Region: Pijani kierowcy na drogach regionu - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Pijani kierowcy na drogach regionu

Przykłady nieodpowiedzialności pijanych kierowców można by mnożyć. Są oni m.in. sprawcami wypadków, narażają własne życie, a przede wszystkim życie innych najczęściej przypadkowych pieszych i kierowców. Zawsze stanowią poważne zagrożenie na drodze. Najważniejsze, że nie pozostają bezkarni. Wszyscy zatrzymani pod wpływem alkoholu na drogach przez Policję i obywateli będą musieli ponieść odpowiedzialność za swoją lekkomyślność.

Kętrzyn:

Do zdarzenia doszło w miniony piątek(08.09.17 r.) ok. godz. 23.00. Kętrzyńscy policjanci kontrolując ul. Dworcową, usłyszeli głośny pisk opon oraz  huk. Funkcjonariusz natychmiast pojechalli się w to miejsce,  aby sprawdzić co się stało. Dojeżdżając zauważyli samochód marki Peugot, który wjechał w ogrodzenie. Na widok policjantów z samochodu wybiegło dwóch mężczyzn, którzy próbowali uciec w pobliskie krzaki. Dzięki szybkiej interwencji funkcjonariuszy, mężczyźni zostali zatrzymani. Policjanci wykonujący czynności  na miejscu  zdarzenia ustalili, że 23-letni kierowca jadąc z nadmierną prędkością na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w nadjeżdżający z naprzeciwka skuter i wjechał w ogrodzenie. Na szczęście poza stratami materialnymi nikt nie doznał większych obrażeń.  Okazało się że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Podczas kontroli pojazdu, policjanci znaleźli telefon komórkowy, który w systemie policyjnym figurował jako   utracony w wyniku kradzieży. 23-latek  tłumaczył, że telefon należy do pasażera. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty. Teraz grozi mu kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Nie uniknie również odpowiedzialności za spowodowanie kolizji drogowej. Policjanci sprawdzają  w jakich okolicznościach zabezpieczony telefon trafił w posiadanie 25-latka.

Iława:

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o prawdopodobnie nietrzeźwym kierującym. Zgłaszający dodał, że jedzie on  jedną z dróg w gminie Lubawa. Funkcjonariusze natychmiast pojechali w stroną, którą miała jechać opisywana honda. Kiedy policjanci zauważyli wskazany pojazd zatrzymali go do kontroli drogowej. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że kierującym hondą był 22 – latek. Policjanci sprawdzili dokumenty mężczyzny oraz jego stan trzeźwości. Okazało się, że mieszkaniec gminy Lubawa ma ponad promil  alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania samochodem, a honda nie ma aktualnych badań technicznych i aktualnej polisy OC.  Samochód został odholowany na parking policyjny, a  22 – latek zwolniony po wykonaniu z nim czynności. Mieszkaniec gminy Lubawa w najbliższym czasie ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

Węgorzewo:

Wczoraj (9.09.2017)  w godzinach wieczornych,  policjanci w trakcie pełnionej służby zauważyli motorower jadący całą szerokością jezdni. Mundurowi chcieli przeprowadzić kontrolę drogową, jednak kierowca nie zareagował na wydane polecenie. Policjanci podjęli pościg używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Jazda 28-latka zakończyła się na barierce ochronnej mostu. Jak się okazało, mężczyzna chciał uniknąć kontroli drogowej, ponieważ był nietrzeźwy. Badanie wykazało, że mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

 Teraz kierowca odpowie przed sądem za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za niezatrzymanie się do kontroli drogowej.  

Przypominamy, że

Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Działdowo/Lidzbark:

Patrol prewencji z Lidzbarka pełnił służbę na terenie miasta (09.09.2017r.). Około godziny 16.00 na jednej z ulic zauważył jadący pojazd marki Ford Mondeo. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać auto do kontroli drogowej. Wydali sygnały dźwiękowe do zatrzymania się dla kierującego autem oraz sygnały świetlne, jednak ten nie zamierzał wcale się zatrzymać. Policjanci ruszyli za opornym kierowcą forda i po krótkiej ucieczce zatrzymali go uniemożliwiając dalszą jazdę. Okazało się, że za kierownicą auta siedział 42-letni mieszkaniec Lidzbarka. Mężczyzna nie posiadał przy sobie prawa jazdy. Do tego zbadany przez funkcjonariuszy na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, okazało się, że jest pijany. Mężczyzna miał przeszło 2,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci „uciekiniera” zatrzymali i umieścili w policyjnej celi do czasu wytrzeźwienia.

Za jazdę bez ważnego dokumentu podczas jazdy samochodem w czasie kontroli policji grozi mandat. Natomiast za prowadzenie pojazdu mimo wcześniejszej utraty uprawnień do kierowania pojazdami, kierującemu grozi wydłużenie okresu utraty uprawnień lub jego całkowita utrata. Dodatkowo za kierowanie w stanie nietrzeźwości, grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Kierowca, który nie zatrzyma się do kontroli drogowej odpowie za przestępstwo, za co grozi mu kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Ep/jk/af/jn/kw