Kolejni nietrzeźwi kierujący wyeliminowani z ruchu - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni nietrzeźwi kierujący wyeliminowani z ruchu

Policjanci zatrzymali kolejnych kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów mimo wcześniej wypitego alkoholu. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie będą musieli odpowiedzieć przed sądem.

Szczytno:

Wczoraj (19.05.20r.) tuż przed godziną 15:00 dzielnicowy miasta Szczytno powiadomił oficera dyżurnego, że wspólnie z funkcjonariuszką z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie zatrzymali na stacji paliw nietrzeźwego kierowcę Opla. Mundurowi podczas tankowania pojazdu służbowego zwrócili uwagę na mężczyznę, który podjechał swoim pojazdem na stację paliw. Z ich obserwacji wynikało, że może on być nietrzeźwy. Funkcjonariusze natychmiast podjęli wobec 63-latka interwencję i uniemożliwili mu dalszą jazdę. Szybko okazało się, że intuicja ich nie zawiodła. Mężczyzna miał ponad promil alkoholu w organizmie w organizmie. Po sprawdzeniu jego danych w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że ma on cofnięte uprawnienia do kierowania za prowadzenia pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości.

Zgodnie z art. 180a kodeksu karnego: „Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Olsztyn:

Wczoraj (19.05.2020) funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie na jednej z dróg w gminie Purda zauważyli osobowe volvo, którego kierujący nie korzystał z pasów bezpieczeństwa. Policjanci postanowili zatrzymać pojazd do kontroli drogowej. Kierujący nie reagował na sygnały dźwiękowe i świetlne wzywające go do zatrzymania się, wręcz przeciwnie przyśpieszył. Funkcjonariusze pojechali za nim. Mężczyzna kontynuował swoją ucieczkę, łamiąc przy tym szereg przepisów ruchu drogowego, tym samym stwarzając realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Po kilku kilometrach został zatrzymany przez policyjny patrol.
Funkcjonariusze po podejściu do auta wyczuli od kierującego silny zapach alkoholu. Badanie policyjnym alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. Ponadto sprawdzenie w policyjnych systemach wykazało, że 66-latka obowiązuje dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

Mężczyzna odpowie za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz wbrew sądowemu zakazowi. Zgodnie z kodeksem karnym grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna nie uniknie również odpowiedzialności za popełnione wykroczenia drogowe.

Kętrzyn:

Wczoraj (20.05.2020) kwadrans po godzinie 13.00 w Kętrzynie na ulicy Pocztowej policjanci zespołu patrolowo-interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego osobowym audi. Za kierownicą samochodu siedział 40- letni mieszkaniec naszego miasta. Silna woń alkoholu nasuwała przypuszczenie, że mężczyzna może być nietrzeźwy. Badanie stanu trzeźwości potwierdziło przypuszczenia, wykazując blisko promil alkoholu w organizmie 40 - latka. Mężczyzna za swoje nieodpowiedzialne zachowanie będzie tłumaczył się przed sądem. Za kierowanie  w stanie nietrzeźwości grożą mu 2 lata w więzieniu, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna.

(ic/aj/ab/rj)