Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Wolniej znaczy bezpieczniej - działania "Prędkość" na drogach Warmii i Mazur

Wczoraj na drogach naszego województwa zauważyć można było zwiększoną ilość policyjnych patroli. Policjanci w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych, z wideorejestratorami w samochodach lub laserami w dłoniach sprawdzali jak kierowcy stosują się do ograniczeń prędkości. Funkcjonariusze skontrolowali ponad 900 kierowców, ponad 430 z nich mandatów, 8 pijanych kierowców.

Niezmiennie od lat to nadmierna prędkość jest przyczyną największej liczby wypadków na drogach. To właśnie takie wypadki są najbardziej poważne, w ich wyniku najwięcej osób traci życie oraz ponosi ciężkie obrażenia. Tylko w 2014 roku na drogach regionu doszło do 511 wypadków z przyczyny nadmiernej prędkości, 46 osób poniosło śmierć, a 704 zostało rannych. W tym roku z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu doszło już do 222 wypadków drogowych, w których zginęło 26 osób a 281 odniosło obrażenia. Warto zauważyć, że niefrasobliwe podejście do ograniczeń prędkości staje się jeszcze bardziej niebezpieczne, gdy kierowcy i pasażerowie ignorują obowiązek używania pasów bezpieczeństwa. Wtedy nietrudno o prawdziwą tragedię.

Policjanci drogówki przeprowadzili krajowe działania „Prędkość”

Policjanci cyklicznie skupiają swoją uwagę na kierowcach łamiących ograniczenia prędkości. Tak było także wczoraj na terenie naszego województwa. Kilkudziesięciu funkcjonariuszy z laserami, kamerami wideorejestratorów dyscyplinowało tych, którzy mieli „za ciężką nogę”.

 

  • Kontrola stanu trzeźwości kierowcy
    Kontrola stanu trzeźwości kierowcy
  • Policjanci w radiowozie z wideorejestratorem
    Policjanci w radiowozie z wideorejestratorem
  • Pomiar prędkości za pomocą laserowego miernika
    Pomiar prędkości za pomocą laserowego miernika

 

W samym powiecie piskim policjanci skontrolowali 58 pojazdów, ujawniając 31 przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości. W Iławie 18 kierowców, którzy zostali zatrzymani przez policjantów podczas jazdy z nadmierną prędkością, zostało ukaranych mandatami karnymi.

Podczas tegorocznych działań w powiecie ostródzkim 22 kierowców przekonało się, że przekraczanie prędkości jest nie tylko niebezpieczne, ale i nieopłacalne. Na szczęście żaden z kontrolowanych tam kierowców nie zdecydował się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

W miejscowości Bystry w gminie Giżycko kierowca mitsubishi pajero za swoją jazdę z pewnością straciłby prawo jazdy, gdyby takie posiadał. Jak się okazało 42-latek, który swoim autem pędził 111 km/h w terenie zabudowanym i przekroczył tym o 61 km/h dozwoloną prędkość, w ogóle nie miał uprawnień do kierowania.

Elbląscy i pasłęccy policjanci skontrolowali 127 pojazdów. Wśród nich, aż 46 kierowców przekroczyło dopuszczalną prędkość. Rekordzistą okazał się 37-letni kierowca motocykla honda, który w Elblągu na ulicy Płk. Dąbka osiągnął 126 km/h czym przekroczył dozwoloną prędkość o 76km/h i tym samym stracił prawo jazdy na trzy miesiące. Uprawnienia stracił także 81-latek, który wjechał „pod prąd” na trasie S7. W jego przypadku policjanci kierując się względami bezpieczeństwa zatrzymali mu prawo jazdy i skierują do starosty wniosek o przebadanie mężczyzny pod kątem możliwości psychomotorycznych, niezbędnych do kierowania pojazdami.

Efektem kilkugodzinnych działań w regionie było skontrolowanie blisko 900 pojazdów, ponad 450 kontroli związanych było z przekroczeniem dozwolonej prędkości. Policjanci wystawili 430 mandatów oraz ujawnili 8 kierujących, którzy zdecydowali się prowadzić pojazdy po przysłowiowym "kielichu".

Jak choćby w Rynie, gdzie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem astrą. W trakcie kontroli okazało się, że 22-letni Piotr W. kierował samochodem mając ponad promil alkoholu w organizmie. Jakby tego było mało -  w trakcie sprawdzania w policyjnych systemach - okzzało się, że 22-latek ma orzeczony sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi obowiązujący. Mężczyzna niebawem zostanie przesłuchany i usłyszy zarzuty, a za swoje czyny odpowie przed sądem. Musi liczyć się z karą nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Za wczorajszą jazdę pod wpływem alkoholu odpowiedzą także dwaj mieszkańcy powiatu lidzbarskiego, z których jeden pomylił kierunkowskazy, a drugi próbowal uciec po spowodowaniu kolizji.

Odpowiedzialności nie uniknie także pijany kierowca ciężarówki, którego do kontroli zatrzymali policjanci z Komisariatu Policji w Olsztynku. Z kolei w Olsztynie w ręce policjantów drogówki "wpadli" dwaj kierowcy, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h i jak się okazało w trakcie kontroli - w ogóle nie mieli prawa poruszać się po drodze swoimi pojazdami.

 

  • Pomiar prędkości za pomocą laserowego miernika
    Pomiar prędkości za pomocą laserowego miernika
  • Pomiar prędkości za pomocą laserowego miernika
    Pomiar prędkości za pomocą laserowego miernika
  • Policjantka mierzy prędkość za pomocą laserowego miernika
    Policjantka mierzy prędkość za pomocą laserowego miernika

 

Celem działań policjantów, którzy wsiedli do radiowozów oznakowanych i nieoznakowanych z wideorejestratorem, a także na motocyklach było egzekwowanie od kierowców przestrzegania dopuszczalnych prędkości jazdy oraz przepisów ruchu drogowego, a co za tym idzie zmniejszenie liczby wypadków i kolizji drogowych. Podczas kontroli policjanci zwracali także uwagę na obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa oraz prawidłowe przewożenie dzieci. Patrole były rozmieszczone na głównych szlakach komunikacyjnych. Sprawdzano stan trzeźwości wszystkich kontrolowanych.

 

Powrót na górę strony