Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe Miasto Lub.: Groźny wypadek w Krzemieniewie - dziecko zabrane śmigłowcem do szpitala

Nowomiejscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego do którego doszło w Krzemieniewie na terenie gminy Kurzętnik. Kierujący oplem corsa stracił panowanie nad autem i uderzył w jadącego z naprzeciwka citroena. W wyniku tego zdarzenia obrażenia ciała doznały 4 osoby. Najciężej ranne w tym zdarzeniu 7-letnie dziecko zostało zabrane helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Szpitala w Olsztynie.

Do wypadku doszło wczoraj (04.05.2016) około godz. 16:30 w miejscowości Krzemieniewo na terenie gminy Kurzętnik. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący oplem nie dostosował prędkości jazdy do warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył czołowo w jadącego z przeciwka citroena berlingo.

W wypadku zostały ranne 4 osoby. Najciężej ranne dziecko zostało zabrane helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Szpitala w Olsztynie.

Jak ustalili policjanci 7-letnie dziecko było przewożone bez fotelika, nie miało też zapiętych pasów bezpieczeństwa. Dziecko siedziało z przodu auta, na kolanach pasażera citroena.

Obaj kierujący byli trzeźwi.

  • Wypadek w Krzemieniewie
    Wypadek w Krzemieniewie
  • Wypadek w Krzemieniewie
    Wypadek w Krzemieniewie
  • Wypadek w Krzemieniewie
    Wypadek w Krzemieniewie

Funkcjonariusze w prowadzonym postępowaniu będą teraz wyjaśniać wszystkie okoliczności i dokładne przyczyny tego wypadku

Policjanci przypominają:

  • Sposób przewożenia dziecka samochodem jasno określają przepisy ustawy z dnia 20.06.1997r. „Prawo o ruchu drogowym” art. 39 ust. 3. Mówi on o tym, że dziecko, mające mniej niż 150 cm wzroztu musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

  • Zezwala się na przewożenie na tylnym siedzeniu pojazdu, dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z warunkami, o których mowa w ust. 3.

  • Zezwala się na przewożenie na tylnym siedzeniu pojazdu, trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.

    Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka: 

1) taksówką; 
2) specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, o którym mowa w art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2013 r. poz. 757, z późn. zm.); 
3) pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej); 
4) mającego zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Podczas jazdy samochodem wszystkie osoby powinny mieć zapięte pasy, zarówno dorośli, jak i dzieci.

W samochodzie nie ma więc miejsca na improwizację, tu obowiązują ścisłe zasady bezpieczeństwa. Przestrzeganie tych podstawowych zasad zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa najmłodszym pasażerom. 

(LM/TM)

 

 

 

 

Powrót na górę strony