Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Region: W trosce o bezpieczeństwo podczas ferii. Przygotowania policjantów

Na terenie całego kraju w okresie ferii zimowych realizowana będzie akcja informacyjno - edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Także policjanci z Warmii i Mazur aktywnie przygotowują się do ferii zimowych, organizując spotkania i akcje poświęcone promowaniu bezpiecznych postaw wśród dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku. Wszystko pod hasłem "Bezpieczne Ferie 2018".

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” jest kontynuacją ubiegłosezonowej kampanii „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” i w sezonie zimowym 2017/2018 została włączona do kampanii zainicjowanej przez MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo”, a z uwagi na miejsce i czas realizacji, do nazwy dodany został człon „na stoku”.

Partnerami akcji są:

 • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji;

 • Polski Związek Narciarski;

 • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe;

 • Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe;

 • Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN;

 • Fundacja PZU.

Ferie zimowe na Warmii i Mazurach zgodnie z kalendarzem roku szkolnego ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przypadają w dniach 22 stycznia – 4 lutego 2018 r. W tym czasie dzieci i młodzież będzie wypoczywać na zorganizowanych formach wypoczynku organizowanych m.in. na terenie Warmii i Mazur. Wiąże się to z wystąpieniem zagrożeń związanych z organizacją wypoczynku i przewozem dzieci, co zobowiązuje Policję do podjęcia działań, mających na celu minimalizację zagrożeń oraz ochronę bezpieczeństwa. Dlatego już teraz funkcjonariusze z naszego regionu prowadzą działania pod hasłem „Bezpieczne Ferie 2018”.

Iława

Za kilka dni zabrzmi ostatni dzwonek przed feriami i dzieci oraz młodzież rozpoczną upragnione ferie zimowe. Jednak, aby wszyscy później bezpiecznie wrócili do szkół i przedszkoli, policjanci rozpoczęli cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą przypominając o zagrożeniach, które czyhają na nich podczas zabawy na śniegu i lodzie. Funkcjonariusze omawiają z dziećmi dlaczego zjeżdżanie na sankach, nartach ze wzniesień położnych w pobliżu akwenów lub dróg może być niebezpieczne. Jednocześnie informują, że wchodzenie i ślizgania się po lodzie naturalnych akwenów oraz ślizganie się na ulicach, gdzie istnieje niebezpieczeństwo wpadnięcia pod nadjeżdżające pojazdy jest zabronione. Policjanci przypominają, że rzucanie zbitym śniegiem lub śnieżką z kamieniem, może wyrządzić komuś krzywdę. Niebezpieczne jest również rzucanie śnieżkami w jadące samochody. Śniegowa kula może wybić szybę lub przestraszyć kierowcę, który w następstwie może wykonać niewłaściwy manewr i spowodować wypadek.

 • "Bezpieczne ferie 2018" w powiecie iławskim #1
  "Bezpieczne ferie 2018" w powiecie iławskim #1
 • "Bezpieczne ferie 2018" w powiecie iławskim #2
  "Bezpieczne ferie 2018" w powiecie iławskim #2
 • "Bezpieczne ferie 2018" w powiecie iławskim #3
  "Bezpieczne ferie 2018" w powiecie iławskim #3

Funkcjonariusze podczas spotkań omawiają, jak należy zachowywać się podczas pobytu w domu i poza nim bez opieki rodziców. Informując dzieci, o tym, że nie wolno przyjmować od obcych jakichkolwiek prezentów i słodyczy, oddalać się z obcym z miejsca zabaw czy wsiadać do pojazdów kierowanych przez nieznajomych. Policjanci przypominają dzieciom, aby podczas nieobecności rodziców w domu nikomu nie otwierały drzwi bez porozumienia się z rodzicami.

Ferie zimowe to przede wszystkim czas radości, wolności i swawoli. Aby minęły one szczęśliwie i bez przykrych „niespodzianek” rodzice oraz opiekunowie muszą również zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci. Co ważne nasze działania nie kończą się wraz z ostatnim dzwonkiem w szkole. Policjanci także przez całe ferie jak i wakacje będą dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Elbląg

Ferie Zimowe 2018 już całkiem blisko, więc zajęciami z blisko setką dzieci Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu rozpoczęty został cykl spotkań dotyczących bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym właśnie podczas zimowego wypoczynku.

- Podczas takich lekcji uwrażliwiamy najmłodszych uczestnikami ruchu drogowego na zagrożenia z jakimi mogą spotkać się podczas zabaw w pobliżu dróg, mostów czy torów kolejowych – mówi st. asp. Wiktor Kaczmarek z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. - W prezentacji poruszamy tematy wyboru bezpiecznego miejsca do zabawy, jazdy na sankach, nartach czy łyżwach.

 • "Bezpieczne ferie 2018" w powiecie elbląskim #1
  "Bezpieczne ferie 2018" w powiecie elbląskim #1
 • "Bezpieczne ferie 2018" w powiecie elbląskim #2
  "Bezpieczne ferie 2018" w powiecie elbląskim #2

W tym celu pomocy jest film profilaktyczny, który został nagrany w zeszłym roku wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 14 w Elblągu, w ramach programu Erasmus+ Safe School. Z niego możemy dowiedzieć się jak niebezpieczna jest jazda na sankach w pobliżu drogi. Poza aspektami charakterystycznymi dla tej pory roku, przypominane są zasady bezpiecznego zachowania na przejściach dla pieszych.

- Prosimy także najmłodszych by byli ambasadorami prawidłowych zachowań i przypominali o nich dorosłym – dodaje Wiktor Kaczmarek.

Olsztyn

W środę (10.01.2018) o godz. 10:00, nad jeziorem Limajno w Swobodnie (gmina Dobre Miasto), startują działania profilaktyczne „Bezpieczne Ferie 2018”. Organizatorzy przygotowali dla uczestników moc atrakcji. Na plaży będzie można spotkać policjantów, strażaków, leśników oraz ratowników medycznych, od których dzieci będą mogły dowiedzieć się na czym polega praca w tych formacjach. Jednak najważniejszym tematem będzie bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku.

Organizatorami akcji są Komenda Miejska Policji w Olsztynie, Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Olsztynie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Nadleśnictwa powiatu olsztyńskiego, tj. Olsztyn, Olsztynek, Wipsowo, Wichrowo, Jagiełek, Kudypy i Nowe Ramuki.

Poza oglądaniem specjalistycznych pokazów, dzieci będą mogły sprawdzić nabytą wiedzę w trakcie prowadzonych konkursów. Na terenie plaży będą rozstawione stoiska leśników i przygotowane przez nich materiały dotyczące bezpieczeństwa na terenach leśnych oraz ochrony środowiska i ekologii. Współorganizatorzy imprezy przygotowali dla najmłodszych gorącą herbatę oraz kiełbaskę.

Każdego roku inicjatywa Policji, Straży Pożarnej, Starostwa Olsztyńskiego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, przy dużym wsparciu logistycznym nadleśnictw oraz władz gmin powiatu olsztyńskiego przyciąga dużą rzeszę dzieci i młodzieży. Dzięki temu ta cykliczna impreza przerodziła się w kampanię na rzecz bezpieczeństwa.

Terminarz festynów „Bezpieczne Ferie 2018” w powiecie olsztyńskim:

1) Swobodno, gm. Dobre Miasto 10.01.2018 r. godz. 10:00

2) Tumiany, gm. Barczewo 12.01.2018 r. godz. 10:00

3) Jemiołowo, gm. Olsztynek 15.01.2018 r. godz. 10:00

4) Rukławki, gm. Biskupiec 18.01.2018 r. godz. 10:00

(JK/KN/LC/IK/MB/TM)