KWP: Bezpieczne wakacje - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Logo KWP

KWP: Bezpieczne wakacje

Dziś zaczynają się wakacje. Przed nami czas swobody, wypoczynku, podróży. Najważniejsze jednak, by ten czas był bezpieczny.

Działania „ Bezpieczne wakacje”

 

Policyjne przygotowania  do wakacji zaczynają się już na długo przed  ich faktycznym rozpoczęciem: w maju i czerwcu do szkół i przedszkoli wyruszają policyjni profilaktycy. Przypominają dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, uczulają na zagrożenia, uczą jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Podczas spotkań z dziećmi największy nacisk kładziony jest na bezpieczne korzystanie z dróg, przypomnienie zasad bezpieczeństwa nad wodą oraz nauka bezpiecznego korzystania z Internetu.

Wraz z rozpoczęciem wakacji funkcjonariusze zaczynają działania „Bezpieczne wakacje”. To wspólne działania funkcjonariuszy różnych pionów: policjanci ruchu drogowego zadbają o bezpieczeństwo na drogach regionu, policyjni wodniacy o bezpieczeństwo na akwenach i terenach przywodnych, policyjni profilaktycy podczas spotkań z dziećmi będą przypominać dzieciom o fundamentalnych zasadach bezpieczeństwa. Podobnie jak w latach ubiegłych funkcjonariusze będą dokonywać kontroli miejsc zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży pod kątem sposobu sprawowania opieki nad dziećmi oraz legalności funkcjonowania miejsc wypoczynku zorganizowanego. Policyjni wodniacy będą dbać o bezpieczeństwo na warmińsko- mazurskich akwenach i terenach przywodnych. Policjanci ruchu drogowego swoją uwagę podczas wakacji skupią przede wszystkim na poprawie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, sprawdzaniu trzeźwości kierujących pojazdami, ograniczaniu niebezpiecznych zachowań kierujących pojazdami, w szczególności tych dotyczących  przekraczania dopuszczalnej prędkości oraz ograniczeniu zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wynikających ze wzmożonego natężeniu ruchu na drogach naszego turystycznego regionu. Będą kontrolować stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie oraz eliminować z ruchu te pojazdy, które są niesprawne technicznie.

Wakacje na drogach Warmii i Mazur

Wakacje kojarzą się z wypoczynkiem, zabawą, wolnymi dniami i relaksem. Wyjazdy, te dalsze i zupełnie bliskie są nieodłącznym elementem letnich dni. Na drogach zwiększa się ruch co niesie ze sobą zagrożenia. Paradoksalnie, to piękna słoneczna pogoda, dobre warunki atmosferyczne i sucha nawierzchnia dają kierowcom złudne poczucie bezpieczeństwa.

W 2017 roku podczas wakacji na drogach Warmii i Mazur doszło do 318 wypadków drogowych, w których 24 osoby zginęły, a 400 zostało rannych. W tym czasie odnotowano także 3438 kolizji drogowych.

Niestety główną przyczyną wypadków spowodowanych przez kierujących na drogach naszego regionu podczas ubiegłorocznych wakacji było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu: od 23 czerwca 2017r. do 31 sierpnia 2017r. z tej przyczyny doszło do 94 wypadków, w których 14 osób zginęło, a 113 zostało rannych. Na drugim miejscu znajdowało się nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (47 wypadków, 2 zabitych, 63 rannych), na trzecim: niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (27 wypadków, 36 rannych). Grupując wypadki według rodzaju zdarzenia były to: zderzenie boczne pojazdów ( 77 wypadków, 2 zabitych, 96 rannych), zderzenie pojazdów tylne (47 wypadków, 1 ofiara śmiertelna, 59 rannych) oraz najechania na drzewo (43 wypadki, 9 zabitych, 49 rannych).  Podczas ubiegłorocznych wakacji doszło do 41 wypadków, w których  brały udział dzieci w wieku 0-14 lat. W tych wypadkach żadne dziecko nie zginęło, 48 zostało rannych.

Policjanci niezmiennie apelują o stosowanie się do obowiązujących przepisów, spokojną i rozsądną jazdę, szacunek do praw innych użytkowników ruchu oraz bezwzględną trzeźwość.  Pamiętajmy, że dla każdego jest miejsce na drodze - każdy uczestnik ruchu drogowego jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo.

 Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą

Już po raz drugi w całej Polsce ruszyła akcja informacyjno - edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. To działania poświęcone bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. Głównym celem akcji jest promowanie właściwego zachowania na akwenach - w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie utonięć. Projekt realizowany jest na terenie całego kraju do września 2018r. Na Warmii i Mazurach działania propagujące bezpieczne zachowania nad wodą nabierają szczególnego znaczenia: nie bez powodu nasze województwo nazywane jest Krainą Tysiąca Jezior. Co roku setki tysięcy turystów odwiedzają nasz region, by cieszyć się urokami warmińsko - mazurskich jezior. Warto jednak pamiętać, że woda to żywioł - nie wybacza błędów. Dlatego niezmiernie ważne jest dbanie o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów wodnych, rekreacji na wodzie czy najzwyklejszych kąpieli w jeziorze. Na stronie internetowej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” można znaleźć doskonale opracowane kompendium bezpiecznych zachowań nad wodą: 

http://www.policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst/warto-wiedziec/32251,Warto-wiedziec.html 

W  2017 roku na Warmii i Mazurach w ciągu trzech letnich miesięcy, w okresie od czerwca do sierpnia doszło do 23 utonięć.

Bezpieczne wakacje zależą od Ciebie

W ferworze urlopowych wyjazdów, wakacyjnego luzu czasem zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Tymczasem  to od nas samych - naszego rozsądku, odpowiedzialności zależy jakie wspomnienia przywieziemy z wakacji. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa - razem możemy mieć na nie wpływ.

mk/in