Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

UWM/KWP: Dochód z balu dla wdów i sierot po poległych policjantach

Cztery i pół tysiąca złotych dochodu z uniwersyteckiego balu charytatywnego przekazał prof. Ryszard Górecki, rektor UWM Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Symboliczny czek odebrała szefowa Fundacji, Pani Irena Zając.

Uniwersytecki doroczny bal odbył się 17 stycznia 2015. Jak co roku dochód z niego już góry został przeznaczony na cel charytatywny. W tym roku rektor postanowił, że przekaże go Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Dlaczego akurat tej organizacji?


- Po pierwsze trzeba sobie pomagać. Po drugie ci polegli policjanci chronili nasze bezpieczeństwo. Pozostawili wdowy i sieroty. Szczególnie ich dzieciom trzeba pomóc w zapewnieniu dobrego startu życiowego. Teraz my – społeczeństwo musimy się nimi zaopiekować

– wyjaśnił krótko prof. Ryszard Górecki rektor UWM.

Pieniądze fundacja zgodnie z wolą darczyńcy, czyli UWM, może przeznaczyć tylko na wsparcie kształcenia podopiecznych. Symboliczny czek z rąk rektora odebrała Irena Zając, prezes Fundacji. Serdecznie podziękowała darczyńcom.

- Polegli policjanci byli przeważnie ludźmi młodymi, z niskimi pensjami. Wdowy po nich dostają, więc niskie renty. Te renty po kilku latach na skutek inflacji stają się coraz niższe. Zostawili małe dzieci, które rosną, chcą się uczyć, idą na studia, wyjeżdżają z domów, więc wydatki wzrastają. Nasza fundacja nie dostaje pieniędzy od państwa. Utrzymuje się z datków od darczyńców. Z tych pieniędzy fundujemy dla uczącej się młodzieży stypendia, przeważnie w wysokości 300-400 zł miesięcznie. Nasza fundacja opiekuje się 200 osobami. Najmłodszy podopieczny urodził się 2 miesiące po śmierci ojca

– poinformowała Irena Zając.


W naszym regionie fundacja opiekuje się 11 dziećmi. Jeden z jej podopiecznych skończył prawo na UWM.

  • Sygnatariusze umowy
    Sygnatariusze umowy
  • Sygntariusze umowy
    Sygntariusze umowy
  • Uczestnicy spotkania
    Uczestnicy spotkania

Do podziękowań szefowej Fundacji przyłączył się insp. Marek Walczak Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie. Taki gest to pomoc, pokazujący ludzką wrażliwość i zrozumienie. My zawsze będziemy wspierali bliskich policjantów, którzy nagle stracili męża, syna, tatę. Obecnie Fundacja opiekuje się 11 rodzinami z Warmii i Mazur. Policjanci pomagają rodzinom kolegów także w inny sposób – przekazując 1% podatku, czy określoną kwotę z pensji.

- Przekazujecie nam 1% swego podatku

- zaapelowała prezes, a prof. Górecki już teraz zaprosił wszystkich chętnych na kolejny charytatywny bal uniwersytecki. Odbędzie się 23 stycznia 1016 r.

  • Prezez Fundacji, Rektor UWM, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie
    Prezez Fundacji, Rektor UWM, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie
  • Prezes Fundacji, Rektor UWM i KWP w Olsztynie
    Prezes Fundacji, Rektor UWM i KWP w Olsztynie
  • Rektor z maskotką fundacji
    Rektor z maskotką fundacji
  • Spotkanie z dziennikarzami
    Spotkanie z dziennikarzami
  • Prezes fundacji
    Prezes fundacji

Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach

Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach powołał Komendant Główny Policji w 1997 roku. Jej celem jest pomoc materialna wdowom i dzieciom osieroconym przez policjantów, którzy zginęli w czasie pełnienia służby. Każda śmierć to tragedia osobista i materialna rodzin, które pozbawione zostały opieki, a często jedynych żywicieli. Sytuacja finansowa niektórych rodzin jest bardzo zła. Najczęściej giną młodzi wiekiem i stażem pracy policjanci. Renta przysługująca rodzinie jest zbyt niska, aby zapewnić osieroconej rodzinie utrzymanie.

Środki, które Fundacja przeznacza na pomoc wdowom i sierotom, pochodzą ze zbiórek pieniężnych, darowizn oraz odpisów z podatku dochodowego. Na rzecz rodzin w trudnych warunkach materialnych Fundacji przeznacza zapomogi materialne i finansowe, funduje stypendia i inną pomoc związaną z kształceniem i nauką, dofinansowuje koszty leczenia i rehabilitacji wdów i sierot. Ponadto organizuje i dofinansowuje pobyt dzieci i młodzieży na koloniach i obozach. Wyjazdy te pełnią podwójną rolę: dzieci i wdowy nie tylko wypoczywają, ale mają też kontakt z innymi osobami w podobnej sytuacji, dzięki czemu wiedzą, że nie są same. Kolonie i obozy pełnią więc także rolę terapeutyczną.

Adres e-mail: fpwisppp@policja.gov.pl

Strona internetowa: http://www.fundacjapolicja.pl/

uwm/af

Powrót na górę strony