Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Braniewo/Iława : Z promilami i sądowymi zakazami za kierownicą

Motorowerem, pijany i z aktywnym zakazem przyjechał po zakupy. Kolejny kierowca, za nic miał sądowy zakaz i także pod wpływem alkoholu siadł za kierownicę swojego auta. Teraz nieodpowiedzialni kierowcy za swoje zachowanie, ponownie odpowiedzą przed sądem.

O tym, że nie wolno prowadzić pod działaniem alkoholu wiedzą przecież wszyscy, jednak wciąż, pomimo grożących sankcji, policyjne kontrolne dowodzą, że po naszych drogach poruszają się nieodpowiedzialni kierowcy.

 

I tak, wczoraj policjanci z Posterunku Policji w Zalewie, podczas patrolu zauważyli, że pod sklep motorowerem przyjechał mieszkaniec gminy Zalewo. Policjanci postanowili podejść do mężczyzny ponieważ wydawało im  się, że jest on pod wpływem alkoholu. Przypuszczenia funkcjonariuszy potwierdziło badanie alkomatem. 30–latek kierował motorowerem mając ponad 2,3 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna tłumaczył się, że przyjechał tylko po zakupy. Po sprawdzeniu danych osobowych w policyjnych systemach, okazało się, że 30-latek ma aktywny zakaz sądowy na prowadzenie wszelkich pojazdów mechanicznych.

Także wczoraj po godz. 19:00, funkcjonariusze z posterunku w Wilczętach zatrzymali nadjeżdżającego passata. Za kierownicą siedział 57-latek. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna prowadził mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Nie było to jednak jedyne przewinienie kierowcy. Policjanci sprawdzając dane 57-latka w policyjnych systemach uzyskali informację, że ma on aktywny sądowy zakaz na prowadzenie pojazdów do końca 2018r. Teraz ponownie odpowie przed sądem.

Na jazdę samochodem składa się wykonywanie wielu czynności jednocześnie. Alkohol osłabia zdolności kierowcy i w sposób negatywny wpływa na cały proces decyzyjny. By zapewnić bezpieczeństwo podczas prowadzenia auta musimy być nieustannie czujni i właściwe reagować na to, co dzieje się na drodze wykonując odpowiednie manewry. Brak koordynacji ruchów, wydłużenie czasu reakcji, pogorszenie ostrości widzenia, a także błędna ocena odległości – to tylko niektóre ze skutków picia alkoholu.

Policjanci przypominają, że za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Jeszcze surowsze konsekwencje przewidziano za nierespektowanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Ten czyn zagrożony jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

js/jk/kw

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony