Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Logo KWP

KWP: Policjanci drogówki prowadzą działania „Bezpieczny weekend - Boże Ciało”

Trwa długi czerwcowy weekend. Podczas tych kilku wolnych dni wiele osób odpoczywa od codziennych obowiązków. Dla policjantów drogówki to czas wzmożonej pracy. Więcej aut na drogach regionu i więcej patroli ruchu drogowego. Tak będą wyglądały najbliższe dni.

"Bezpieczny weekend - Boże Ciało"

Więcej aut na warmińsko - mazurskich drogach i więcej policyjnych patroli - tak wygladają dni długiego weekendu. Funkcjonariusze w radiowozach oznakowanych, nieoznakowanych oraz na motocyklach będą działać nieprzerwanie do późnego niedzielnego wieczora. Policjanci zwracają uwagę na przekroczenia prędkości, sprawdzają stan trzeźwości kierowców, kontrolują czy wszyscy używają pasów bezpieczeństwa a także w jaki sposób przewożeni są najmłodsi pasażerowie. Kontrolują stan techniczny oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdów. Reagują na wszystkie wykroczenia popełniane w ruchu drogowym, zwracają uwagę także na  motocyklistów, rowerzystów i pieszych - wszystko  po to, by był to bezpieczny weekend. Policjanci kontrolują stan techniczny oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdów.

Bezwzględna trzeźwość w ruchu drogowym

Wydawałoby się, że to zupełnie naturalne, że tylko trzeźwy kierowca może prowadzić auto. Niestety wciąż znajdują się osoby, które za nic mają życie swoje i innych. Warto reagować, gdy  widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu chce wsiąść za kierownicę. Informujmy Policję, gdy zachowanie innego kierowcy na trasie wzbudzi nasze podejrzenia. Policjanci sprawdzają każdy taki sygnał- dzięki takiej postawie wielu pijanych zostało wyeliminowanych z dróg regionu.

Jeśli mamy wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości - spacer do najbliższej komendy pomoże je rozwiać. Lepiej sprawdzić, niż ryzykować życiem bliskich, życiem niewinnych osób lub w najlepszym wypadku więzieniem.

Zadbaj o komfort jazdy, pamiętaj o wszystkich pasażerach - także tych czworonożnych

Planując nawet krótką podróż warto przygotować się wcześniej. Odpowiednie i przemyślane  pakowanie potrzebnych rzeczy pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Bagaże w aucie należy rozmieścić tak, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników.

Kierowca musi zadbać także o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację. Kiedy spada koncentracja, to obniża się refleks, a wtedy bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek czy napić się czegoś  ciepłego. Za kierownicę trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym, a  przede wszystkim prowadząc auto należy zachować bezwzględną trzeźwość.

Podczas przygotowań do podróży nie można zapomnieć o dzieciach -  kiedy się nudzą skutecznie potrafią rozproszyć uwagę -  trzeba zapewnić im komfort podróżowania.

W żadnym wypadku nie należy zostawiać choćby na chwilę dzieci w zamkniętym samochodzie - takie nierozsądne zachowanie może mieć naprawdę tragiczne skutki.

Często w podróżach towarzyszą nam czworonożni przyjaciele. Prawo o ruchu drogowym nie reguluje sposobu przewożenia zwierząt domowych, ale są pewne zasady, którymi należy się kierować. Przede wszystkim warto pamiętać, że zwierzak, choćby najukochańszy może rozproszyć uwagę kierowcy. Nie może więc swobodnie przemieszczać w aucie. Dla zwierząt dostępne są specjalne transportery do przewożenia kotów czy mniejszych psów, szelki, czy też maty - takie urządzenia zapewnią bezpieczeństwo zwierzakom, a kierowcom komfort jazdy. Podczas dalszych podróży trzeba pamiętać o regularnych przerwach, by zwierzęta mogły wyhasać się, napić się wody, czy zjeść. Nigdy też nie można zostawić zwierzaka w zamkniętym aucie podczas upału.

Długi weekend w policyjnych statystykach

Działania

w roku

Liczba wypadków

Liczba zabitych

Liczba rannych

Liczba kolizji

Ujawnieni nietrzeźwi kierujący

25.05.2016

4

0

7

64

20

26.05.2016

2

0

3

25

14

27.05.2016

2

0

2

40

10

28.05.2016

5

0

5

40

8

29.05.2016

3

0

4

33

21

Razem

16

0

21

202

73

mk/in