Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Często pod osłoną nocy, bez uprawnień i z promilami chcą „przemknąć” niezauważeni – na szczęście na ich drodze stają policjanci

Jazda w stanie nietrzeźwości stanowi przestępstwo i jest zagrożona karą pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego sprawca musi liczyć się z wysoką karą finansowa i utratą uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Mimo sankcji prawnych stosowanych wobec wsiadających za tzw. „kółko” w stanie nietrzeźwości, policjanci nadal interweniują wobec osób, które łamią obowiązujące w tym zakresie przepisy prawne.

Lidzbark Warm.

Dziś (10.09.18) kilka minut po północy lidzbarski patrol interwencyjny zauważył na ulicy Kopernika kierującego osobową astrą. Mężczyzna zwrócił uwagę mundurowych po tym, jak rozpoczął manewr wyprzedzania na linii podwójnej ciągłej.

Policjanci zatrzymali pojazd do kontroli. Po otwarciu drzwi mundurowi od razu poczuli zapach alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierującego potwierdziło obecność 2,2 promila alkoholu w jego organizmie.

Mężczyzna przyznał policjantom, że próbował dotrzeć do domu. Twierdził, że godzinę wcześniej ze znajomym „wypił wódeczkę”.

Pojazd, którym kierował mieszkaniec miasta został zabezpieczony i trafił do osoby wskazanej przez właściciela. Jak się okazało, 40-latek kierował pojazdem nie posiadając do tego uprawnienia. Ponadto policjanci ustalili, że mężczyzna był już zatrzymywany za jazdę po alkoholu i miał do 2016 roku na okres 12 lat cofnięte uprawnienie do kierowania pojazdami mechanicznymi.

40-latek za swoje postępowanie odpowie przed sądem.

Działdowo

W niedzielny poranek w miejscowości Iłowo-Osada na jednej z ulic patrol prewencji ujawnił nietrzeźwego kierowcę motoroweru. Okazał się nim miejscowy 72-latek, który miał blisko promil alkoholu w organizmie. Kierującemu jednośladem policjanci uniemożliwili dalszą jazdę i sporządzili dokumentację do sądu.

Iława

Suscy policjanci otrzymali informację od jednego z kierowców, z której wynikało, że właśnie jedzie za ciągnikiem, którego kierujący może być pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze natychmiast pojechali we wskazanym kierunku i kiedy zauważyli opisany ciągnik zatrzymali go. Okazało się, że przypuszczenia świadka były słuszne. 44-latek kierował ciągnikiem mając ponad 2,7 promila alkoholu w organizmie. W trakcie czynności policjanci ustalili, że mieszkaniec gminy Susz nie posiada również uprawnienia do kierowania pojazdem mechanicznym. 

Kolejnego nietrzeźwego kierującego zatrzymali policjanci w Kisielicach na drodze krajowej nr 16. Funkcjonariusze zauważyli motorower, którym jechał kierujący bez kasku ochronnego i tzw. „wężykiem”. Policjanci dali znak do zatrzymania się kierowcy jednak ten nie zareagował i pojechał dalej. W związku z tym funkcjonariusze, aby zatrzymać mężczyznę włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, jednak kierowca nie reagował, zaczął uciekać. Policjanci po krótkim pościgu zatrzymali kierującego, którym okazał się 25-latek.  Funkcjonariusze od mężczyzny poczuli zapach alkoholu jednak ten nie chciał poddać się badaniu alkomatem. W związku z tym mieszkańcowi gminy Kisielice została pobrana krew do badań na zawartość alkoholu w organizmie.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie w minionym miesiącu przebadali 6060 osób na zawartość alkoholu ujawniając 52 nietrzeźwych kierujących.

Ełk

W miniony weekend ełccy policjanci zatrzymali 5 pijanych kierowców. Rekordzista „wpadł” w ręce funkcjonariuszy ruchu drogowego w piątkowe popołudnie w Woszczelach. Badanie 49-letniego rowerzysty wykazało 2 promile alkoholu w organizmie. Także w piątek policjanci zatrzymali 2 cyklistów będących pod wpływem alkoholu. Przeprowadzone badanie u mieszkańców gminy Stare Juchy wykazało blisko 0,5 promila alkoholu. Za popełnione wykroczenie rowerzyści zostali ukarani 300 i 500-złotowymi mandatami. Policjanci drogówki zatrzymali również 2 kierujących samochodami osobowymi tj. 54 i 45-letni mężczyźni kierowali pojazdami będąc w stanie po użyciu alkoholu.

Giżycko

Nawet niewielka ilość wypitego alkoholu nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Zdecydowanie zmienia się zdolność oceny sytuacji, a czas reakcji wydłuża się. Wsiadając za kierownicę po alkoholu stanowimy zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko swojego ale też innych użytkowników drogi. Pomimo wielu apeli policji wciąż są osoby, które pomimo spożytego alkoholu wsiadają za kierownicę. Przykładem jest 37 letni mieszkaniec  Giżycka. Mężczyzna, który kierował oplem został zatrzymany do kontroli przez policjantów ruchu drogowego giżyckiej komendy wczoraj około kilka minut po godzinie 15.00 w Giżycku na ulicy Nowowiejskiej. Jak wykazało badanie alkomatem, kierowca miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali należący do mężczyzny blankiet prawa jazdy. 37-latek stanie przed sądem. Zgodnie z polskim prawem grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

Policjanci apelują o zachowanie rozsądku za kierownicą. Nie kierujmy jeśli piliśmy alkohol, nawet jeśli jego ilość była niewielka! Reagujmy również jeśli widzimy, że ktoś wsiada za kierownicę samochodu czy jednośladu po alkoholu. Nasza reakcja może uratować czyjeś zdrowie lub życie.

mk/jn/jk/rb/ich/in

Powrót na górę strony