Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Węgorzewo: Jak udzielać pierwszej pomocy? Spotkanie policjantów z licealistami

Co zrobić, gdy znajdziemy na ulicy osobę nieprzytomną, jak zachować się na miejscu wypadku drogowego, jak udzielać pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, gdzie zadzwonić by wezwać pomoc? Odpowiedzi na te pytania udzielała policjantka z węgorzewskiej komendy podczas spotkania z młodzieżą w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie.

Wczoraj (12.12.2018) policjantka z węgorzewskiej komendy, zajmująca się profilaktyką odwiedziła klasy licealne w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie. Na wstępie funkcjonariuszka przypomniała młodzieży numery telefonów alarmowych oraz to w jaki sposób przeprowadzić rozmowę dzwoniąc o pomoc do służb ratunkowych.

W dalszej części spotkania policjantka podkreśliła, że w trakcie udzielania pierwszej pomocy najważniejsze jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. Następnie omówiła jak postępować z osobą nieprzytomną, jak zachować się na miejscu wypadku, jak przeprowadzić resuscytację (czyli masaż serca i sztuczne oddychanie). Każdy z uczniów mógł sam sprawdzić zdobytą wiedzę i przećwiczyć resuscytację na fantomie. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w część praktyczną szkolenia.

Znajomość zasad udzielania pierwszej  pomocy przedmedycznej jest niezwykle potrzebna. Dlatego tak ważne jest uczenie się jej już od najmłodszych lat. Każdy z nas powinien wiedzieć, jak ratować ludzkie życie - ponieważ jest ono najważniejsze, jest bezcenne.

Informacje, które przekazała mł. asp. Agnieszka Filipska mogą przydać się młodzieży, lub ich najbliższym w życiu codziennym. Może dzięki tej lekcji uratują czyjeś życie, udzielając pierwszej pomocy, do czasu przyjazdu służb ratunkowych.

af/kw