Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Wszystkiego bezpiecznego na majówkę – policjanci drogówki pomogą

Przed nami kilka wolnych dni. Weekend majowy kojarzy się z wypoczynkiem, otwieraniem sezonu grillowego czy z wycieczkami. Wiele osób skorzysta z wolnego by odpocząć na łonie natury. Dla policjantów drogówki to czas wzmożonej pracy. Więcej aut na drogach regionu, więcej patroli ruchu drogowego- by majówka była bezpieczna.

Tradycyjnie przez cały długi weekend działania drogówki.

Jak co roku policjanci przygotowują działania „ Bezpieczny weekend majowy”. Podobnie jak w ubiegłych latach spodziewać się można większego ruchu na drogach więc co naturalne policyjnych patroli będzie więcej.  Policjanci  będą zwracać uwagę na przekroczenia prędkości, sprawdzą stan trzeźwości kierowców, skontrolują czy wszyscy używają pasów bezpieczeństwa a także  w jaki sposób przewożeni są najmłodsi pasażerowie. Będą reagować na wszystkie wykroczenia popełniane w ruchu drogowym, zwrócą uwagę także na pieszych i ich zachowanie- wszystko po to by było to bezpieczny czas na drogach regionu.

Jeśli pogoda dopisze, na drogi wyjadą także kierowcy jednośladów. Sezon motocyklowy już się rozpoczął więc policjanci będą także czujnym okiem przyglądać się temu, jak kierowcy aut i motocykliści  wywiązują się ze swoich obowiązków na drodze.

Dobre przygotowanie do podróży to już połowa sukcesu.

Planując nawet krótką podróż warto przygotować się wcześniej. Odpowiednie i przemyślane  pakowanie potrzebnych rzeczy pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Bagaże w aucie należy rozmieścić tak, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników.

Kierowca musi zadbać także o siebie.Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację. Kiedy spada koncentracja, obniża się refleks bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek czy napić się czegoś  ciepłego.  Za kierownicę trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym i przede wszystkim prowadząc auto należy zachować bezwzględną trzeźwość.

Podczas przygotowań do podróży nie można zapomnieć o dzieciach-  kiedy się nudzą skutecznie potrafią rozproszyć uwagę-  trzeba zapewnić im komfort podróżowania.

Pasy bezpieczeństwa, foteliki ochronne- oczywista oczywistość.

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa  dotyczy tak kierowców jak i pasażerów. Ten najtańszy i jeden ze skuteczniejszych środków na poprawę bezpieczeństwa podczas jazdy często jest traktowany lekceważąco. Trzeba uświadomić sobie, że w interesie wszystkich podróżujących autem jest  zapięcie pasów bezpieczeństwa.

Zapięte pasy bezpieczeństwa „ uzbrajają” poduszkę powietrzną w samochodzie, dając gwarancję  jej odpowiedniego działania podczas zderzenia.

Podczas kontroli drogowej za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa pasażerowie mogą dostać mandat, kierowca  - mandat i punkty.

Prawo nakłada obowiązek przewożenia dzieci w wieku do 12 lat o wzroście nieprzekraczającym 150 cm w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym (homologacja). Zabronione jest przewożenie w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu auta wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera. Ponadto zabronione jest przewożenie poza specjalnym fotelikiem ochronnym dzieci w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Odpowiedni sposób przewożenia dzieci wpływa znacząco na poprawę ich bezpieczeństwa w przypadku zdarzenia drogowego. Ponadto uczy dzieci odpowiedzialnego i właściwego korzystania z pasów bezpieczeństwa, kształtując   ich świadomość.

Niedopuszczalne jest przewożenie dzieci  bez fotelików, na kolanach innych pasażerów czy niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa.

Za nieodpowiedni sposób przewożenia dzieci kierowca może zostać ukarany mandatem oraz punktami.

Stan techniczny auta- co warto sprawdzić przed wyjazdem.

Dobry stan techniczny pojazdu jest bardzo ważnym elementem bezpiecznych podróży. Warto sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym datę ostatniego przeglądu. W przypadku przekroczenia terminu należy zgłosić się do stacji kontroli pojazdów.

Przed podróżą  sprawdźmy ogólny stan pojazdu zwracając uwagę na:

-opony: warto zmienić je na opony letnie, wykonane z innej mieszanki niż te zimowe. Opony letnie znacznie lepiej sprawdzają się przy wyższych temperaturach i powodują lepszą przyczepność pojazdu a także lepiej odprowadzają wodę. Odpowiednie ciśnienie w oponach także wpływa na dobrą przyczepność, ponadto wpływa na spalanie i zużycie opon podczas jazdy.

-płyny: napełniamy spryskiwacze (warto mieć w bagażniku zapas tego płynu). Brak płynu w spryskiwaczach w znaczny sposób utrudnia jazdę. To samo dotyczy płynów eksploatacyjnych: hamulcowego i płynu w chłodnicy. Każdy z pojemników ma zaznaczony poziom, wskazujący ich stan.

-wycieraczki: dobre, niezużyte ogumienienie wycieraczek pozwala na właściwe zbieranie wody podczas deszczowych dni.

- oświetlenie pojazdu oraz klakson: przed każdą podróżą sprawdźmy czy działają wszystkie światła zewnętrzne. Warto mieć  w aucie zestaw zapasowych żarówek, które mogą się przydać podczas dłuższych podróży. Mając w aucie  zapas nie będziemy martwić się, gdzie dokonać zakupu żarówki na wymianę. Klakson musi być sprawny, o nieprzeraźliwym dźwięku.

- olej: sprawdzamy poziom oleju przy niewłączonym, zimnym silniku. W razie potrzeby należy go  uzupełnić. Warto także zaobserwować czy olej nie wycieka z pojazdu. W przypadku gdy na miejscu postojowym zauważymy plamy oleju i upewnimy się, że olej wycieka z naszego auta należy zgłosić się do mechanika. Wyciek oleju może grozić uszkodzeniem silnika.

- co trzeba i co warto mieć w aucie: gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy (elementy obowiązkowe),  apteczkę do udzielania  pierwszej pomocy,  zestaw zapasowych żarówek, kamizelkę odblaskową, latarkę.

Tylko trzeźwy kierowca.

Wydawałoby się, że to zupełnie naturalne, że tylko trzeźwy kierowca może prowadzić auto. Niestety wciąż znajdują się osoby, które za nic mają życie swoje i innych. Warto reagować, gdy  widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu chce wsiąść za kierownicę. Informujmy Policję, gdy zachowanie innego kierowcy na trasie wzbudzi nasze podejrzenia. Policjanci sprawdzają każdy taki sygnał- dzięki takiej postawie wielu pijanych zostało wyeliminowanych z dróg regionu.

Jeśli mamy  wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości- spacer do najbliższej komendy pomoże je rozwiać. Lepiej sprawdzić, niż ryzykować życiem bliskich, życiem niewinnych osób lub w najlepszym wypadku więzieniem.

Majówka w statystykach

 

Działania „Weekend Maj”

 w roku

Liczba wypadków

Liczba zabitych

Liczba rannych

Liczba kolizji

Ujawnieni nietrzeźwi kierujący

30.04.2012

1

0

1

51

13

01.05.2012

4

0

4

23

17

02.05.2012

4

1

4

44

11

03.05.2012

3

0

4

20

14

RAZEM

12

1

13

138

55

30.04.2013

6

0

7

57

7

01.05.2013

4

0

14

32

16

02.05.2013

6

0

7

38

23

03.05.2013

5

0

8

17

22

RAZEM

21

0

36

144

68

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony