Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ocalili oszczędności ofiar oszustw. Podejrzani o oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta” zostali zatrzymani

Odzyskane setki tysięcy złotych i zatrzymani kolejni podejrzani – to efekt wytrwałej i skutecznej pracy policjantów z Warmii i Mazur, których zaangażowanie doprowadziło kolejnych oszustów za kraty. Oszustwa popełniane metodami „na wnuczka” czy „na policjanta” są wyjątkowo dokuczliwe. Przestępcy wykorzystują zaufanie swoich ofiar do instytucji publicznych, grają na emocjach, są bezwzględni i nie mają żadnych skrupułów. Policjanci są za to zdeterminowani, by wyciągnąć konsekwencje wobec oszustów.

Wiedzą, że policjanci na bieżąco informują o ich metodach, dlatego oszuści ciągle modyfikują sposoby swojego działania. Zmieniają legendy i wykorzystują różne narzędzia, licząc na to, że z ich pomocą wzbogacą się kosztem innych. Nie mają skrupułów, są bezwzględni i żerują na zaufaniu i dobrym sercu swoich ofiar. Pozbawiają ich przy tym często oszczędności całego życia. Dlatego policjanci poświęcają wiele energii, sił i środków na to, by dopaść oszustów działających tzw. metodami „na wnuczka” czy „na policjanta” i postawić ich przed wymiarem sprawiedliwości.

Zatrzymanie tych oszustów jest zadaniem trudnym m.in. z tego względu, że te grupy działają również poza granicami kraju, a w swoim procederze korzystają z narzędzi i metod, które mają pozostawić jak najmniej śladów. Elementem utrudniającym ich wykrycie jest również fakt, że ofiary wykonując ich polecenia, same „na tacy” podają im to, czego oszuści oczekują.

To jednak nie zniechęca policjantów, czego przykładem są zatrzymania, do jakich doszło w ostatnich dniach na Warmii i Mazurach.

Szczytno

Dzięki wykorzystaniu technik operacyjno-rozpoznawczych policjanci pionu kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie wytypowali i zatrzymali 38-latka podejrzanego o dokonanie oszustwa tzw. metodą na policjanta. Mieszkaniec województwa pomorskiego miał oszukać w ten sposób mieszkańca gminy Pasym, w wyniku czego pokrzywdzony stracił ponad 120 tysięcy złotych. Sąd Rejonowy w Szczytnie wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec mężczyzny. Więcej na ten temat pisaliśmy na naszej stronie https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/116937,Kryminalni-ze-Szczytna-zatrzymali-podejrzanego-o-dokonanie-oszustwa-metoda-na-po.html

Olsztyn

W każdym przypadku otrzymania zgłoszenia o takim przestępstwie prowadzone są czynności, mające na celu ustalenie okoliczności zdarzenia oraz dotarcie do jego sprawców. Podobnie jak w Szczytnie, tak też w Olsztynie dzięki intensywnej i skrupulatnej pracy policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, zajmujących się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu, pewien 88-latek z Olsztyna został uchroniony przed utratą ponad 150 tysięcy złotych. W czwartek (15.02.2024) senior otrzymał telefon od oszusta podszywającego się za funkcjonariusza, który twierdził, że jego oszczędności są zagrożone. 88-latek uwierzył w legendę przestępców i zgodnie z przekazanymi instrukcjami udał się do placówki bankowej, wypłacił zgromadzoną gotówkę, a następnie spakowaną w reklamówkę wyrzucił przez balkon. Trafiły one w ręce oszustów, jednak tym razem mężczyzna, który odebrał pieniądze, został zatrzymany przez policjantów na gorącym uczynku. Okazał się nim 34-letni mieszkaniec województwa podlaskiego. Prawdziwi policjanci udali się do pokrzywdzonego. Senior cały czas był przekonany, że pomaga policjantom w tajnej akcji. Dopiero wizyta  funkcjonariuszy w jego mieszkaniu, którzy opowiedzieli mu co się wydarzyło, przekonała go, że niemal padł ofiarą oszustów. Policjanci zwrócili pokrzywdzonemu skradzioną gotówkę, a zatrzymany 34-latek trafił do policyjnego aresztu. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego usłyszał on zarzut oszustwa. Zgodnie z kodeksem karnym jest to przestępstwo zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator przychylił się do wniosku Policji o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu. Decyzją sądu 34-latek najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.

Film Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjantów

Opis filmu: Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjantów

Pobierz plik Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjantów (format mp4 - rozmiar 10.5 MB)

  • Pieniądze w kopercie
    Pieniądze w kopercie
  • Odzyskane pieniądze na biurku
    Odzyskane pieniądze na biurku
  • Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjantów
    Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjantów

Policjanci z całej Polski, tropiący grupy przestępcze zajmujące się takimi przestępstwami, wymieniają informacje między sobą i wspierają się w prowadzonych działaniach. W niektórych przypadkach podejmują współpracę również ze swoimi odpowiednikami spoza granic kraju, bo tam prowadzą ślady za przestępcami. Dzięki dobrej współpracy i sprawnej wymianie informacji, zatrzymywani są przestępcy, w przypadku których miejsce pobytu od miejsca popełnienia przestępca dzielą setki kilometrów.

Elbląg

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, współpracując z policjantami lokalnych komend zatrzymali kolejne osoby, podejrzane o współudział w przestępstwach popełnianych metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. Tegoroczne walentynki nie były udane dla pewnego 30-latka z Gdańska, który został zatrzymany w Elblągu dzięki wspólnym działaniom policjantów z KWP w Olsztynie i Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Najpierw jednak do 91-letniej mieszkanki zadzwoniła kobieta, podająca się za jej wnuczkę i poinformowała o spowodowanym wypadku drogowym i o tym, że aby uniknąć odpowiedzialności musi… zapłacić. W rozmowie telefonicznej z 91-latką ustaliła, że ta przekaże pieniądze, a dokładnie niebagatelną kwotę 230 tysięcy złotych, prokuratorowi, który zgłosi się do jej mieszkania. Po niedługim czasie do drzwi zapukał 30-latek, który odebrał zapakowane w reklamówkę pieniądze. Gdy wyszedł z mieszkania i szedł chodnikiem usłyszał „Policja!”, „Stój Policja!” i chwilę później leżał już na chodniku, a policjanci zapinali mu na rękach kajdanki. 30-letni mieszkaniec Gdańska trafił do aresztu. Przekazane mu przez seniorkę pieniądze zostały odzyskane. Mężczyzna usłyszał zarzut uczestnictwa w procederze oszustwa. Był wcześniej notowany za przestępstwa. Sąd aresztował go tymczasowo na 3 miesiące. Teraz może mu grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Film Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjanta i odzyskane pieniądze

Opis filmu: Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjanta i odzyskane pieniądze

Pobierz plik Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjanta i odzyskane pieniądze (format mp4 - rozmiar 11.3 MB)

Nidzica

Dzień później (15.02.2024 r.) policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy zatrzymali na terenie Gdańska 2 osoby do sprawy oszustw metodą „na policjanta”. Jedna z nich to 22-letni mężczyzna, który doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym starszą kobietę z Nidzicy. Druga osoba to 39-letnia kobieta, również podejrzewana o popełnienie oszustwa „na legendę”. Oboje zostali doprowadzeni do policyjnej celi w komendzie w Nidzicy, a zebrany materiał dowodowy pozwolił na postawienie im zarzutu oszustwa. Sąd na wniosek Policji i Prokuratury Rejonowej w Nidzicy zastosował wobec podejrzanego 22-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, a wobec 39-letniej kobiety policyjny dozór, zakaz opuszczania kraju i zakaz wydawania dokumentu uprawniającego do przekroczenia kraju. Za popełnione przestępstwo grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Film Zatrzymane osoby prowadzone przez policjantów

Opis filmu: Zatrzymane osoby prowadzone przez policjantów

Pobierz plik Zatrzymane osoby prowadzone przez policjantów (format mp4 - rozmiar 22.86 MB)

Policjanci rozpracowują wiele innych przypadków zgłoszonych im oszustw i zapowiadają kolejne zatrzymania. Zatrzymani przestępcy muszą liczyć się z tym, że oprócz kary pozbawienia wolności, to sąd skazując ich za oszustwo może nałożyć na nich obowiązek naprawienia szkody, co w tym przypadku będzie oznaczało zwrot zagrabionej kwoty.

W całym 2023 roku policjanci na Warmii i Mazurach stwierdzili 113 oszustw popełnionych przy użyciu tzw. metody „na wnuczka” lub „na policjanta”. W ich wyniku ofiary przestępców straciły ponad 3,8 mln zł. Część pieniędzy zdołali odzyskać policjanci, którzy zatrzymali do tych spraw 15 podejrzanych.

(tm)

Powrót na górę strony