Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Niepełnosprawność?

Codziennie przychodzą do pracy, wykonują swoje obowiązki sumiennie, z należytą starannością. Stanowią część pracowników administracji publicznej. To m.in. sekretarki, informatycy, inspektorzy wydziałów finansów. O kim mowa? O 80 pracownikach cywilnych warmińsko-mazurskiej policji, którzy pomimo orzeczonej niepełnosprawności, w niczym nie ustępują swoim pełnosprawnym kolegom.

Rozwój technologiczny sprawił, że większość spraw możemy załatwić na odległość - telefonicznie, przez internet, e-mail. Oszczędzimy czas, ale stracimy możliwość nawiązania bezpośredniej relacji z drugim człowiekiem, stracimy szanse poznania wartościowej osoby. 

W warmińsko-mazurskiej policji pracuje 80 osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Najwięcej, bo 27 w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Wszystkie te osoby stanowią grupę pracowników biurowych. To m.in. sekretarki, informatycy, inspektorzy wydziałów finansów, kadr. Choć święto osób niepełnosprawnych obchodzone jest 3 grudnia, nic nie stoi na przeszkodzie, by doceniać częściej wkład jaki wnoszą w codzienną pracę.

"Ograniczenia często narzuca sobie wielu ludzi sprawnych, zdrowych. Brakuje im chęci do rozwoju, nauki. Z naszych doświadczeń wynika, że osoby z niepełnosprawnością stawiają sobie wyżej poprzeczkę. To znakomici fachowcy w swoich dziedzinach. My jako firma z tego korzystamy i doceniamy. Możemy zdecydowanie powiedzieć, że niepełnosprawność tych pracowników kończy się w momencie przyjścia do pracy i podjęcia czynności zawodowych, które są wykonywane bardzo sumiennie, z wielkim zaangażowaniem. Nie bez przyczyny w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie pracuje 27 takich osób,  a w całym garnizonie 80. Ci pracownicy w niczym nie ustępują pełnosprawnym kolegom. Są w swoich dziedzinach ekspertami. W naszych działaniach wpieramy wszelkie inicjatywy mające na celu aktywizację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych. Często włączamy się w organizację, uczestnictwo w projektach, których celem jest zaszczepienie  w społeczeństwie cech takich jak chociażby tolerancja. To smutne, że wciąż trzeba zwalczać zjawisko dyskryminacji, ale zrobimy wszystko, by nikt nie czuł się niekomfortowo przez swoją odmienność, płeć, wyznanie, zainteresowanie"- powiedział nadinsp. Józef Gdański Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, który dziś uczestniczył w seminarium „Administracja publiczna miejscem pracy dla osób z niepełnosprawnością”.

db

 

 

Powrót na górę strony