Fundusze pomocowe

Interreg IIIA 2004-2006

1.Projekt pn. "Bezpieczeństwo regionów przygranicznych - wymina doświadczeń i dobrych praktyk"

Program Sąsiedztwa Litwa - Polska - Obwód kaliningradzki Federacji Rosyjskiej Interreg III A
Priorytet II Współpraca pomiędzy społecznościami, integracja społeczno – kulturowa, wzmocnienie rynku pracy.
Działanie 2.1 Wspieranie inicjatyw społeczności lokalnych.
 
Celem Projektu jest utworzenie sieci współpracy transgranicznej pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za ochronę bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymanie bezpieczeństwa i porządku publicznego Polski, Litwy i Obwodu Kaliningradzkiego. Projekt zakłada pogłębienie kontaktów pomiędzy polską Policją (Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku), Urzędem Spraw Wewnętrznych Obwodu Kaliningradzkiego oraz Policja litewską z regionu Mariampol i Aliytus. Ma to wpłynąć na lepszą integrację regionów oraz polepszenie bezpieczeństwa obszarów przygranicznych.
Założenia przyjęte w Projekcie mają na celu:
• promowanie działań ukierunkowanych na wzmocnienie bezpieczeństwa regionów przygranicznych,
• promowanie wzajemnej wymiany doświadczeń i dobrych praktyk,
• podniesienie bezpieczeństwa obszaru transgranicznego,
• podniesienie kwalifikacji zasobów ludzkich.
W ramach Projektu zrealizowano konferencję w dniach 25 – 26 września 2006 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oraz dwa trzydniowe spotkania robocze w październiku 2006 r. w Olsztynie. 

Uczestnikami  dwóch trzydniowych spotkań roboczych w dniach 11-13.11.2006 r. i 25-27.11.2006 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. byli przedstawiciele KWP w Olsztynie (7 osób) oraz w Białymstoku (2 osoby), policji z regionu Alytus (2 osoby), oraz Mariampol (2 osoby), Urzędu Spraw Wewnętrznych Obwodu Kaliningradzkiego FR (2 osoby). W trakcie pierwszego spotkania roboczego uczestnicy zapoznali się
z zadaniami, strukturą organizacyjną oraz formą pracy Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Olsztynie, Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP, formą prowadzenia międzynarodowej wymiany informacji w ramach Interpolu, specyfiką pracy w Komendzie Powiatowej Policji w Ostródzie i Posterunku Policji w Miłomłynie oraz funkcjonowaniem monitoringu miasta Olsztyn. W trakcie drugiego spotkania roboczego uczestnicy zapoznali się z pracą policji kętrzyńskiej, współpracą policjantów z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Straży Granicznej, z funkcjonowaniem „Niebieskiego pokoju”; pracą policji szczycieńskiej, uczestniczyli w spotkaniu z działaczami „Patrolu Obywatelskiego” w Spychowie.

Wartość całkowita Projektu: 33 609 PLN, w tym kwota dofinansowania 25 206,75 PLN (75%), wkład własny: Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie – 7 342,25 PLN, Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku - 1 060 PLN (25%).

2. Projekt pn. „Współpraca transgraniczna w zwalczaniu przestępczości gospodarczej”.

Program Sąsiedztwa Litwa - Polska - Obwód kaliningradzki Federacji Rosyjskiej Interreg III A
Priorytet II Współpraca pomiędzy społecznościami, integracja społeczno – kulturowa, wzmocnienie rynku pracy.
Działanie 2.1 Wspieranie inicjatyw społeczności lokalnych.

Celem Projektu jest wymiana doświadczeń oraz podniesienie kwalifikacji funkcjonariuszy, a także zacieśnienie i pogłębienie współpracy pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Celem zasadniczym przewidzianych w projekcie działań jest kontynuowanie oraz tworzenie nowych, efektywniejszych płaszczyzn współpracy w zakresie przeciwdziałania, ujawniania i zwalczania przestępstw o charakterze gospodarczym, takich jak przestępstwa internetowe, podatkowe, „bankomatowe”, „akcyzowe”, oszustwa na szkodę banków, oszustwa na szkodę Unii Europejskiej, a tym samym na szkodę obywateli krajów sąsiadujących. Z uwagi na to, że tego typu przestępstwa mają charakter „ponadgraniczny”, „międzynarodowy” i ulegają ciągłej ewolucji, tylko zdecydowaną i zintegrowaną akcją państw sąsiadujących można je zwalczyć i wspólnie im przeciwdziałać. Zaangażowanie w projekt Policji województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, pomorskiego, regionu litewskiego, Obwodu Kaliningradzkiego oraz funkcjonariuszy Izby Celnej z Olsztyna i Straży Granicznej, wniesie istotny wkład w budowanie i umacnianie bezpiecznej wschodniej ściany Unii Europejskiej, której stan wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo całej Unii Europejskiej.

Współpraca opiera się na cyklu czterech trzydniowych szkoleń dotyczących przestępczości gospodarczej obejmujących:
1. wymianę doświadczeń, informacji, wiedzy w dziedzinie zapobiegania, ujawniania i zwalczania przestępczości transgranicznej o charakterze gospodarczym,
2. poznawanie przepisów prawnych, algorytmów postępowania odnoszących się do przestępczości transgranicznej o charakterze gospodarczym na terytorium Litwy, Obwodu Kaliningradzkiego oraz Polski,
3. podnoszenie świadomości uczestników programu w aspekcie ochrony dobra społeczeństwa, doskonalenie kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności funkcjonariuszy w zakresie wykrywalności przestępstw o charakterze gospodarczym na obszarach objętych wsparciem,
4. opracowanie biuletynu informacyjnego obejmującego m.in. zagadnienia poruszane w trakcie szkoleń organizowanych w ramach projektu (problematyka przestępczości gospodarczej), dzięki temu będą podtrzymywane i utrwalane rezultaty programu; wydawanie biuletynu będzie kontynuowane również po zakończeniu zaplanowanych działań z budżetu Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie,
5. konferencję podsumowującą rezultaty projektu, co stanowić będzie podstawę do dalszej współpracy
w zakresie bezpieczeństwa pomiędzy krajami sąsiedzkimi – uczestnikami projektu.

Celem ogólnym Projektu jest promowanie tworzenia i rozwoju nowych oraz istniejących sieci współpracy transgranicznej. W założeniach celu głównego przewiduje się:
1. Wspieranie instytucjonalnej współpracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny oraz podniesienie kwalifikacji ich zasobów ludzkich.
2. Podniesienie bezpieczeństwa obszaru transgranicznego.
3. Pogłębienie kontaktów między służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

Szkolenia miały miejsce w następujących terminach:
1. 22 -24 listopad 2006 r.
2. 06 - 09 luty 2007 r.
3. 19 - 21 czerwca 2007 r.
4. 19 - 21 września 2007 r.

W dniach 29-30 listopada 2007 r. planowana jest konferencja podsumowująca efekty i rezultaty projektu, na której zostaną podpisane porozumienia  o współpracy transgranicznej.

Wartość projektu:
Partner Wiodący – Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie  wkład własny (26%) w kwocie 32667,27 Euro.
Partner nr 2 - Izba Celna w Olsztynie wkład własny (26%) w kwocie: 507 Euro.
Partner nr 3 – Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku wkład własny (26%) w kwocie: 5446,82 Euro.
Całkowity koszt projektu 148712,90 Euro, w tym finansowanie INTERREG (74%) w kwocie: 109921,58 Euro.
 

 

 

Powrót na górę strony