Działdowo: I Warmińsko-Mazurskie Sympozjum Medyczne - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działdowo: I Warmińsko-Mazurskie Sympozjum Medyczne

Podczas dwudniowego Sympozjum Medycznego, zorganizowanego przez Działdowską Agencję Rozwoju swoją aktywnością wykazali się funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Działdowie. Policjanci przeprowadzili wykład na temat kierowania ruchem przez Członka Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz przeprowadzili zajęcia praktyczne z technik obrony przed agresywnym pacjentem.

 

 

Sympozjum Medyczne skierowane do Zespołów Ratownictwa Medycznego, odbyło się w dniach 28-29.03.2017r. w Działdowie i Lidzbarku Welskim. Pierwszego dnia, ponad 140 uczestników zjazdu wzięło udział w wykładach o tematyce związanej z zawodem ratownika medycznego, w tym m.in. "Członek Zespołu Ratownictwa Medycznego, jako kierujący ruchem drogowym" przeprowadzonym przez funkcjonariuszy z Komendy Policji w Działdowie. Wskazano tu podstawy prawne uprawniające ratowników medycznych do kierowania ruchem drogowym na miejscu zdarzenia drogowego, omówiono najważniejsze elementy wyposażenia (latarka, tarcza do zatrzymywania pojazdów) i odpowiedniego ubioru (kamizelka odblaskowa) osoby kierującej ruchem. Ponadto zaprezentowano gesty i polecenia wydawane postawą ciała i ruchem rąk przez policjantów kierujących ruchem, które obowiązują wszystkich uczestników ruchu drogowego. W trakcie wykładu, jak i na jego zakończenie, biorący udział w Sympozjum zadawali pytania, na które odpowiedzi udzielał kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego KPP w Działdowie asp. Mariusz Szybicki.

"Agresywny pacjent - jak się bronić?", to kolejny temat, który podejmowali funkcjonariusze działdowskiej policji podczas drugiego dnia sympozjum. Tym razem przeszkoleniu policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego omówili techniki obrony przed atakiem agresywnego pacjenta oraz sposób zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych związanych z podejmowaniem interwencji medycznych. Wiedza teoretyczna została poparta zajęciami praktycznymi na świeżym powietrzu, z pokazem i wyjaśnieniem poszczególnych metod obrony. Uczestnicy Sympozjum, początkowo nieśmiało, w dalszym etapie, czynnie włączyli się w skuteczne reagowanie i odpieranie niebezpiecznych zachowań i ataków pacjentów, z jakimi spotykają się ratownicy medyczni w swojej codziennej pracy.

Spotkanie policjantów z ratownikami medycznymi było ciekawą formą wymiany swoich doświadczeń zawodowych w kontakcie ze społeczeństwem. Funkcjonariusze dowiedzieli się m.in. na jakie najczęściej sytuacje narażeni są pracownicy służb medycznych w kontakcie z agresywnym pacjentem, policjanci natomiast mieli okazję zaprezentować metody obrony w sytuacjach nietypowych (próby duszenia, uderzenia, atak niebezpiecznym przedmiotem lub narzędziem) i podpowiedzieć, na jakie szczegóły zwracać uwagę w chwili zagrożenia i jak się przed nimi uchronić - skutecznie.

Jn/kw

 • Działdowo sympozjum
 • Działdowo sympozjum
 • Działdowo sympozjum
 • Działdowo sympozjum
 • Działdowo sympozjum
 • Działdowo sympozjum
 • Działdowo sympozjum
 • Działdowo sympozjum
 • Działdowo sympozjum
 • Działdowo sympozjum
 • Działdowo sympozjum
 • Działdowo sympozjum