Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Podsumowanie działań „Znicz 2018” na Warmii i Mazurach

Policjanci zakończyli i podsumowali tegoroczne działania „Znicz 2018”. Trwały one pięć dni i były czasem intensywnej pracy zarówno w okolicach cmentarzy, jak i na drogach łączących miejscowości. Niestety nie obyło się bez groźnych i tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. To co cieszy to fakt, że na Warmii i Mazurach odnotowaliśmy w tym czasie mniej wypadków niż w analogicznym okresie w latach ubiegłych. To co smuci, to większa liczba osób zatrzymanych po tym, jak wsiadły za kierownicę pod wpływem alkoholu.

W 2018 roku dzień Wszystkich Świętych przypadł w środku tygodnia. Wystarczył jeden dzień urlopu wzięty w piątek, by na odwiedzenie cmentarzy i spotkanie z bliskimi mieć do dyspozycji 4-dniowy weekend. Pozwoliło to na rozplanowanie odwiedzin grobów bliskich na kilka dni. Pomocą na głównych trasach dojazdowych do cmentarzy służyli policjanci, a także funkcjonariusze innych służb, prowadzący działania „Znicz 2018”.

Służbę podczas tegorocznych działań pełniło ponad 2360 policjantów, wspomaganych przez ponad 120 funkcjonariuszy innych służb. W tym czasie policjanci skontrolowali blisko 3000 pojazdów i interweniowali wobec ponad 100 pieszych, którzy naruszyli przepisy ruchu drogowego.

Niestety nie obyło się bez groźnych zdarzeń w ruchu drogowym. Na drogach Warmii i Mazur doszło w ciągu pięciu dni działań do:

 • 18 wypadków,
 • zginęła 1 osoba,
 • 22 osoby zostały ranne
 • funkcjonariusze byli wzywani na miejsce ponad 260 kolizji
 • policjanci ujawnili 38 kierowców pod wpływem alkoholu

Cieszy to, że liczby dotyczące wypadków są zdecydowanie niższe niż te z analogicznego okresu w poprzednich latach. Smuci natomiast to, że liczba kierowców, którzy za kierownicę swoich aut wsiedli pod wpływem alkoholu, jest wyższa.

Pisz: Nietrzeźwy zatrzymany przez dzielnicowych

W niedzielę (04.11.2018) przed południem piscy dzielnicowi wykonywali swoje obowiązki w rejonie służbowym. Około godz. 13:00 na ul. Warszawskiej w Piszu zauważyli pojazd marki Opel Vectra. Sposób jazdy kierującego tym autem sugerował, że może być pod działaniem alkoholu. Policjanci zatrzymali opla do kontroli drogowej. Po otwarciu drzwi pojazdu nie mieli już żadnych wątpliwości. Od mężczyzny, siedzącego za kierownicą, wyraźnie czuć było alkohol. Dzielnicowi ustalili, że kierującym jest 49-letni mieszkaniec powiatu kolneńskiego. Sprawdzili jego stan trzeźwości. Badanie wykazało blisko 3,5 promila alkoholu w organizmie. W tej sytuacji dzielnicowi zatrzymali kierującemu prawo jazdy, a samochód przekazali jego córce. Za popełnione przestępstwo mężczyzna będzie odpowiadał przed sądem. Grozi mu kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Iława: Zatrzymali kolejnych nieodpowiedzialnych kierujących

W nocy z czwartku na piątek (01/02.11.2018) 29–latek kierujący osobowym BMW nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego zjeżdżając ze skrzyżowania o ruchu okrężnych najechał na wysepkę oddzielająca pasy jezdni, po czym wjechał na chodnik najeżdżając na drzewka ozdobne rosnące przy jednej z posesji oraz zmusił pieszych idących prawidłowo po chodniku do ucieczki. Dzięki szybkiej reakcji świadków kierowca został ujęty i przekazany przybyłym na miejsce policjantom. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że 29–latek kierował BMW mając 2,2 promila i aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi a po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty, do których się przyznał.

 

Ładowanie odtwarzacza...

 

W sobotę (03.11.2018) kilka minut po godz. 22:00 w gminie Iława, według wstępnych ustaleń policjantów, 23–letni kierujący samochodem osobowym BMW nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem zjechał do przydrożnego rowu i uderzył w drzewo. Kierowcy jak i jego dwóm pasażerom na szczęście nic poważnego się nie stało.

 

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie iławskim

 

Policjanci zatrzymali 23 – latkowi prawo jazdy. Kolejnego nieodpowiedzialnego kierującego zatrzymali policjanci po krótkim pościgu. Funkcjonariusze podczas patrolu miasta zauważyli kierującego hondą, którego jazda wskazywał na to, że może być pod działaniem alkoholu.  Funkcjonariusze, aby zatrzymać kierowcę włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, jednak mężczyzna nie reagował, zaczął uciekać i popełniał kolejne wykroczenia. Policjanci po pościgu zatrzymali kierującego, którym okazał się 23 – latek. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna kierował hondą mając aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutów. Teraz mieszkaniec gminy Lubawa ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

Lidzbark Warmiński: Zagrożenie ze strony dzikich zwierząt

W niedzielę (04.11.2018) kilka minut po godz. 16:00 na trasie Lidzbark Warmiński – Bartoszyce w okolicach Rogóża kierująca nissanem uderzyła w dwa jelenie. 32-latka z województwa dolnośląskiego jechała z córką. Na szczęście obie panie nie ucierpiały w tym zdarzeniu. Warto zaznaczyć, że znaczna ilość dróg w powiecie lidzbarskim przebiega przez tereny leśne i bardzo często krzyżuje się z naturalnymi szlakami migracyjnymi zwierząt. Policyjne statystyki wskazują, że to właśnie w okresie jesiennym częściej niż zwykle dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Lidzbarscy policjanci przypominają o tym, aby podczas przemierzania odcinków leśnych zdjąć nogę z gazu i nie lekceważyć znaków ostrzegających przed zwierzyną leśną.

 

 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie lidzbarskim Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie lidzbarskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie lidzbarskim
 • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie lidzbarskim Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie lidzbarskim
  Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie lidzbarskim

 

Mrągowo: 108 skontrolowanych kierowców – wszyscy trzeźwi

W powiecie mrągowskim lokalnie utrudnienia w ruchu drogowym występowały głównie 1 listopada na drogach przy cmentarzach. W tym dniu na drogach prowadzących do cmentarzy oraz przebiegających przy cmentarzach, oprócz wzmożonego ruchu pojazdów wzrosło także natężenie ruchu pieszego.  Dlatego na drogach powiatu pracowało kilkakrotnie więcej policjantów niż zwykle. Priorytetem działań policyjnych było również upłynnianie ruchu na drogach w pobliżu cmentarzy w związku ze zmianami organizacji ruchu. Funkcjonariusze czuwali przede wszystkim nad tym, aby wszyscy bezpiecznie dotarli na groby naszych najbliższych, a następnie do domu.

W czasie akcji „Znicz 2018” mrągowscy funkcjonariusze skontrolowali 108 pojazdów – wszyscy ich kierowcy byli trzeźwi. Kilkunastu kierowców zostało ukaranych mandatami za popełnione wykroczenia, z czego sześciu za przekroczenie dozwolonej prędkości. Dwóm kierowcom zatrzymane zostały uprawnienia, a czterem dowody rejestracyjne. Policjanci pracowali na miejscu pięciu zdarzeń drogowych.

Działdowo: Po alkoholu wsiedli za kierownice

W sobotę (03.11.2018) dzielnicowi z Rybna na jednej z ulic zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki Ford Mondeo. Za kierownicą pojazdu siedział 37-letni mieszkaniec Rybna, który, jak się okazało prowadził pojazd znajdując się w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i zatrzymali mu prawo jazdy kat. B.

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2, zakaz prowadzenia pojazdów i kara finansowa minimum 5 tys. zł. Natomiast w niedzielę (04.11.2018) około godz. 21:00 w miejscowości Jeglia w gminie Rybno patrol dzielnicowych zatrzymał do kontroli drogowej 35-letnią mieszkankę gminy Grodziczno. Kobieta kierowała samochodem osobowym marki Ford, mimo iż wcześniej spożywała alkohol. W tym przypadku badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie kierującej fordem. Kobiecie zatrzymano prawo jazdy kat. AM, B, B1 i poinformowano o konsekwencjach jazdy w stanie po użyciu alkoholu.

Kętrzyn: Zatrzymał się na krawężniku w poprzek drogi - był pijany i nie miał uprawnień

W sobotnią noc (03.11.2018) około godz. 02:30 funkcjonariusze z komendy w Kętrzynie patrolując okolice ul. Skłodowskiej zauważyli pojazd, który stał w poprzek drogi, a wokół pojazdu zgromadziły się osoby postronne. Równocześnie dyżurny odebrał zgłoszenie, że na powyższej ulicy w poprzek drogi stoi mercedes, którego kierujący może być pijany. Gdy funkcjonariusze podjechali bliżej, dostrzegli, że mercedes zawisł jednym kołem na krawężniku. Jak się okazało za kierownicą siedział 36-latek. Przeprowadzone badanie wykazało 1,5 promila alkoholu w organizmie. Z informacji otrzymanych z systemu policji wyszło również na jaw, że kierujący mercedesem nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania. Policjanci odholowali pojazd 36-latka na policyjny parking. Mężczyznę, przewieźli do jednostki policji w Kętrzynie, gdzie funkcjonariusze wykonali dalsze czynności z nieodpowiedzialnym kierowcą. Na szczęście, w tym przypadku nie ucierpiały osoby postronne.

Nowe Miasto Lubawskie: Wspólnie dla bezpieczeństwa

Policjanci nowomiejskiej komendy skontrolowali w sumie 116 pojazdów, ujawnili przy tym 52 wykroczenia, w 19 przypadkach przekroczenie prędkości, ale także m.in. brak zapiętych pasów bezpieczeństwa. Policjanci bacznie przyglądali się też pieszym popełniającym wykroczenia, ujawnili 10 takich przypadków. Przede wszystkim jednak policjanci pomagali uczestnikom uroczystości, kierowcom, jak najsprawniej i najbezpieczniej dotrzeć do celu podróży. W ciągu ostatnich 5 dni na terenie powiatu nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Policjanci w tym czasie byli wzywani do 5 niegroźnych kolizji, nikt z uczestników tych zdarzeń nie odniósł poważniejszych obrażeń. Funkcjonariusze zatrzymali 1 prawo jazdy oraz 2 dowody rejestracyjne. W tym czasie funkcjonariusze zatrzymali także 3 nietrzeźwych kierujących. W działania mające zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim, którzy odwiedzali groby najbliższych w naszym mieście, oprócz policjantów jak co roku włączyli się również funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Ładowanie odtwarzacza...

(tm)