w kierunku domu i tam też się udali.  W trakcie dalszych czynności okazało się, że 41-latek kierował skodą mając 0,6 promila alkoholu w organizmie i nie mając do tego uprawnień do kierowania samochodem.

Lidzbark Warmiński

W piątek (03.11.2023 r.) około 9:30 policjanci patrolujący drogę krajową w Rogóżu zauważyli motorower, którego kierujący jechał drogą gruntową w kierunku właśnie patrolowanej przez mundurowych drogi bez włączonych świateł. Policjanci zawrócili, a w tym czasie kierujący motorowerem dojechał do drogi i widząc zbliżający się radiowóz oraz policjantów wydających mu polecenie do zatrzymania się postanowił zawrócić i zaczął uciekać. Mundurowi ruszyli za motorowerzystą, który pomimo wydawanych poleceń nadal uciekał jadąc drogą gruntową od lewej do prawej krawędzi. Swoją ucieczkę zakończył przewróceniem się. Policjanci w pierwszej kolejności sprawdzili, czy mężczyzna potrzebuje pomocy medycznej, wezwali na miejsce również załogę karetki pogotowia. Przybyli na miejsce medycy nie stwierdzili u niego żadnych obrażeń. Kierujący jednośladem w rozmowie z policjantami podał dość niecodzienny powód swojego zachowania, mówiąc, że bał się, że za brak włączonych świateł trafi do więzienia, dlatego postanowił uciekać przed policjantami. 

Mężczyzna był trzeźwy. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny jednośladu oraz przekazali pojazd osobie wskazanej. Funkcjonariusze ustalili również, że 21-latek nie posiadał uprawnień do kierowania, w związku z tym sporządzili wniosek do sądu o ukarania mężczyzny. Za wykroczenie prowadzenia pojazdu bez wymaganych przepisami świateł mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 100 złotych, natomiast za wykroczenie naruszenia przepisów o bezpieczeństwie i porządku w ruchu drogowym policjanci ukarali mężczyznę mandatem w wysokości 3000 złotych. 21-latek odpowie również za przestępstwo niestosowania się do polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Mrągowo

W sobotę (04.11.2023 r.) po godz. 16 w miejscowości Mojtyny policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem skoda. Podczas kontroli funkcjonariusze sprawdzili w policyjnych systemach informacyjnych zarówno kierującego jak i pojazd. Okazało się, że 43-letni mieszkaniec Węgorzewa wsiadł za kierownicę, pomimo tego, że Sąd Rejonowy w Mrągowie wydał wobec niego zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. W tym momencie jego podróż na fotelu kierowcy się zakończyła, a pojazd został przekazany osobie przez niego wskazanej. Teraz stanie ponownie przed sądem.

Tego samego dnia, po godz. 20 w Mikołajkach na ul. Kolejowej policjanci zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę, którego sposób jazdy wzbudził podejrzenie, że osoba jadąca rowerem może być pod działaniem alkoholu. Okazało się, że przypuszczenia policjantów się potwierdziły, a 28-letni mężczyzna zdecydował się na jazdę rowerem mając ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem funkcjonariusze nałożyli na niego mandat w wysokości 2500 złotych, zakazali dalszej jazdy, a rower przekazany został osobie przez niego wskazanej.

W niedzielę (05.11.2023 r.) po godz. 13 policjanci pracowali przy obsłudze kolizji w Mrągowie na skrzyżowaniu ul Chopina z ul. Roosevelta. Z ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że 50-letni kierujący pojazdem kia nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu citroenem, w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. W wyniku tego zdarzenia nikt nie doznał obrażeń, a sprawca został ukarany mandatem w wysokości 1100 złotych.

Tego samego dnia po godz. 17 funkcjonariusze zostali skierowani do miejscowości Zalec, gdzie pojazd wjechał do rowu. Na miejscu policjanci ustalili, że kierująca pojazdem osobowym marki Toyota jadąc od strony Giżycka w kierunku Mrągowa wyjeżdżając z miejscowości Zalec na łuku drugi nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego wjechała do rowu. Kierująca jechała sama, nie doznała obrażeń.

Nidzica

W sobotę (04.11.2023 r.) około godz. 6:30 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie, dotyczące zdarzenia drogowego między Dobrzyniem a Rączkami (gm. Nidzica). Ze wstępnych ustaleń policjantów zadysponowanych do obsługi zdarzenia wynika, że 24-letni kierujący samochodem osobowym chcąc ominąć gałęzie leżące na jezdni, najechał na drzewo, na którym auto się wzbiło, a następnie dachowało. Mężczyzna to mieszkaniec gm. Nidzica, był trzeźwy.  Na skutek doznanych obrażeń został przetransportowany do szpitala w Działdowie celem dalszej diagnostyki.

Na miejscu zdarzenia drogowego pracowali policjanci patrolowo-interwencyjni, funkcjonariusze ruchu drogowego i grupa dochodzeniowo-śledcza wraz z technikiem kryminalistyki oraz strażacy.  Teraz policjanci będą wyjaśniać szczegółowe przyczyny i okoliczności sobotniego zdarzenia.

Nowe Miasto Lubawskie

W piątek (03.11.2023 r.) ok. godz. 19:30 w Brzoziu Lubawskim policjanci ogniwa ruchu drogowego dokonując pomiaru prędkości zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem. Mężczyzna siedzący za kierownicą auta w obszarze zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50km/h jechał z prędkością 125 km/h. Tym samym przekroczył dopuszczalną prędkość o 75 km/h. 25-letni mieszkaniec powiatu brodnickiego stracił prawo jazdy na trzy miesiące i otrzymał mandat w wysokości 2500 zł. Jego konto wzbogaciło się także o 15 punktów karnych.

W sobotę (04.11.2023 r.) ok. godz. 10:00 na ulicy Narutowicza policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volkswagenem, który w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę auta, bowiem obowiązuje go sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do maja 2024r.

Tego samego dnia wieczorem ok. godz. 20:00 w Krzemieniewie policjanci patrolówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało w organizmie 38-letniego mieszkańca gminy Nowe Miasto Lubawskie ponad promil alkoholu w organizmie.

W ten weekend policjanci pracowali przy 3 zdarzeniach drogowych. Najpoważniejsze i najgroźniej wyglądające zdarzenie miało miejsce w sobotę (04.11.2023 r.) ok. godz. 17:00 w Mszanowie. Według ustaleń policjantów 23-letni kierujący renault megane nie ustąpił pierwszeństwa dwóm pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych doprowadzając do ich potrącenia. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Olecko

Pierwszy został zatrzymany w piątek (03.11.2023 r.) po godz. 17:00 na drodze wojewódzkiej nr 655.  36-latek kierował osobowym audi mając w swoim organizmie ponad pół promila alkoholu. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy.

Kolejny pijany kierowca został zatrzymany w niedzielę (05.11.2023 r.) po godz. 13:00 w miejscowości Czerwony Dwór. Mieszkaniec gm. Kowale Oleckie jechał motorowerem, a badanie alkomatem wykazało w jego organizmie blisko 0,5 promila alkoholu.

W miniony weekend, a dokładnie w niedzielę (05.11.2023 r.) około 17:30 odnotowali również groźnie wyglądające zdarzenie drogowe. Jak wynika z ustaleń policjantów, kierujący osobowym audi na drodze wojewódzkiej nr 655, w miejscowości Doliwy, aby uniknąć zderzenia ze zwierzyną leśną, która wbiegła na drogę, zjechał do przydrożnego rowu, gdzie dachował. 40-latek jechał sam i na szczęście nie odniósł żadnych obrażeń.

Olsztyn

W piątek (03.11.2023 r.) policjanci z olsztyńskiej drogówki na al. Warszawskiej zatrzymali do kontroli auto. Jej powodem było przekroczenie dozwolonej prędkości o 29 km/h. Policjanci zaraz po podejściu do kierującego wyczuli od niego zapach alkoholu. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że mężczyzna prowadził auto w stanie nietrzeźwości. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy.

W sobotę (04.11.2023 r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie dotyczące obywatelskiego ujęcia nietrzeźwego kierującego. Z relacji zgłaszającego wynikało, że zauważył auto, którego kierowca miał jechać całą szerokością drogi, zjeżdżając od jednej krawędzi jezdni do drugiej. Świadek zareagował natychmiast, zadzwonił na numer alarmowy, a następnie uniemożliwił mężczyźnie dalszą jazdę. Po chwili na miejscu pojawił się policyjny patrol, któremu został przekazany mężczyzna. Okazało się, że w organizmie 50-latka krążyły prawie 2 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

Tego samego dnia policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego na jednej z olsztyńskich ulic. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 21-letni kierujący peugeotem nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i najechał na tył poprzedzającego pojazdu. Z relacji świadków wynikało, że sprawca kolizji próbował oddalić się z miejsca zdarzenia, co zostało mu uniemożliwione. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że w organizmie 21-latka krążył ponad 1 promil alkoholu. Ponadto po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że na mężczyźnie ciąży sądowy zakaz kierowania pojazdami.

W sobotę (04.11.2023 r.) policjanci z olsztyńskiej drogówki na al. Sikorskiego zatrzymali 41-letniego kierującego bmw, który jechał z prędkością 108 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h.
Tego samego dnia funkcjonariusze zatrzymali kolejnego pirata drogowego. 23-latek pędził również z prędkością 108 km/h w obszarze zabudowanym.
W niedzielę (05.11.2023 r.) w m. Marcinkowo (gmina Purda) policjanci zatrzymali 40-letniego kierującego audi. Mężczyzna jechał z prędkością 105 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 40 km/h.

40-latek został ukarany mandatem w kwocie 2000 złotych oraz 14 punktami karnymi. Z kolei 23 i 41-latek zostali ukarani mandatami w kwocie 1500 złotych. Na ich konto wpłynie także po 13 punktów karnych. Wszyscy kierowcy stracili już prawo jazdy na okres 3 miesięcy, za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h.

Ostróda

W sobotę (04.11.2023 r.) w miejscowości Lipowo w gminie Ostróda 42-letni kierujący oplem jadąc w kierunku Lubawy nie dostosował prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem, doprowadzając do wywrócenia się pojazdu. Podróżował z dwoma pasażerami. Żaden z uczestników tego zdarzenia nie wymagał hospitalizacji. Za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym kierowca został ukarany mandatem karnym.

W niedzielę (05.11.2023 r.) na ul. Czarnieckiego w Ostródzie policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę seata. W trakcie kontroli okazało się, że 21-letni mężczyzna posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdami. Funkcjonariusze sporządzili dokumentację, celem przekazania sprawy do sądu.

Tego samego dnia policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego do którego doszło w miejscowości Lubajny w gminie Ostróda. Funkcjonariusze ustalili, że 32-letni mężczyzna kierujący oplem nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości, które wykazało, że 32-latek posiadał 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna za swoje postepowanie będzie tłumaczyć się przed sądem.

Policjanci skontrolowali ogółem 172 uczestników ruchu drogowego. Przeprowadzili aż 371 badań stanu trzeźwości, ujawniając jednego nietrzeźwego kierowcę.

Pisz

W trakcie weekendu na piskich drogach było bezpiecznie, bo nie doszło do żadnego wypadku drogowego, a jedynie do trzech kolizji. Dwie z nich były to zdarzenia z udziałem zwierzyny leśnej. W sobotni (04.11.2023 r.) wieczór na trasie Hejdyk – Turośl 37-letni kierujący pojazdem marki Renault uderzył w sarnę, która nagle wbiegła na jezdnię. Kierowca jechał sam i na szczęście nic mu się nie stało. Samochód został jednak poważnie uszkodzony.

Podczas weekendu nie brakowało niestety kierujących pod działaniem alkoholu. Policjanci zatrzymali ich aż pięciu. Pierwszym z nich był 31-letni mężczyzna kierujący ciągnikiem rolniczym marki Ursus. Zatrzymany został do kontroli drogowej w sobotę po godz. 10.00 na terenie gminy Pisz. Traktorzysta miał prawie 0,5 promila alkoholu w organizmie, a do tego aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zakaz ten obowiązywał go od kwietnia 2022 roku przez kolejne trzy lata. Za złamanie tego zakazu 31-latkowi grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności. Ciągnik, którym jechał nie był dopuszczony do ruchu. Tego samego dnia przed godz. 19.00 w Orzyszu policyjny patrol zatrzymał do kontroli drogowej rowerzystę. Jednośladem jechał 26-letni mężczyzna, który miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie, czyli odpowie za popełnienie wykroczenia.

W niedzielę (05.11.2023 r.) przed godz. 4.00 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie, że ulicami Pisza jedzie samochód marki Ford Kuga, którego sposób jazdy sugeruje, że kierowca jest nietrzeźwy. Z relacji zgłaszającego wynikało, że pojazd ten jechał bardzo niebezpiecznie całą szerokością drogi najeżdżając na krawężniki. Policjanci zatrzymali to auto do kontroli drogowej. Kierował nim 45-letni mieszkaniec Pisza, który miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Został zatrzymany w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości, do którego się przyznał.

Tego samego dnia (05.11.2023 r.) po godz. 8.00 na trasie Nowe Drygały – Sulimy, w gminie Biała Piska, policjanci zatrzymali do kontroli pojazd marki Renault Trafic. Kierował nim 32-letni mieszkaniec gminy Biała Piska, którego badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 1 promil alkoholu w organizmie. W niedzielne popołudnie na trasie Pisz- Pogobie Średnie policjanci zatrzymali rowerzystę, którego sposób jazdy sugerował, że może być nietrzeźwy. Jednośladem jechał 42-letni mieszkaniec piskiej gminy, który miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Za popełnione wykroczenie ukarany został mandatem w wysokości 2500 złotych.

W niedzielę po godz. 17.00 na terenie gminy Biała Piska policjanci zatrzymali do kontroli pojazd marki Opel, którym kierował 21-letni mieszkaniec piskiej gminy. Mężczyzna był trzeźwy, ale badanie testerem narkotykowym wykazało, że znajduje się pod wpływem marihuany. Kierującemu pobrana została krew do badań.

W trakcie weekendu policjanci zatrzymali też 69-letniego kierującego pojazdem marki Saab, który jechał mając cofnięte uprawnienia. Popełnił zatem przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2.

Węgorzewo

W sobotę (04.11.2023r.) około godz. 6:00 oficer dyżurny węgorzewskiej komendy policji otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Kolonia Pozezdrze.  Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Policjanci ustalili, że kierujący karetką pogotowia uderzył w leżące na drodze drzewo. W pojeździe przewożony był 90-letni pacjent w stanie zagrożenia życia. Mężczyzna podłączony był do aparatury podtrzymującej go przy życiu. Niestety podczas transportu zmarł. W wyniku wypadku dwóch ratowników medycznych z obrażeniami ciała zostało przewiezionych do szpitala. Kierujący 39-letni mieszkaniec Węgorzewa podczas zdarzenia był trzeźwy. Na miejscu pod nadzorem Prokuratora pracowali policjanci, którzy teraz szczegółowo będą wyjaśniać wszelkie okoliczności tego zdarzenia.

W sobotnią noc (4-5.11.2023) patrol policji został poinformowany przez kobietę, że na trasie Pozezdrze-Ogonki zauważyła pojazd, który miał problem z wyjadam z drogi leśnej. Dodała, iż zatrzymała się przy nim, aby udzielić pomocy i wyczuła od znajdujących się tam mężczyzn zapach alkoholu. Po przyjeździe na miejsce policji, funkcjonariusze potwierdzili, iż dwóch mężczyzn będących w pojeździe ma blisko po 2 promile alkoholu. W związku z tym, iż żaden z nich nie przyznawał się do kierowania, obaj mężczyźni zostali zatrzymani. W niedzielę (05.11.2023 r.) na podstawie ustaleń policji jednemu z nich 59-letniemu mieszkańcowi powiatu giżyckiego przedstawili zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu i tłumaczył funkcjonariuszom, że tylko chciał podwieźć swojego pasażera do domu, bo ten poprosił go o transport.

(mk/jr/jn/kn/akdn/ich/jk/pk/bsz/ap/lm/jsz/aj/pś/asz/af/kh)

Powrót na górę strony